Úvod > Poradna > Ouška pod vodou

Ouška pod vodou

Nebojte se, v bříšku je také miminko mělo ve vodě 🙂

Jeden z velmi častých dotazů, které dostávám je: „Od kdy můžeme ponořit miminku ouška pod vodu a mohou být vůbec ponořena? Doktorka říká, že je namáčet nemáme.“ Nebo: „Je možné, že se vodou do ouška zanese nějaký bacil a dítě pak bude mít zánět středního ucha?“. Je zde opravdu nějaký skrytý důvod, proč by se ouška ponořit neměla, když prakticky celý jejich vývoj probíhal ve vodě? Jak pečovat o ouška miminka a z čeho vznikají případné problémy se středouším?

V bříšku bylo miminko taky ve vodě

Celých 9 měsíců se dítě vyvíjelo a rostlo ve vodě a ta byla úplně všude. V uších, nose a dokonce i v plicích. Až porodem byla vytlačena ven. Přítomnost vody v uchu je tedy pro miminko zcela přirozená a nijak mu sama o sobě neublíží. Dítě je vybaveno sacím reflexem a proto se není potřeba obávat zanoření oušek, neboť výbavný sací reflex je důkazem celistvosti bubínku. A sáním či pohybem kůstek ve středním uchu se případná voda dostane ven ze sluchovodu. Samotná příroda nám pak vybavila zevní zvukovod ochranným mázkem a chloupky, které chrání ucho před běžnými vnějšími přírodními vlivy, mezi které voda bezesporu patří. Po každém plavání je však důležité uši řádně vysušit.

Jak pečovat o ouška?

Po koupeli si dítě položte či posaďte na podložku. U ležícího dítěte si otočte hlavičku na stranu, aby voda mohla samovolně vytéct. Sedící dítě si nakloňte vždy na jednu a poté na druhou stranu. Ouška pak vysušte vatovým čtverečkem či smotkem jemné buničité vaty. Ne vatou na špejli, která svou tloušťkou může způsobit zatlačení chloupků do mázku, odstranění části mázku, nebo dokonce jeho zatlačení k bubínku, který může být následně drážděn. Ze čtverečku se dá složit trojúhelníček, které můžete jemně přitlačit k oušku a chvíli nechat, aby do sebe natáhl přebytečnou vlhkost.

Zánět středního ucha, může jej způsobovat voda?

Dalším důvodem obav ze zanořování uší je obava ze zánětů středního ucha, který je většinou komplikací rýmy, ne zanořených uší pod vodu a jejich následné kvalitní péče. Plavání naopak sehrává velmi významnou prevenci před zánětem středního ucha už jenom tím, že bude-li se dítě pravidelně otužovat, pak má šanci být zdravější, nebude mít tak často rýmy a nebudou tak hrozit komplikace rýmy, jako je zánět středního ucha.

Zánět středního ucha netvoří voda! Neznamená tedy, že děti, které se potápějí, trpí více na záněty. Stejně tak může mít zánět středouší miminko, které nebylo nikdy pod vodou, ale nafoukalo mu do ouška, nebo to má prostě dědičné a zánět získalo ze „zadní“ rýmy.

Zánět středního ucha může být způsobený virově, či bakteriálně. K náchylnosti přispívá i dědičnost. Není prokázané, že potápění, či namáčení uší, nebo návštěva kojeneckých bazénů by zánět způsobovala. Je však ale nutné dodržovat určitá pravidla.

Tip na závěr

Pokud dáváte miminko do vody, pohybujte s ním velmi pomalu a snažte se držet oční kontakt. Jakmile se dostanete k ušním lalůčkům, pohyb a celkové ponoření oušek pod vodu udělejte naráz. Postupné zanořování by mohlo být pro miminko nepříjemné, protože je lepší, když se voda do ouška dostane naráz, než když postupně vtéká. Můžete si to vyzkoušet sami na sobě 🙂

Vanda S.

Akce na instruktážní videa vaničkování doma

Chcete s miminkem doma cvičit a plavat? Zažít legraci, miminko unavit, ale také podpořit jeho vývoj? Podívejte se na instruktážní videa, která jsou nyní v akci.

 

Akce zde

One thought on “Ouška pod vodou

  1. Zdravím Vás, Vando,

    děkuji za super článek! 🙂

    Chtěla jsem Vás poprosit o radu. Mám 7 týdenního chlapečka a při koupání – ponoření oušek si pšikl a přitom si namočil hlavičku a lokl si. Hrozně se lekl a samozřejmě spustil hned pláč až se při tom i počůral 🙁

    Když jsem ho koupala na druhý den, tak si pokusu o ponoření hlavičky spustil opět pláč, neb si to asi pamatoval z předešlého dne a bojí se.

    Víte prosím, jak mu pomoci odbourat strach?

    Děkuji.

    S pozdravem,
    Robeová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top