Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Peklo na světě, chybějící čtvrtý trimestr a pláč dítěte

Peklo na světě, chybějící čtvrtý trimestr a pláč dítěte

Jak na dětský pláč? Jaký vliv má psychika matky na dítě?

Black and white shot of young woman with newborn baby right after delivery

 

Potrava nonstop přímo do žaludku

A teď si představte, kdybyste žili 9 měsíců na pěkném útulném, teplém a houpajícím se místě. Nonstop přívod potravy přímo do těla. 24 hodin denně by vám do uší hrála vaše oblíbená muzika a vy si spokojeně vegetili. Jak by vám bylo, kdyby vás najednou někdo čapl za krk a nohy, položil na váhu a začal otírat? Jídlo nikde, teplo nikde, hudba přestala hrát a ještě ten obrovský prázdný prostor kolem vás. No, začali by jste řvát a byli pořádně naštvaní. A řvali byste po další 3 měsíce dál.

Příroda to v tomto případě nechala na nás. Poradíme si?

Bolesti bříška, reflexy a pláč

Děti se rodí o tři měsíce dříve, byť na příchod na svět nejsou ještě připraveny. Ony tři měsíce jsou zásadní pro to, aby se dítě dokázalo jprobudit v nového človíčka a takzvaně dozrát. Mluvím zde o psychickém vyzrání, trávicí soustavě – asi dobře znáte kojeneckou koliku, neboli „prdíky“. Ty trápí děti od narození do cca 3. měsíce, kdy trávicí soustava dozraje a je schopná správného chodu, tedy peristaltiky a bublinky jsou odváděny z větší části samy. Po třetím měsíci také mizí všechny novorozenecké reflexy. Např. zatajení dechu, úlekový Moorův reflex, kdy dítě rozhauje ručičkama, leká se a očka vyděšeně třeští. Chybí jim děloha, uzavřený ohraničený prostor, který se snaží ručičkami nahmatat a uklidnit se tak.

Prostrč melou dírou velkou, jako je citrón

Proč se tedy děti rodí po 9 měsících? Proč to není až po 12 měsících, kdy by bylo miminko již připravené? No protože bychom už asi stěží porodily 6 kilové dítě. Na to naše tělo a pánev nejsou stavěné. Tak příroda zařídila, že se děti rodí 9. měsíci, kdy ještě projdou porodními cestami. (Někdy tedy).

Já říkám, že to příroda nezařídila

10743749_4576978198635_252469591_nPorodíme, uff. Konečně hotovo. Ale co teď? Miminko pláče, ale nikdo nám neřekne proč. Zde příroda zmizela. Přišly na řadu odsávačky, umělé mléko, tvrdé matrace, metoda vyplakání, oddělené pelechy, zaručené rady našich bezdětných kamarádek, že si to dítě nemáme tak rozmazlovat, že přestáváme žít. Co tedy máme dělat? Honem na internet a už klapete do googlu zoufalá hesla „plačící novorozenec“, „jak na bolest bříška“ ,„proč novorozenec pláče“ a podobně. Nebo již máte v knihovně založené tři tlusté manuály, které do detailu popisují péči o novorozence. Bohužel vám však nasazují růžové brýle. Sama jsem je měla. Do porodnice jsem šla s tím, že mám načteno a co je načteno, to vím. Jenže ono je to úplně jinak. Zapomněla jsem fungovat jako žena – matka. Zapomněla jsem na tu přírodu.

Jsem samice

Všechny zvířata mají jeden pelech, všichni spí se svými mláďaty, všechny je kojí, když potřebují, všechny je mazlí a nosí, když je něco trápí. My to tak nemáme. Máme matrace, máme krmící intervaly, máme tabulky, aby děti správně přibíraly na váze. Máme vše, jen né to spokojené dítě. Což to udělat jako samice? Mějte své dítě stále u sebe, vypozorujete tak snáze, co mu schází. Noste své dítě v šátku, spěte s ním. Hlavně se vykašlete na tabulky a intervaly. Dělejte to, co udělá dobře vám i drobečkovi. A hlavně tím řešíte chybějící 3 měsíce.

Co tedy dětem chybí? 

  • teplo
  • ohraničený prostor
  • přívod jídla a sání
  • houpání
  • hudba
  • vůně matčina těla
  • její hlas

Jak to vyřešit?

  •  teplo – úkony, jako jsou převlékání, koupání dělejte rychle a v teple. Nezdržujte se a dítě zase rychle zachumlejte.
  • ohraničený prostor – chybí jim děloha, takže balte do zavinovaček, noste dítě na svém těle. V šátku nebo COLOURBOX5391172ergonomickém nosítku. Nebojte se miminko balit do pleny nebo zavinovačky přes den. Po ty první tři měsíce zkrátka balte kdykoliv je miminko neklidné.
  • přívod jídla a sání – pokud kojíte, kojte, kdy si dítě řekne. Neřešte intervaly. Dítě se sáním uklidňuje. Bříško je bolet nebude. Pokud je vaše dítě na umělém mléce, tak min. interval by měl být 2h, protože UM obsahuje kravskou bílkovinu, byť naštěpenou, ale tráví se obtížněji, než mateřské mléko. Vyzkoušejte tedy dudlík, který by mohl potřebu sát ošálit.
  • houpání – dětem chybí pohyby vašeho těla. Při chůzi, nebo jakémkoli vašem pohybu se děloha s miminkem pohybovala a ono „plavalo“ ze strany na stranu v plodové vodě. Zde zase pomůže nošení na vlastním těle.
  • hudba – pokud nezabere výše zmíněné, vyzkoušejte pustit fén či vysavač. Je to zhruba stejná intenzita a zvuk, jako kterou dítě slýchalo u vás v bříšku. Tedy pohyb vašich střev, svištění krve ve vašich tepnách a žilách, tlukot vašeho srdce.
  • vůně maminčina těla – mazlení se s miminkem na hrudi. Kůže na kůži. Zase pomáhá nošení.
  • její hlas – na miminko mluvte klidným příjemným hlasem. A pokud ještě neznáte žádnou dětskou básničku či ukolébavku, povídejte to, co vás třeba napadne. Co budete dělat, nebo co právě děláte.

Ne, my nepřestaly žít, my začaly žít!

Věřte, že i když je to někdy hodně náročné a pro samé nevyspání ani nevidíte na dveře od lednice, vlasy máte neumyté, domácnost stojí, všude se válí prádlo, tak když překonáte ony pomyslné tři měsíce spolu v těsné blízkosti zjistíte, že to stojí za to, a že mateřství je ta nejkrásnější věc v životě ženy. Děti vám to jednou vrátí.

Vliv psychiky matky na dítě a 4 matricegrof_stanislav2_med

MUDr Stanislav Grof popsal perinatální období do 4 stádií – tzv. bazálních perinatálních matric.

Ve stručnosti je popíši:

  1. Matrice: období od početí do začátku porodních děložních kontrakcí. Jedná se o sžití matky s plodem. Dítě cítí a vnímá psychické i fyzické rozpoložení matky a vnímá pocity, které má vůči jemu samému. Pokud je tato matrice radostná a harmonická, vytváří kvalitu bezpečí, jistotu v dalším životě. Pokud se však matka nedokáže ztotožnit s její novou rolí, je to zárodek depresí a základního životního postoje, že nestojí za to žít.
  2. Matrice: začíná porodními stahy a trvá celou 1. dobu porodní. Pokud je tato fáze delší než 12h a je plná stresu matky, dítě je vystaveno velkému tlaku a propadá do pasivity a depresí.
  3. Matrice: začíná momentem, kdy jsou porodní cesty otevřené a dítě sestupuje. Dobrý průběh přináší dítěti do budoucna smysluplnost, pevnost a vnitřní sílu. Možné komplikace mohou mít za následek koktavost, psychosomatické potíže, problémy se zažíváním.
  4. Matrice: trvá od narození k přestřižení pupečníku. Je to doba velmiPOROD důležitá a většinou závisí na personálu porodnice. Důležitou roli hraje: tlumené světlo, tiché hlasy, položené dítě bezprostředně po porodu na břicho matky, jemné pomalé dotyky, přestřižení pupečníku až dotepe a neoddělování dítěte od matky. V této matrici se dítě setkává s prvkem přijetí sama sebe. Je-li bez komplikací, pak je zárodkem mentální dospělosti a člověk dokáže nést odpovědnost za to, co dělá. V opačném případě se v dospělosti často objevuje časté upadání do sklíčenosti a přílišné odevzdání se.

Abychom měli zdravé a netraumatizované dítě

Dítě by mělo být plánované a chtěné. Měli bychom mít klidné těhotenství, v lásce, v těšení se na dítě. Porod by měl být jemný, fyziologický, který bude respektovat psychiku dítěte. Měl by to být jemný přechod ze symbiózy s matkou k samostatné existenci vedle matky.

Po přečtení souboru od pana doktora Grofa, který je původem Čech, ale žije v Americe a je zakladatelem transpersonální psychologie, jsem propadla do deprese, protože moje oba porody, tedy 2,3 a 4 matrice dopadly doslova katastrofálně. 1. matrici tedy celé těhotenství shledávám relativně harmonické.

Jen tři měsíce chybí a ty máte pro to, abyste napravily škody

Pokud se vám tedy porod nebo těhotenství nepodařily, tak jak byste chtěla, nezoufejte. Děti se vlastně narodí až po 4. trimestru, tedy po 3 měsících, které již tráví venku z našeho bříška. Co kdyby jste jim tedy ony tři měsíce vynahradily na sobě a udělaly jim tak nový porod. Nový příchod na svět, který bude přesně podle vašich představ s láskou a harmonií. Já to tak udělala.
Zajímavé je, že když jsem se zamyslela sama nad sebou a mými „problémy“, tak se přesně promítly v oněch matricích. Ne, že bych si pamatovala na svůj porod, ale hezky jsem si o tom popovídala s maminkou. Docela jsme se i nasmály. Zaveďte s rodinou také takovou debatu a třeba vás nějaké takové spojení napadne. Můj muž trpí lehčí formou klaustrofobie a hádejte, ve které části porodu byl problém? No, byla to ta třetí, kdy se zasekl a nemohl ven.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

vanickovani-vanda

15 thoughts on “Peklo na světě, chybějící čtvrtý trimestr a pláč dítěte

  1. zajímalo by mě jak to mají děti které šli císařem… např já s dcerou jsmem měla jen slabé kontrakce asi dvě hodiny a pak mě vezli na sál protože malá ěla špatné výsledky na monitoru mě se porod pořádne nestihl ani rozjet… Děkuji za odpověd

    1. Dobrý den,
      Zaneto, strasne dulezite je, jak prozivate danou situaci vy. Pokud jste byla smirena a klidna i s variantou „cisar“ a prenasela tak klid a vyrovnanost na dite, tak i cisar muze byt jako porod v poradku. Vše je o vás a vašich pocitech. Pokud by jste panikarila a cisar byl pro vas neprijatelny, tak sve pocity prenasite i na dite. Pokud ho prijmete jako variantu, ktera je v dane situaci zdravotne pro vas dve lepsi, tak to zadne negativni dopady mit nebude. Ale samozrejme zalezi i na tom, co se bude dit tesne po vyndani miminka z briska. Zda vam jej daji, kdy vam jej daji, zda vam je vozi na prilozeni na jip a pod. Napr. Ja mela prvni dite prirozene za velmi těžkých podmínek a zdravotních komplikací a troufam si rict, ze to melo vice negativ nez cisar u druheho ditete. Obema jsem se to vsak snazila vynahradit, jak pisi v clanku. Pekny den Vanda Schreierová

  2. Dobrý den,čtu že vše jsem dělala špatně.Dá se to ještě nějak vynahradit když už má 6 měsíců? Početí neplánované,spíš šok,těhotenství stres protože mě opustil partner a stěhování,dluhy atd.Porod 22 hodin a problém s čípkem a otevřením.A to nejhorší před porodem se přítel vrátil a psychicky mě týral do 2 měsíců malého než se mi podařilo ho vykopnout… 🙁 čím mu to ještě můžu vynahradit? Děkuji za radu a odpověď

    1. Dobry den, nezoufejte. Vse se da napravit. Noste i ted. Hodne se mazleze, spete spolu. Podivejte se, co je to kontaktni rodicovstvi. Budte otevrena vsemu, co maly potrebuje a zahrnujte jej laskou a peci. Kdyby vas jeste neco zajimalo, napiste. Pekny den Vanda

  3. Dobry den jak mám vynahradit vse na sobe a i treba vyvolavany porod?Dcera trpi hodne prdíky, budi ji to,resim to,ale uz ji to rozrusuje. Dekuji

  4. Chtela by jsem se podivat tedy na satky, kde je u vas najdu ? A jeste pri kojeni se mi prohyba do luku nebo naopak do klubicka place a nemuze se poradne najist jsou to prdíky ?

    1. Dobrý den,

      prohýbání a pouštění prsa vypadá opravdu na prdíky. Vyzkoušejte během kojení odříhnout a dále pokračovat v kojení. Někdy se obsah žaludku posune do střev a tím posune i bublinky dál. Můžete vyzkoušet před kojením kapky. Např. Espumisan, Sab Simplex, Infacol, nebo Baby Calm (ty jsou moc dobré).
      Prodej šátků naleznete zde: http://www.vanickovani.cz/sluzby/prodej-satku/
      Stačí mi napsat email, jakou barvu by jste chtěla a adresu pro doručení.

      Přeji pěkný den

      Vanda

  5. Děkujeme s dcerou za článek o chybějícím čtvrtém trimestru . To mnohé vysvětluje. Máme dotaz: vnouček František (6 týdnů) se z povijanu či pleny mnohdy vykope…To je v noci nebezpečné…A co balení v těchto šílených tropických teplotách a přehřívání? Jak na to? Moc děkuje předem za odpověď – babička Táňa

    1. Dobrý den,
      pokud se z pleny či zavinovačky dostane sám, nechte jej. Nic si udělat nemůže. Nemusí spát celou noc zabalený. Občas stačí pevné zavinutí jen na dobu než usnou a pak se doporučuje úvaz mírně povolit. To bych dělala právě i ve vysokých teplotách. Aby dítě nebylo celou dobu pevně uvázáno. A pokud by mu uvolnění vadilo, budil se, tak mu plenu (látkovou) zavažte jen kolem ručiček. (přitisklé k tělíčku). Zbytek těla nechte volně, nebo jen pod lehkou prodyšnou plenou. Moc váz zdravím a jsem ráda, že si pro dotazy píší i babičky. Přeji krásný den a pohodové „babičkování“ S pozdravem Vanda S.

  6. Dobrý den milá Vando.
    Velice mě zaujal vás článek, mám pocit, že něco takového jsem potřebovala najít. Máme doma 5-ti týdenní holčičku – často pláče, trápí ji koliky, je téměř „neuspinkatelná“ přes den nespí, třeba jen občas pár minut, takove mikrospánky (jednou za tři dny třeba usne na dvě hodinky), často se u toho také kroutí, je neklidná a vydává zvuky, tomu všemu předchází uspávání třeba i dvě hodiny a po chvilicce je opět vzhuru, zase třeba pláče, často chce prso, třeba jen na uklidnění – někdy to zabere, jindy ne. V článku doporučujeme zavinovat, houpat, nosítko či šátek, ale nám to nijak zvlášť nepomáhá. Na nic nemám chvilku času 🙁 ani sprcha, připravit si jídlo, zajít na WC, …
    Mám pocit, že už to nemůžu zvládnout 🙁 je to neskutečně vysilující psychicky i fyzicky. V okolí ze známých toto nezná, nechce se jim věřit, jsou chapavi a milí, ale každý jen řekne, že děti prostě pláčou. Přejde to opravdu někdy? Myslíte, že i přes to, že nám nepomáhá nošení a nespinka, apd., jak jsem psala výše, že je to také pripad čtvrtého trimestru?
    Děkuji za váš čas. Ať se daří.

  7. Dobrý den, manželka rodila císařským řezem, který byl provedený 14 dní před termínem porodu z důvodu malého množství plodové vody. Samotný císař proběhl dle mého názoru v pohodě a využili jsme i bonding, který se nám moc líbil. V podstatě jsme byli po císaři dvě hodiny spolu jen já, moje žena a naše dcera, která ležela spokojeně manželce. Problém spočívá v tom, že manželka mluví o svém špatném psychickém stavu, který přirovnává k tomu, že i když je doma tak se necítí být doma. Když jsem byl doma tak mi to nepřišlo, že já bych to na ní poznal, vypadala v pohodě, ovšem po třech týdnech po porodu jsem musel odletět za prací a manželka zůstala sama na obě naše dcerky( starší má tři roky). A je z toho opravdu špatná, unavená a příjde mi i už alergická na jakýkoliv pláč jedné nebo druhé dcerky. A někdy i mluví o tom, že už to chce vzdát. Snažil jsem se jí pomoci, říkal jsem, že je to normální věc, že žena má dvě děti a že je i na ně sama, že by si měla udělat trochu nějaký režim, ve kterém by měla i prostor na relax, třeba když obě holky po obědě spí. Ale asi to nefunguje. Poradí te nám něco, prosím.

    1. Dobrý den, Jiří, osobně bych vám moc doporučila osobního terapeuta, psychologa, někoho komu se vaše žena bude moci svěřit a on jí adekvátně pomoci. Protože z poporodního blues to už vypadá na lehkou depresi a aby se neprohlubovala, tak je potřeba to řešit s odborníkem. Není to nic za co se stydět, ale není dobré to nechávat bez pomoci, protože potom může být ještě hůř. Také bych vaší ženě i vám doporučila stránku Úsměv mámy – jak na internetu, tak jejich Instagramový profil… Už pomohli hrozně moc ženám! Držím palce a věřím, že bude dobře. S pozdravem Vanda Schreierová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top