Úvod > Poradna > Navoněný „mamastories“

Navoněný „mamastories“

Co dělá sociální síť nejen s maminkami?

Máte Facebook, super. Máte Instagram, pecka. Máte další sociální věcičky, které musíte obhospodařit, votvítovat, pročíst, či shlédnout? Máte malé dítě a cítíte se trošku sama a nepatřičně? Známe tenhle problém a víme, co je špatně. Nejste sama. V porodnici, přesně po 27 hodinách po porodu mi na Facebooku vyskákaly reklamy na stahovací kalhotky a odtučňovací kůru. Ve sprše jsem to obrečela. Bývalý viceprezident Facebooku prohlásil: „Neuvědomujete si to, ale jste programováni“ a dodal, že za to, jaké prostředí pomohl vytvořit, cítí obrovskou vinu. Tak dobře, budu po pánovi požadovat alespoň omluvný dopis. Bylo mi fakt hrozně.

Kontroverznost sociálních sítí

Bývalý produktový manažer Antonio García Martínez se nechal slyšet, že Facebook lže o své schopnosti ovlivňovat jednotlivce za pomoci dat, které o uživatelích shromažďuje. A jeden ze zakladatelů kalifornské firmy Sean Parker uvedl, že platforma těží ze „slabin psychologie člověka“. O Facebooku se toho říká hodně, pojďme se ale podívat na to, co sociální sítě dělají opravdu s člověkem. Že mám po třech porodech vytahané břicho jako vačice a mám si raději pořídit stahovací kalhotky, jsem samozřejmě přežila. Ve světě lajků jsou ale další negativa, která dopadají na lidská bedra, oči a duši.

Že sociální sítě snižují radost ze života, je psychology dokázáno.
 

Navoněný insta a svět lajků

Stavíme své životy na smyslu pro dokonalost, protože jsme v těchto krátkodobých signálech, „lajcích“ – odměňováni – a pleteme si to s hodnotami a s pravdami. A místo toho je to falešná, křehká, krátkodobá popularita, která nás nechává, připusťme si – prázdné a ještě prázdnější než předtím.

Podívejme se na to očima ženy, která je po porodu. Masivní změna hormonů, nálad, nová role, nové dítě, neznámý človíček. Milion situací, na které nezná odpovědi. Milion představ, které si třeba z fotek jiných načančaných pokojíčků (kde stejně nikdo nespí), vysmátých spokojených miminek na vystajlovaných maminkách a sdílení krásných chvilek, vyobrazila a představovala si, že takové bude mateřství. A pak si domů přinese ten malý růžový uzlíček, položí jej do postýlky a on začne plakat. Ha! Jaké překvapení. Po pár hodinách jí buší srdce, bolí žaludek, má sucho v ústech a v hlavě pěknej zmatek. Proč brečí, když má tak pěknej pokojík, všechna ta výbavička, ty hračky. O tom, že místo prsou má dva dynamity a nemůže pořádně asi sedět, netřeba hovořit. Nikdo nebude sdílet svou negativní zkušenost či situaci. Tohle nečekala.

Není to tak růževé, jak se zdá

Děti neví, co je to teď, zítra, pozítří. Děti cítí, vidí, slyší a chtějí cítit, vidět a slyšet – vás. Uvědomte si ale, že hlad po doteku je větší než po jídle. Stejně jako jídlo je důležitý i dotek. Děti potřebují cítit. Vezměte ho tedy do ruky a to vám ke štěstí stačí. Pochopte, jaké je, co mu dělá dobře, na co reaguje zklidněním a všemi desíti to dělejte. Buďte spokojení a sebevědomě si stůjte za tím, co vám funguje. Protože jinde to funguje jinak. Ale vy svůj klíč a zámek máte, pasujete do sebe. Tak ho nebruste podle youtuberky, klíč vám pak nezapadne do zámku. Budete volat zámečníka a platit těžké peníze za pomoc. Ještě budete čelit nabídkám, jak brousit lépe a jak klíče neztratit a jak si pořídit skvělý obal, který váš klíč a zámek ochrání. Prdlajs. Jenom vy a vaše děti, nikdo jiný to s vámi nemyslí líp. Ani já.

Čtyři z pěti velkých sociálních sítí poškozují mentální zdraví mladých lidí. Zvyšují pocity méněcennosti a úzkosti. (zdr. Aktuálně.cz)

Když trávíme hodně času pasivním vnímáním informací, cítíme se z toho jednoduše hůře. Porovnáváme se. Aby naše mentální zdraví zůstalo fit, musíme mít radost že života, musíme mít také rovnováhu mezi životními aktivitami. 

Neznamená to účty zrušit, ale dobře vše nastavit a adaptovat se.  Nepřehánět to, nebrat to tak vážně, scházet se s kamarádkami, více vnímat rodinu a být otevření novým věcem. Mít své životní aktivity vyrovnané, aby nepřevládaly ty pasivní.

Chtěla bych vás, milé maminky, co nejvíce podpořit v šestinedělí, abyste si jej užívaly, neporovnávaly, byly v klidu a spokojené. Protože všichni jsme na tom stejně. 

Pojďme si teď říct, že „dáme“ hrozně ošklivou fotku, kde nám to prostě nesluší, nespaly jsme, nosily jsme, kojily jsme a co? Světe, pos*r se. 

Vanda S.

Fotka z léta. Miky byl naštvanej, že se měl vyfotit. Já po probdělé noci, Vandička jediná v dobré náladě a Hynek řvoucí opodál, že jsem si ho dovolila na chvíli opustit. Tož tak.

 

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

2 thoughts on “Navoněný „mamastories“

  1. Dobrý den, máte pravdu, samotné mé bezdětné kamarádky na mě koukaly nevěřícně, když jsme jim řekla pravdu, dokonce jedna mi řekla, že jsem dobrá, že se to nebojím okolí přiznat. Bohužel teď se z mateřství stal kult a pokud není pro okolí vše dokonalé jako matky jsme selhaly. Po zkušenosti z porodnice, kdy mi v noci bylo řečeno, že mám vzteklé dítě, protože jsem chodila do práce a ráno jsem dostala vynadáno, že jsem mimino nechala dehydratovat, mi trvalo 4 měsíce najít ten chtěný klid v duši a alespoň nějaké mateřské sebevědomí. Mělo by se o tom mluvit!! Moc děkuji za tento článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top