Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Suchá kůže novorozence a šupinky ve vlasech

Suchá kůže novorozence a šupinky ve vlasech

Máme doma hádě

Přinesli jste si domů z porodnice malé miminko, krásný červený sametový uzlíček? Možná vás překvapí, že se z něj po pár dnech stane doslova svlékající se hádě. „Ježiši, to dělají všechny děti, nebo jsem udělala něco špatně?“ Pomyslíte si. Pojďte si přečíst o malých háďatech a jak na ně 🙂

sucha_kuze_novorozence_vanickovani

V první řadě je nutné vysvětlit, že miminko bylo 9 měsíců ve vašem bříšku obklopené plodovou vodou. Doslova v ní bylo naloženo jako okurka v „láku“. Aby bylo jeho tělíčko chráněno proti takovému prostředí, do kterého v podstatě vykonávalo svou potřebu, musela se jeho pokožka přizpůsobit. Kůže miminka v bříšku je tedy trošku jiná, než kůže běžného člověka. Zároveň byla kůže miminka pokryta tzv. mázkem, který se u nás ihned po porodu z miminka otírá a smývá. V některých zemích se toto neděje a mázek nechávají „vpít“ do pokožky. Je to pro miminka výborná ochrana, proti vysoušení. U nás o nesetření mázku můžeme také požádat, ale je spíše běžné jej smýt.

„Vstřebání mázku po porodu netrvá dlouho, většinou okolo 15 minut. Také záleží, jak silná vrstva pokrývá kůži vašeho miminka. Některá miminka jsou doslova bílá a některá mají mázek jen lehce.“

Kůže se potřebuje vyměnit

Po setření, nebo vstřebání je pokožka dítěte výrazně prokrvena, červená a sametová. Přesně jako „dětská prdelka“, jak se říká. Po pár dnech se však tato první kůže začne olupovat. Nejednu maminku toto překvapí, až skoro vyděsí. V prvních chvílích možná uvažujete, že jste něco zanedbala, nebo že má vaše miminko nějaký ekzém. V dnešní době trpí atopickým ekzémem každé páté dítě. Můžete se ale uklidnit, téměř na 100% se nejedná o nic vážného. Naopak, je to běžné. Olupování může trvat dokonce až 3 týdny. Kůže se jednoduše potřebuje „vyměnit“.

Méně je někdy více

Není nutné tedy pokožku vehementně promazávat ve velkých vrstvách. atopicky_ekzem_vanickovani-plavaniStačí běžně promazat. Čím méně syntetické kosmetiky používáme, tím lépe. Nejlepším a nejuniverzálnější mycím prostředkem pro zdravé miminko je čistá voda. Pro mytí miminka tedy nemusíte používat speciální mycí emulze, oleje či jiné přípravky. Voda bohatě postačí. Pokud máte rádi, když miminko krásně voní, doporučuji se porozhlédnout po přírodnější kosmetice. Např. výrobky Welleda krásně voní a jsou navíc přírodní. U nás jsou běžně k dostání např. v DM drogerii. Jestli byste měla pocit, že jen vodou malé miminko neumyjete, tak Welleda např. vyrábí tuhé přírodní mýdlo 🙂

Welleda měsíčkový dětský olej obsahuje výtažky z ekologicky pěstovaného heřmánku a měsíčku lékařského ve 100% BIO kvalitě.

Koupat malé hádě nemusíte každý den. Postačí ob den. Malé miminko se nijak neušpiní a spíše je potřeba omýt „zápařová“ místa, jako jsou zadeček, podpaží a pod krčkem. Pokud vaše miminko trpí na bolesti bříška, teplá voda mu jistě pomůže. Můžete také s miminkem ve vodě vhodně cvičit a rozpohybovat tak „líná“ střeva a podpořit peristaltiku. Miminko se navíc krásně unaví, spánek je pak kvalitnější. Hovořím o tzv. vaničkování, které se svým miminkem můžete sama vyzkoušet dle výukových videí.

Šupinky ve vlasech?

Nažloutlé útvary, krustičky se nazávají seoboroická dermatitida, což je sice dermatologické „onemocnění“. Není ale nijak závažné, nebo neobvyklé. Většina novorozenců ji mívá. Objevuje se na temeni hlavy ve vláscích a někdy šupinky přechází až na čelo a mezi obočí. Opět se nemusíte ničeho bát. Promazávejte tato místa lejíčkem a vyčesávejte jemným dětským kartáčkem. Nejlepší je postižená místa odmočit a poté jemně vyčesat. Vhodné je tedy vyčesání po koupeli, nebo během dne, kdy místa odmočíte mokrou žínkou. Pokud je vrstva malá a zůstává, doporučuje se ji nechat být. Pokud se však tvoří vysoké, silné a tlusté „krusty“ je lepší je začít odstraňovat. Pozor však když už jsou příliš silné (více jak 3mm). Mohlo by dojít ke stržení kůže pod nimi. V takovém případě doporučuji navšítivt pediatra, aby posoudil, jaký je stav a doporučil vhodnou péči. V lékárnách existuje mnoho přípravků, které v takových stádiích pomáhají. Pravidelně tedy vyčesávejte a věřte, že se jí brzy miminko zbaví a vyroste z ní.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top