Úvod > Poradna > Péče o miminko > Dát, nebo nedat DUDLÍK?

Dát, nebo nedat DUDLÍK?

Být či nebýt? To je otázka… Rozhodně být a dudlík nedat!

Nejdříve je potřeba pochopit, proč dítě uklidňuje sání

  1. v bříšku mělo potravu 24/7/9 měsíců přímo do bříška, necítilo tedy pocity hladuDSC_1482
  2. sáním dítě reguluje tělesnou teplotu, dýchání, srdeční činnost a rozvoj mozku
  3. neustále si v bříšku procvičovalo sání a připravovalo se tak na samostatné krmení
  4. sáním aktivuje peristaltiku střeva, která jinak prakticky stojí. Sama se rozběhne až po 3. měsíci věku – sání tedy pomáhá od bolení bříška
  5. pokud kojíte, instinktivně si častým sáním dítě navyšuje tvorbu mléka, aby později nemuselo jíst tak často
  6. sáním se uklidňuje a spouští tak hormon oxytocin a opioidy potřebné k usnutí

Co pokazí dudlík?

vanda-foceni-miminek-10dennRozhodně techniku sání. Sát z prsu a sát dudlík jsou dvě úplně odlišné techniky / pohyby jazykem a ústy. Dítě je pak zmatené a neví, kdy sát tak a kdy tak. A pokud má dudlík velmi často v ústech, více než prso, převažuje potom technika na „gumě“ a dítě pak zapomíná, jak se saje z prsu. Ze začátku je to pozvolné, dítě se začíná při chycení bradavky vztekat, nebo se vůbec nemůže chytit.

Dudlík z dlouhodobého hlediska zkracuje čas na prsu a dochází tedy k nedostatečnému vyprázdnění prsu a úbytku mléka.

Při sání dudlíku dítě používá jiné orofaciální svaly a dudlík může mít tedy velký vliv na skus, nesprávný vývoj čelisti a horního patra.

Po pár měsících dítě začíná být na dudlíku závislé, neusne bez něj, neuklidní se bez něj. Vyčerpaný rodič pak ročnímu dítěti dudlík po hodinovém pláči dá a je konec, nezbavíte se jej a nebo jen velmi těžko. Neumluvě o tom, že pokud má již dítě zuby, tak máte předkus téměř jistý.

Fakta: I když miminka dostanou dudlík až po 1. měsíci kojení, sníží se do 6 měsíců počet kojených miminek na méně než 25%, při neustálém používání dudlíku na méně než 50% při občasném používání dudlíku. Pokud miminka dudlík nepoužívají vůbec, je z nich do 6. měsíce kojených více než 70%.

Jak poznám, že mé dítě má již pokaženou techniku sání?

  • dítě se nedokáže přisát, nebo se přisává jen těžce
  • „kouše“ bradavku
  • má „silný“ stisk
  • otevírá malou pusinku
  • přisaje se a po chvíli bradavku pouští, přisává se a pouští bradavku, odvrací hlavičku a pláče
  • miminko „mlaská“ během kojení. Při sání dudlíku se zapojují jiné svalové skupiny než při kojení – dítě je zmateno, jak jsem vysvětlila výše

Jak tedy uklidnit miminko a obejít se bez dudlíku?

Kojení místo dudlíku učí miminko, že jeho potřeby naplňují lidí a ne věci

Místo dudlíku nabídněte miminku prs. V případě nezbytnosti můžete na uklidnění miminka použít i vás prst, který ho necháte chvíli sát. Kromě toho začnete poznávat svoje miminko a zjistíte, co mu nejvíce pomáhá, aby se uklidnilo. Používejte nošení, chození, kojení během nošení, společné ležení v posteli a kojení, položení miminka na vás hrudník, zpívání, hlazení, kontakt kůže na kůži. Jak uklidnit plačící miminko v pěti bodech jsem popsala v článku zde.

Rozmazlenec, nebo spokojenec?

Tím, že budete na potřeby miminka reagovat a naplníte je, se z něj stane sebevědomí jedinec, který ví, že nemusí dlouhé hodiny plakat či vynucovat si pozornost rodiče jinými lotrovinami. Jedině tím, že s ním budete a naplníte jeho základní pudové potřeby zajistíte, že bude spokojené a vy také! Takově děti mají daleko jednodušší období separační úzkosti, nebo období vzdoru.

  • reagujte na jeho pláč
  • utišujte jej, pokud pláče, nebo je nespokojené
  • přiložte ho k prsu, i když před chvíli pilo
  • dovolte mu u prsa usnout
  • noste své miminko a buďte s ním v neustálém kontaktu – například nošením v šátku či ergonomickém nosítku

Významně vám to usnadní výchovu v pozdějším věku a vašemu děťátku zajísti sebevědomí, ze kterého bude čerpat celý život. 

Dudlíku zdar, nazdar 🙂

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

 

 

34 thoughts on “Dát, nebo nedat DUDLÍK?

  1. můj důvod, proč nedat dudlík, byl: nevím, proč by dítě mělo celý den v puse mít kus plastu… já bych to asi taky úplně nechtěla…

    1. Já tedy plně kojím a když mi malý hodně pláče,tak mu dudlík dám na uklidnění a někdy i na spinkání,záleží na něm podle nálady. Měla jsem to tak i u dcerky a rozhodně jsem žádné problémy s kojením neměla. A s odnaučením jsme také neměli problém,tak uvidíme jak to bude u syna 🙂

    2. Já tedy plně kojím a když mi malý hodně pláče,tak mu dudlík dám na uklidnění a někdy i na spinkání,záleží na něm podle nálady. Měla jsem to tak i u dcerky a rozhodně jsem žádné problémy s kojením neměla. A s odnaučením jsme také neměli problém,tak uvidíme jak to bude u syna 🙂

  2. Protože jsme v porodnici byly déle, automaticky dostala Adélka na JIPu dudlík od sestřiček, aby neplakala 🙁
    Teď je na něj zvyklá a naštěstí pořád ještě vyžaduje prso, ikdyž zpucne přesnídávku 😉

  3. dobry vecer,pani Vando..maly ma 2roky a stale mame dudlik.. na spinkani a bere si ho pred den,kdyz se zlobi nebo ho neco boli..nedari se mi odnauceni..mate,prosim,radu? pozoruji na zoubcich mirny predkus..dekuji moc..

    1. Dobrý večer,

      věnovat dudlíček nějakému miminku, popřípadě zvířátku – v ZOO. Vysvětlit, že miminka jej potřebují více, než on. Také se odevzdává čertovi, ale to už jste prošvihli 🙂 Někdo také dudlík stříhá. Ušmikne špičku a za týden zase kousek dokud nezbude nic, co by mohl strčit do pusinky.

      pěkný večer

      V.

    2. Dobrý den, u nás „pomohlo“ dudlík zapomenout u babičky. Asi týden trvalo dcerce usínání o něco déle, ale pak se to zlepšilo a aktuálně spinká lépe než s dudlíkem (protože jí v noci nevypadává, tolik se nebudí).

  4. Dobrý den,
    čtu tady samé výborné rady.Já mám dvě děti,kluka a po6letech holčinu, které je 9.let Mám 15cti letého synka,spíše už mladého muže. :-)Když byl miminko,kojila jsem 1měsíc a to bylo drama,dítě hladový nepřibíralo, kojila jsem pokaždé když byl pláč,ale připadalo mi, že už jsem ani nic jiného nedělala,stále seděla a přikládala k prsu.Po každém přebalování,měl zelené hlenovité kakání,a váha stále na bodu mrazu.:-( paní doktorka v nemocnici se ptala, jak dlouho má zelenohnědou stolici-že to jsou hladové děti… Až nám konečně paní doktorka napsala nutrilon,v tu dobu se nám změnil život.Tomík byl spokojené miminko, akční až moc,spinkal celou noc,já byla také spokojená.Dítě nebylo závislák a já nemusela řešit scény,když jsem potřebovala vyřídit sama úřady, nebo lékaře.,Musím říci, že ani to, že by kojené děti byly zdravější, nemohu potvrdit, ba právě všechna,co já znám od kamarádek, byla stále nemocná. My měli tak max. občas rýmu. myslím, že dnes už jsou mléka na vysoké úrovní,tím ovšem nechci snižovat vaše vědecké experimenty…. 🙂 Jen si myslím, že je důležité používat rozum,dnes se všechno moc prožívá a skoumá a to také není dobře.Dítě by se mělo učit být i samostatné a né, když si pískne,tak,aby člověk hned letěl.Matky nejsou otrokyně 🙂 Pak jsou z toho nesamostatné,rozmazlené děti,které,když není po jejich stropí scénu, později se nechtějí hnout od matky,mají problém jít do školky, protože jsou zvyklé, že rodiče poslouchají je,a tak to být nemá…je to jen hloupý trend dnešní doby!!!- a pak nám z toho rostou zvířátka… 🙁
    jen za mně, matka i dítě má být v pohodě ať s kojením, nebo s lahví,ikdyž ho nebudeme tahat v šátku a strhávat si záda,jak indiánská babička,můžeme mít hodné a šťastné dítě…tak jak to dělaly naše matky babičky po desetiletí…. a dudák je super vynález,alespoň za mně, my ho dali ve dvou letech čertovi a bylo vyřešeno…:-)
    přeji vše pěkné a mnoho dalších úspěchů. 🙂 Snad přijmete i jiný názor, než je ten Váš

    1. Naprosto s tim souhlasím !!!Nejsme otroci . Přikládat dítě k prsu pokaždé kdyz si řekne ? To se pak ženská nemůže ani vyčurat ne ? Jak píše paní , dítě si dupne a my se máme zblaznit ? V dnešní době rodiče poslouchají své děti . Nemělo by to byt naopak ? Bohužel jako učitelka v MS vidím jsk to dnes je a je to hrůza !
      Kojim , ma dudlík , nesatkuju a mam naprosto spokojene miminko .

  5. Dobrý den,
    já jen za sebe a nejen nedudlíkování, ale i za nošení v šátku: Vážím necelých 50kg, mám potíže se zádovými svaly a krční páteří…šátek jsem vybírala pevný,kvalitní, pokud dobře navážu, tak i když má naše 3měsíční mimi už 7 kg, záda nebolí a dochází také k posílení svalů a kříž na zádech mi nedovoluje hrbit se. Potvrzeno fyzioterapeutkou. Jinak moc Vám děkuji za tento web a Vás.

  6. Dobrý den,
    vždy jsem byla proti dudlíkům, ale když malou večer co večer trápily prdíky a zácpa a tak jsem ho odpoledne začala dávat a problémy se zmírnily, v 10. týdnu zmizely úplně. Nyní se dcera naučila zvedat palec od ostatních prstů a končí v puse, tak jsem dudlík opět zavedla. Nevím jak jinak ji tohoto zlozvyku zbavit, prostě když odpočívá, tak si hraje s ručičkama.

    1. Dobrý den, ale dítě objevuje svět ústy, ne hmatem. Tedy prvně vše ochutnává. A nejblíže jsou ruce, pak hračky. Je to přirozený vývoj a bránit by se v něm nemělo. Není tedy třeba nahrazovat ochutnávání ručiček dudlíkem. Pokud by vysloveně cucala palec, tak jí ho vyndavejte a dudlík samozřejmě – dle vašeho uvážení používejte. 🙂 My ho na spánek měly také 🙂

      Pěkný den

      Vanda S.

      1. Dobrý den,
        momentálně palec saje jak o život, když se k němu dostane. Vždy když je podezřele ticho tak vím, že tam palec je a jede.

      2. Dobrý den! Tohle nechápu. Článek se nese v duchu – dudlík nikdy! A pak se v komentářích dočtu, že jste ho dávala taky. Můžu se zeptat – Proč??? Děkuji za odpověď 😉 Je to napsané moc hezky a naprosto bez debat s Vámi souhlasím (i když jsem měla tři „dudlíkové“ děti – bez problémů s kojením atd.) Ale myslím, že by tomu článku slušelo, kdyby tam zaznělo, že jsou prostě situace, kdy je třeba vzít namilost i dudlík.

  7. Já sama.jsem byla kojená do roka a půl a dudlík jsem měla. A žádná technika sání jak se pořád dnes říká a probírá se jím nepokazila. Dřív se o ničem takovém nevědělo a bylo to lepší. Teď mám už já tříměsíční dcerku a je plně kojená ale když byla nevrlá hodně zkoušeli jsme dudlík nechtěla ho….nyní ho máme zhruba 14 dní posledních a to tak že když už není zbytí vezme ho ale stejně ji nechutná takže dudame tak cca dvě hodiny denně možná ani ne. Ale nevidím důvod ji dudáka nedat kor když mě tak chutnal. 🙂 už mám všech těch článku o dudlikach dost dřív to nikdo neřešil a děti vyrostly v pohodě předkus jsem nikdy neměla a ze jsem dudala hooodne dlouho. Dneska se všechno přehání. Toť můj názor.

  8. Mě příjde nelogické dítě učit na dudlík a potom az je závislé ho zase odbaučovat.. To je k čemu dobré?? My dudlík nepoužívali, místo toho jsem vždy dala prso. A ano, ze zacatku, kdyz se narodil, jsem si připadala, jako mlékárna, ale vse se upraví a syn ( 9 měsíců ) si sám určí, kdy si vezme a kdy ne. A nemyslím si, že by matka kvůli kojení nebo nošení v šátku měla být otrokem dítěte… I já jsem poslouchala od starších rady jak si ho nemam učit usínat u prsa a nosit na rukách, jinak si zvykne a nechat vyplakat jinak bude rozmazlený… Za mě určitě ne!! Pěkný den 🙂

  9. Trosku jsem alergicka na vetu, ze mama nema byt „otrokem“ ditete!!!Je to naprosto prirozene, ze se mama stara o sveho drobecka!!!..na co jste si deti delaly, kdyz chcete, aby byly hned samostatny…hned spat celou noc, hned si samostatne hrat…obdobi, kdy je miminko male a vyzaduje vasi pritomnost strasne rychle utece…proc si to neuzit naplno?!!K tematu: Dudlik nepouzivame, prcek ho od zacatku plival a nechtel ho:)

    1. Taky si rikam, ze je to malinko absurdní.
      O dítě se máme starat a vychovávat ho. Ne ho učit být samostnym od miminka.
      Pak bohužel potkávám děti, které jsou samostatné až moc a opravdu jim chybí láska.
      Hrozne smutné tohle číst, opravdu ano..
      Názory různé beru, ale s tímto rozhodne nesouhlasím! Užívám si svého dítěte, komunikuji s nim a snažím se hledět na jeho potřeby a uspokojovat je.
      Odlozenim či dudlikem ale rozhodne ne.

  10. Dobry den,

    Sama osobne jsem take proti dudliku. Obe dcery jsem nosila a mladsi nosim v satku. Starsi dudlik nechtela,ale s tou mladsi je to jine. Dudlik si udelala ze me a ve finale jsem cele dny a noci nedelala nic jineho nez dudlik. A tak jsem to po nekolika tydnech nevydrzela a na noc male dudlik zacala davat. Konecne se vyspim, ale mala opravdu zacala pri kojeni plakat a poustet se. Dudlik davam opravdu jen vecer a nekdy v aute,protoze kdyz place nemohu se soustredit na rizeni. Rady ktere zde pisete jsou sice hezke,ale me osobne se je bohuzel nedari zkloubit s peci o starsi dite,manzela a domacnost. Kdyt jsem malou utesovala jen nosenim, houpanim a kojenim, byla jsem akorat vynervovana,ze nic jineho nestiham. Takhle mam alespon vecer klid. Mam ted ale strach, abychom opravdu neskoncili s kojenim.

  11. Dobry den, my dudlik nemame a jsem nato opravdu hrda, syn ma 5mesicu. Jediny problem je cestovani v MHD.Obcas se stane, ze zbudi se a rozplace se driv, nez stihneme dojet domu a ty pohledy a poznamky lidi v MHD jsou opravdu strasne, nemate prosim nejakou radu jak podobne situace zvladat?

  12. Dle mého názoru se dítě spíš odnaučí dudlíku než cucat prst. Nemluvě o tom, že z rukou hrozí infekce a časté nemoci. Znám 5ti leté nedudlíkové dítě a víte co? 🙂 Má pěst nestále v puse, vypadá to hrozně. Rada dávejte prs kdykoliv si dítě řekne mi přijde úplně mimo. Za 1. dítěti se míchá staré mléko s novým, což vede k silným refluxům. Za 2. dítě nemá absolutně žádný řád, matka se pak nemá šanci ani vyspat a ani s prominutím vykonat potřebu a najíst se. Sama se nezastavím a to prs na zavolání fakt nedávám. Ze svého okolí kamarádek nevím o nikom, kdo by měl díky dudlíku problémy. Jak s kojením tak s odnaučováním.

  13. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak toto řešit u nadbytku mléka a silného spiušteciho reflexu. Dcera 6 týdnů stará, zatím bez dudlíku – nebylo doteď třeba, ale před týdnem se mi mléko strašně spustilo, vyloženě stříká, ona se pak dáví. Nají se strašně rychle a pak potřebuje dumlat, ale z prsu to pořád teče, takže se vzteká. Dám jí tedy prst. Ale to není dlouhodobé řešení.. děkuji.

  14. Dobrý den, jsem ve skoro stejné situaci, dceři je 12 dní, nemám problém nabízet prso kdykoliv, dělala jsem to tak i u syna a kojila jsem ho 2 roky. Přijde mi ale, že by si někdy radši podudala a to tekoucí mléko ji obtěžuje, tak nevím, jak jí pomocí. Nejradši bych se obešla bez dudlíku, ráda bych zase kojila dlouho, tak to nechci něčím pokazit. Bohužel, když se přepije, tak zvrací do dálky, tak ji nechci nutit na tom tekoucím mléku být…

  15. Nezlobte se, ale psát zde jak se má dítě učit být samostatné, když se zde v tomto článku zcela zjevně jedná o ty nejmenší miminka mi přijde docela na hlavu.. Nějak nechápu, proč si tedy miminko pořizujete, když ho chcete vzápětí učit:Hele, nebudu skákat jak ty pískáš.. 😵
    Tohle mi opravdu hlava nebere.

  16. Se druhou dcerou jsem mela velka potize se zanety prsu, byla extremne kojomilna, byl to zacarovany kruh, dva roky teploty, kojila se non stop. Tretatko jsem hodne vahala, jestli tohle absolvovat, na radu laktacni jsem dala dudlik cestou z porodnice, malej nemel prisati ukazkovy, na rozdilod predchoziho ditete a svete div se, ono to funguje uz rok bajecne…dite ma prso na hlad, zizen, nekdy na uklidneni, ale ma i tu „strasnou“ separacni pomucku, ktera mi zachranila kojeni. Nemusim denne odstrikavat dva litry mleka, toho je tak akorat, separacni uzkost probiha relativne v klidu, tak uvidime, jak dal. Byl to risk, ale nekdy se dat dudlik vyplati. Ja nejsem na hadry a vsichni kolem spokokeny.

  17. Ahoj maminky,

    máte nějaké tipy na efektivní a kvalitní dudlíky, které mimča fakt rádi? Je jich na trhu tolik, že se v tom nejde vyznat.

    Moc děkuji za vaše tipy.
    Zorka

  18. Ahoj holky,

    máte nějaké tipy na efektivní a kvalitní dudlíky, které mimča fakt rádi? Je jich na trhu tolik, že se v tom nejde vyznat.

    Moc děkuji za vaše tipy.
    Zorka

  19. Ahoj maminky, máte nějaké tipy na efektivní a kvalitní dudlíky, které mimča fakt rádi? Je jich na trhu tolik, že se v tom nejde vyznat. Moc děkuji za vaše tipy. Zorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top