Reflex zatajení dechu
Potopení ano či ne? Středověká tortura, nebo možná záchrana života?
Proč se učí potápění kojenců a batolat?
Představte si situaci, kdy dovádíte s vaším miminkem či batoletem ve vodě a ono vám náhle vyklouzne. Nebo v nestřežené chvíli spadne přes okraj bazénu či břehu rybníka. Nedej bože, že nemáte tu šanci ho hned vytáhnout. Dítě zpanikaří, protože není na vodu zvyklé a neumí zadržet dech. Nebudeme dál popisovat, co vše by se mohlo přihodit.
Reflex zatajení dechu znamená, že když se cizí tekutina dostane do oblasti hrtanové příklopky, tak ta se uzavře a zablokuje dýchací cesty. Novorozenecký reflex přetrvává do 3. měsíce věku, a pak vymizí.
Kojenecké a batolecí plavání se věnuje takzvané abecedě potápění, která má za cíl naučit dítě zatajit dech. Skládá se z několika kroků navazujících na sebe. Jejich stupňování jde ruku v ruce se šikovností dítěte. Od potření obličeje mokrou rukou až následné zanoření do vody bez polití. Vždy se učí na povel, který si dítě osvojí a následným tréninkem se potopení stane tak běžnou součástí plavání, že dítě samo pozná, kdy zatajit dech. Např. skok do vody.
Můžeme tedy potopení učit ještě než vymizí reflex zatajení, ale stejně tak dobře jej můžeme natrénovat kdykoliv poté. Se stářím dítěte se zvyšuje délka trvání tréninku. Nejlépe se tedy učí do 3. měsíce. Neznamená to však, že pak s tím děti mají problémy. Naopak, některým to jde lépe. Záleží na miminku.
Potopení jako prevence před utopením.
Když dítě zvládá potopení, může mu to i zachránit život. Zadržením dechu nastává snížení činnosti srdce skoro na polovinu, paže a nohy se začnou pohybovat a krev se z paží a nohou začne přelévat do životně důležitých orgánů – srdce a mozku. To vše má jediný cíl – šetřit kyslíkem a dostat se na hladinu vody. Dítě, které prošlo kurzem plavání kojenců a batolat, se umí orientovat ve vodě. Nějakým způsobem, pro něj zcela přirozeným se umí dostat ke břehu, aniž by zpanikařilo.
V žádném případě to však neznamená, že dítě, které prošlo kurzem plavání, není potřeba hlídat!
Trénink potopení je potřeba učit se zkušeným instruktorem, nezkoušejte jej tedy doma sami.
Vaničkování, tedy plavání kojenců, doma v jejich vlastní vaně se také věnuje abecedě potápění a nácviku základních „miminčích“ plaveckých dovedností.
Vanda Schreierová
Moc pěkné napsáno,plně s tím souhlasim. S dětmi jsme chodili plavat aby se s vodou seznámili a také potápění nesmělo chybět protože musí vědět co maji dělat když se dostanou pod vodu. Syn plavání v kojene
ckem veku bojkotoval placem , potápění také ,ale nevzdali jsme to a odměnou pro me bylo jeho nedsene snorchlovani v mori, dcera to je potápka už od narozeni ta mám pocit ze leckdy uci i me 🙂 každopádně plavání a potápění moc doporučují je to jen velké plus do života děti !