Otužování jako prevence před onemocněním
Určitě jste již někdy přemýšleli, jak zvýšit imunitu svého dítěte. Hledali jste různé cesty jako homeopatika, bylinky nebo multivitamíny v kapslích? Napadlo vás ale, že zvýšit přirozenou obranyschopnost dítěte lze i velmi jednoduše doma? Tak například už jen tím, že na závěr koupele snížíte teplotu vody o pár stupňů a vodu ve vaně promícháte, aby otužování nebylo násilné. Také je dobré vzít v potaz, jak dítě oblékáte. Nebojte se nechat běhat dítě doma bosky.
Pro malé i pro větší
Školka nám pomalu klepe na dveře a s ní i potencionální „rýmičky“. Věděli jste, že lesní školky, kdy děti tráví většinu dne za každého počasí venku, mají větší psychickou i fyzickou odolnost? Čím to asi bude? Děti jsou v kontaktu s hlínou, trávou, bakteriemi, pyly a také nižšími teplotami, než v přetopených prostorách školek. A právě takový kontakt s tím, čeho se vlastně v dnešní době obáváme, zvyšuje obranyschopnost a imunitu dítěte. V tomto případě nás také nutí k zamyšlení sterilní prostředí a přehnaná čistota, která obzvláště v péči o malé miminka panuje.
Vědci se domnívají, že sterilní prostředí našich domovů je jednou z příčin nemoci, jež se klidně dá nazvat „novou epidemií“, byť není infekční. Jde o alergii a její projevy, jakými jsou senná rýma, astma či atopický ekzém.
Otužováním k lepšímu zdraví
Díky otužování se děťátko přizpůsobuje vnějším, někdy i extrémním podmínkám. Při podráždění pokožky chladnější vodou dojde k zúžení cév, sníží se tepelný výdej a tím je organismus nucen zvýšit aktivitu k produkci tepla. Následuje zvýšení oběhu krve v celém cévním systému a zároveň se zlepší prokrvení kůže, což příznivě působí na látkovou výměnu.
Kalení
Víte, co to je kalení? V Rusku se traduje, že tělo je třeba pravidelně nořit do velmi studené vody, aby v chladném podnebí odolávalo chorobám. Tomuto procesu ponoření do studené vody se též říká kalení čili zakalivanie. Rodiče noří vždy na několik vteřin do ledové vody už nekolikaměsíční děti.
My určitě nebudeme tak necitliví a povíme si, jak miminko či dítko otužovat nenásilnou formou 🙂
Teplota vody
Každý rodič chce, aby si jeho miminko koupel užilo, uvolnilo se a bylo mu dobře. Ryska dětského teploměru ukazuje smajlíka u 37 stupňů. Smůtný smajlík se objevuje u 36 a u 38 stupňů. Vhodná teplota pro koupel dětí se pohybuje okolo 36,5 stupně. Teplota vody jde s časem stráveným ve vodě postupně dolů, což je určitě dobře. S otužováním můžete začít třeba tak, že na konci koupele začnete přitáčet studenou vodu. Po chvilce rukou rozproudíte vodu, aby se různé teploty smíchaly. A je hotovo. Každý týden můžete studené napustit více. Jde opravdu jen o chviličku. Dítě v chladnější vodě nemusí trávit dlouhý čas. Jde opravdu jen o chvilkové podráždění pokožky chladnější vodou. Časem můžete přejít ve sprchování a ještě snížit teplotu vody.
Děti, které navštěvují plavání by mělo být více otužilé a tím pádem by mělo být méně náchylné k běžným nemocem, než děti, které neplavou.
Například kurzy vaničkování se zakončují jemným otužováním a nácvikem abecedy potápění, tedy zadržením dechu.
Potopení jako prevence před utopením
Když dítě zvládá potopení, může mu to i zachránit život. Zadržením dechu nastává snížení činnosti srdce skoro na polovinu, paže a nohy se začnou pohybovat a krev se z paží a nohou začne přelévat do životně důležitých orgánů – srdce a mozku. To vše má jediný cíl – šetřit kyslíkem a dostat se na hladinu vody. Dítě, které prošlo kurzem plavání kojenců a batolat, se umí orientovat ve vodě. Nějakým způsobem, pro něj zcela přirozeným se umí dostat ke břehu, aniž by zpanikařilo. Absolvování kurzu kojeneckého či dětského plavání však neznamená, že své dítě nemusíme ve vodě hlídat.
Vanda S.