Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Co je to handling a proč je dobré jej znát?

Co je to handling a proč je dobré jej znát?

Proč dnes rodiče využívají kurzy handlingu? A proč je dobré vědět, co to je?

Pečovat o malé miminko a zacházet s ním není věda, dokud nedržíte vlastní a nezačne se to ve vás mlít. „Dělej to jak chceš, je to jedno, nemůžeš udělat chybu“. „Ale jak to mám dělat?“ Co když ho vezmu nějak špatně a proč pořád tak pláče? Neublížím mu? Porozhlédnu se po nějaké knížce nebo mi poradí máma? Každá máma potřebuje dodat sebejistotu, že ona je pro své dítě nejdůležitější. Potřebuje se s ním seznámit a zjistit, co potřebuje a co mu dělá dobře. Každá jsme na tom nějak a máme své představy. Někdo potřebuje podpořit více, aby onu intuici v sobě našel. A potřebuje to získat jednoduše, stručně, lidsky a s láskou. Bez strašení, bez vykřičníků a slov „nesmíš‘ nebo „musíš“. Přeci jen jsou určité věci, které děti nemají rády a nedělají jim dobře. Potažmo pak celé rodině. Pod slovem handling se toho skrývá mnoho a přitom je to tak jednoduché! 

Než se malé miminko postaví a začne chodit, trvá to zhruba rok. Do této doby je odkázáno, jakožto druh živočicha nošence odkázáno na vaší dotekovou péči. Díky ní si budujete vzájemný vztah, ale dítě z ní také získává tzv. bodyschéma, které mu pomáhá při seznamováním se svým tělem a díky tomu se učí novým věcem. Zacházení, nošení a vůbec celá péče o miminko během celého dne by měla respektovat psychomotorický vývoj, aby byl start malého človíčka co možná nejlepší. 

Spokojená matka, spokojené dítě

Když o tom tak přemýšlím, vlastně to nejdůležitější je, abyste byla spokojená, potom bude i dítě. Tak přesně tohle klišé mě nejednou vyvedlo z míry a dokázalo vytočit do běla. Fajn, jak mám být v pohodě, spokojená a nad věcí a rozplývat se štěstím, když mám spíš strach, abych to všechno zvládla? Budu se umět o malé miminko starat? Dokážu mu zajistit vše, aby bylo spokojené a dobře prospívalo? Abychom všichni byli spokojení a vypadali tak šťastně jako rodiny na obálkách časopisů? Dnes mám tři děti, na kurzech mi rukama prošly stovky dětí a teď vím, co je důležité. Každý den děkuji, že jsme všichni zdraví. A pak už to jsou maličkosti, které zvládnete levou zadní. Být mámou není žádná věda. Je to v každé v nás. Mámou se staneme dnem porodu, ale maminkou se stáváme prvních pár dní, týdnů a měsíců. Probudit naši intuici chvíli trvá a získat mateřské sebevědomí také. Všechno jsou to maličkosti, které vám pomohou získat jistotu v péči o miminko.  Jsou to rady a vychytávky a hlavně to, co mají děti rády a co je činí spokojenými. Protože vy můžete mít v plánu být spokojená a šťastná máma, ale pokud nepojedete podle „jízdního řádu“ dítěte, tak vás to může vykolejit.

Pomocí handlingu získáte jistotu a zkušenost s pohybovými dovednostmi svého miminka. Dítě zase získává zkušenosti z pohybu a učí se z nich. Dítěti je potřeba poskytovat pouze nezbytně nutnou míru opory a nebrzdit jeho vlastní aktivitu. Důležité je nošení na těle rodiče, které je dětmi nejen očekávané a přirozené, ale také zásadní pro vývoj mozku.

Co je to handling?

Handling je zacházení s dětmi během běžných aktivit v životě. Při zvedání, nošení, pokládání, předávání mezi osobami, oblékání, přebalování, polohování na spánek, uklidňování při pláči nebo polohy k odříhnutí. Handling je určitou komunikací mezi vámi a miminkem. Pomocí doteku vaše miminko vnímá svět kolem sebe. Doteky, které svému miminku poskytujete, dokážou tvořit nepřekonatelné pouto a léčí. Dítě se také dle pohybů, které s ním provádíte, učí vzorce pro další vývoj.

Doteky, chování v náručí a podněty, které miminku nabídnete v prvních týdnech života, by měly respektovat jeho psychomotorický vývoj a jeho potřeby. 

Jak to bylo dřív?

Kde získávaly rady naše babičky a jejich maminky? A vůbec, jak to bylo před čtyřmi sty lety a ještě dřív? Dnes žijeme spíše individuální život, dříve tomu tak nebylo. Rady a zkušenosti se předávaly ve vícegeneračních domech, u plápolajícího ohně u chýše nebo poradila bába kořenářka od vedle. Anonymita a virtuální způsob života ničí intuici a prohlubují nedůvěru rodičů v sebe samotné. Nezbývá než pátrat v knihách nebo na internetu. Některé takové publikace dokážou rodiče pořádně znejistět. Maminky pak mají dokonce pocit, že když s miminkem nebudou manipulovat tak, jak radí kniha, asi mu nevratně ublíží a způsobí problémy ve vývoji. Mým cílem je rodičům vysvětlit, jak s miminkem zacházet, jak podpořit jeho vývoj, co dělat a co nedělat a hlavně jak si mateřství užívat a ničeho se nebát a nestresovat se. Jednoduše, lidsky a hlavně s láskou a v blízkém kontaktu s dítětem.

A dnes…

Dostáváte rady od maminek či babiček, které se rozcházejí s vaším vnímáním mateřství? Stačí, aby dvě generace měly jiný přístup k rodičovství než ten, který je dnes velmi populární a vlastně z hlediska biologického vývoje člověka jakožto jedince „nošence“ zcela přirozený a správný. Tzv. kontaktní rodičovství bohužel naše maminky a babičky moc nepraktikovaly. Roku 1934 dokonce vyšel bestseller „Německá matka a její první dítě“, kde autorka Johana Haarerová vysloveně zakazuje tělesný kontakt mezi matkou a dítětem. Předcházet se tak mělo úzké citové vazbě, „závislosti“ dítěte a jeho rozmazlování. Zakazuje i nošení dětí. „Dítě se má nakrmit, přebalit, vykoupat a jinak nechat v klidu.“ Takže ani případné dobře míněné rady našich rodičů nejsou bohužel stejné, jako by nám daly maminky prababiček, které zmíněné kontaktní rodičovství praktikovaly. Jenže tento termín dřív neexistoval, byla to přirozenost a my se teď vracíme zpět a hledáme to, co již bylo.

A protože již naše prababičky nežijí, toto hledání je složitější. Vznikají tu pak nové „služby“ v podobě laktačního poradenství, nošení v šátku, „handlingu“ s dětmi či vaničkování.

Můžeme dítěti nešetrným zacházením ublížit?

Čerství rodiče bývaji v zacházení s miminkem nejistý a neví, co od svého miminka očekávat. Neví, jaké pohybové dovednosti má a na co si dát pozor, nebo jak mu pomoci učit se novým věcem. Snadno se stane, že nevědomky rodič dělá s miminkem pohyby, nebo činnosti, které psychomotorický vývoj naruší a může ovlivnit celý pohybový vývoj dítěte. Zasít semínko problému, které se neprojeví hned, ale až v pozdějším věku. Velká většina potíží s páteří a s velkými klouby vzniká nesprávným pohybovým vývojem od narození do doby samostatné chůze, nebo nesprávným používáním „pomůcek“. Zacházet s miminkem s láskou a dobrou vírou nestačí. Pomocí handlingu získají rodiče zkušenost s pohybovými dovednostmi jejich miminka a jistotu  že pohyby, které s ním dělalí jsou v pořádku, protože je jejich miminko zvládá a pomáhají mu v dalším vývoji. 

Přivezla jsem si domu své první dítě

Vím to z vlastní zkušenosti. Když jsem si domů přivezla své první dítě, syna Mikuláška, a postavila autosedačku do chodby, sedla jsem si vedle něj a řekla si: „Tak a jsem máma a mám tě doma.“ No, jenomže s jeho prvním několikahodinovým brekem se to ve mně všechno zlomilo, začala jsem si být nejistá a vůbec jsem nevěděla, co mám dělat. Prostě to ve mně nebylo. Bála jsem se kolem něj projít, aby nezačal plakat. Co kdybych ho musela vzít? A já vlastně nevím, jak ho vzít. A bylo vymalováno. Jistá publikace o tom, jak manipulovat s dítětem, mě vystresovala ještě víc.

Denně mi chodí emaily a zvedám telefony

Jak vypadají?

Třeba takto
„Bohužel jsem na význam manipulace s miminkem narazila až po porodu, což mě strašně mrzí. Každá porodnice a gynekologie by na to mohli upozorňovat aspoň nějakým plakátem apod. . Je to škoda . Máme doma sice knížku Něžná náruč, ale nějak jsme nebyli schopni to celé pochopit… Doslova jsme se v tom ztratili a přišlo nám to celé složité. Ve finále jsme dostali strach a proto vám píši.  Na internetu jsme narazili na váš „Handling a nošení dětí“ a slova „jednoduše, stručně a s láskou“ nás zahřála u srdce a rozhodli jsme se vás kontaktovat a pořídit si video kurz a knížku.  

A po pár dnech…
 Po shlédnutí video kurzu a prohlédnutí knížky jsme získali ujištění, pocit, že to děláme správně. Nikdo nám nic nepřikazuje, neříká že je něco nějak špatně a jediné věci, které by se s miminkem neměli dělat jsou přeci jasné, ale Vanda je v knize a videích tak hezky připomene a my pak máme pocit, že to co jsme si mysleli je pravda. Videa a kniha nás podpořila v tom, co si myslíme a jsme si teď nyní při zacházení s naší holčičkou jistí a sebevědomí. Také méně pláče a já vím, že díky infomracem od Vandy ji zajistím krásný start a zdravý psychomotorický vývoj. 

Co je náplní Handlingu a nošení dětí?

Zádných milion situací a způsobů, jak je s dětmi dělat. Ukazujivám jen ty, které z mnohaleté praxe vnímám jako podstatné. Tedy takové, ve kterých jsou si maminky nejvíce nejisté. Největší chyba, kterou můžeme udělat, je, že se budeme miminka málo dotýkat. Malý kojenec potřebuje cítit své prostředí, potřebuje cítit, že se pohybuje a že je jeho hmotnost podepřená nebo uložená. Probudím ve vás cit a naučím vás vnímat tělo, dovednosti a potřeby vašeho miminka v souladu s jeho věkem. Nepoužívám vykřičníky, slova jako nesmíš, musíš, nejlepší, nejhorší nebo nikdy. Naším cílem je spokojené, klidné a dobře prospívající miminko. Nečekejte informace jako z metodiky manipulace s kojenci podle Evy Kiedroňové. Vycházím z velmi moderního vědeckého zkoumání dr. Lenny Maietta a dr. Franka Hatche, kteří se zabývají kinestetikou. 

Dítěti neublížíte, pokud se ho zrovna dotknete jako maminka, která je v nové roli, jinak, než uvádí publikace „Manipulace s miminkem“. Z hlediska kinestetiky a fyziologie je potřeba si dát pozor pouze na maličkosti. A neexistují žádné postupy a návody, jak dítě držet či nosit. Dítě je individualitou čili jedinečností neopakovatelnou, originální, tedy vyžadující individuální přístup a zacházení. Už od kojeneckého věku určujete, jak se dítě bude vyrovnávat se situacemi v životě. Jak se bude stavět k práci, jak se bude umět zamilovat, jakým bude mužem, otcem nebo matkou. Obří měrou k tomu přispíváte právě tím, zda se svého dítěte dotýkáte, jestli ho mazlíte, nosíte a jestli mu poskytujete očekávaný kontakt a lásku. S nadsázkou řečeno je vlastně jedno, jak své dítě držíte, hlavně že jej držíte!

Co říkají maminky a odborníci o kurzu Handlingu a nošení dětí?

Knihu jsem přečetla za jediný den a moc mi pomohla změnit pohled na mateřství. Videa jsem zhlédla ještě předtím, než dorazila kniha. Mám 7 týdenního chlapečka a hodně nás trápily prdíky. Někdy jsem byla už zoufalá, ale po přečtení knihy se hodně věcí změnilo. Nejsem už ve stresu a miminko tudíž taky ne.Najednou mu umím pomoci s prdíky, i když to předtím nešlo.
Monika Sedláčková
Kurz handlingu od Vandy Schreierové je plný přesně těch věcí, které mne jako čerstvou maminku trápily nejvíce. Vanda velmi mile vysvětluje co vše můžete s miminkem dělat a podpoří vaše sebevědomí. Od té doby se cítím v péči o našeho drobečka sebejistá. 
Tereza Srnečková
maminka

Dítěti je potřeba poskytovat pouze nezbytně nutnou míru opory a nebrzdit jeho vlastní aktivitu.

Znáte Vandu Schreierovou? Mne pomohla s tzv. „hanglingem“, neboli zacházením s miminkem. To byly Vojtíkovi asi 4 měsíce a já díky jeho velikosti trošku zápasila s tím, jak ho dobře nosit a uchopovat. Takže pokud si nejste jistá, nebo čekáte miminko, stojí za to vyzkoušet.
Veronika Hejlíková
maminka a modelka

Čím více dostává dítě stimulů, tím více se může učit ze svých zkušeností. 

Ještě před porodem jsem si pečlivě nastudovala, jak s miminkem zacházet podle jedné knížky. Přišlo mi to celkem složité. Říkala jsem si, ty jo, „dítě“, přece ho nemůžu zničit a bála jsem se, abych to vše dělala správně. Nejmenovaná kniha popisovala každý úchop a postup jak jej učinit. Jakmile jsem si domů z porodnice přinesla našeho malého Viktorka, padlo to na mě. Stres, únava a starost o malého. Tak moc jsem se snažila dělat vše podle knihy, ale byla tak složitá a zbytečně stresující, že jsem se rozhodla  pořídit si video kurz a knížku od Vandy.  Zjistila jsem, že zacházení s miminkem není vůbec složité a že nejsou žádná pravidla a že nepoškodím své miminko, pokud ho nechytím přesně podle stanoveného úchopu, který někdo vymyslel. Kurz handlingu a nošení dětí od Vandy je jednoduchý, věcný a přesně takový, jaký maminka, která má starost o svého drobečka potřebuje.
Monika Resová
Dítě potřebuje lásku, pohlazení, dotek a povzbuzení od 1. dne narození. Autorka video kurzu a knihy Handling a nošení dětí Vanda Schreierová, nabízí rodičům v dnešní době unikátní spojení knihy a názorných videí. Sekce jsou prakticky členěny dle vývojových fází dítěte. Na základě vlastních zkušeností matky vám názorně a přehledně předvádí techniky handlingu, novorozeneckých masáží, polohování ditěte, vaničkování, cvičení na velkém míči, owerbalu, včetně ukázky pomůcek (válečky,hnízdo, lehátko). Video je podbarveno relaxační hudbou a uklidňujícím slovním doprovodem. Doporučuji tento soubor všem rodičům pečujícím o děti s láskou a něhou. Komplex knižní publikace a videokurzu se stane vaším neocenitelním pomocníkem pro maminky. Na jeho základě se budete umět o malé miminko postarat bez obav.
PaedDr. Olga Zachariášová
vedoucí Reha-střediska RK, 25 let praxe ve fyzioterapii dětí

 

 

Handling a nošení dětí kniha a videokurz

Nabízím vám ucelený přístup, jak zacházet s miminkem v souladu s jeho potřebami, založený na poznatcích z kinestetiky, vědy zabývající se pohybovými dovednostmi, a z fyzioterapie a založený také na antropologickém bádání v péči o dítě. Poznatky kořením svými zkušenostmi maminky a lektorky. K daným tématům jsou i praktická videa, která si můžete v zabezpečené sekci na internetu se svými přístupovými hesly pouštět.

 

Podívejte se zde

 

Vanda S. 

 

 

 

 

 

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top