Noční pomočování dětí – jak a kdy se zbavit plenek na noc
„Ach jo, už jsme z toho všichni zoufalí, pořád převlékáme peřiny, denně pereme a já vážně už nevím, co s tím, nemám pocit, že bychom dělali něco špatně.” “Všichni okolo už dávno na noc pleny nemají, a my s tím spojujeme stále a stále.“… Píší mi rodiče docela často, a proto jsem se rozhodla toto téma zpracovat do článku. V úvodu bych hned ráda řekla, že zde není prostor pro to, abyste se styděli, že něco takového řešíte! Pokud bojujete s nočním pomočováním u dětí, obzvláště u těch starších, tak je to článek přesně pro vás. Prvně si vysvětlíme, kdy je dítě vhodné odplenkovat na noc, co k tomu je zapotřebí a jaká zralost je nutná. Poté se budeme věnovat dětem, které jsou již starší, a přesto nevydrží být přes noc suché. Čím je to způsobené a do kdy je „normální“ noční pomočování. Jak případně řešit tento problém a jak pomoci dítěti lépe zvládat situaci.
Noční pomočování není chybou vašeho dítěte! Ani vaší!
Odplenkování se věnuji několik let a na toto téma vyšla nová kniha: Jak se zbavit plenek, bez stresu a vysazování? Můžete se podívat: Nová kniha
Kdy je vhodné odplenkovat na noc? – Vyplatí se neuspěchat!
Pokud jste se zbavili plenek na den a je vašemu dítěti více jak 2 roky a nemělo cca měsíc nehodu přes den, můžete vyzkoušet sebrat plenky na odpolední spánek. Během krátkého spánku poznáte, zda je dítě schopné ovládnout svěrače, i když spí. To totiž není tak jednoduché jako v bdělém stavu. Ve spánku je celé tělo uvolněné a natrénovat zadržení při plném močovém měchýři ve spánku je často i pro starší děti problém. Před spánkem nepodávejte tolik tekutin, pár doušků stačí a nechte dítě vyčůrat. Pokud je po spánku odpoledne suché – hurá. Když to takto vydrží ještě tři měsíce, můžete začít s odplenkováním na noc. Před spánkem nechte dítě vyčůrat, napít stačí pár doušků vody či čaje a ještě můžete cca 2 hodiny po tom, co dítě usne, jej mírně připrobudit a posadit vedle postýlky na nočník. Bude tak větší pravděpodobnost, že se do rána nepočůrá, nashromážděnou moč během prvních hodin spánku vyčůrá a nebude jej tlačit celou noc.
Do odplenkování na noc se nepouštějte pokud:
- Vaše dítě ještě v noci hodně pije(mléko z lahve, vodu či čaj) či kojí nespěchejte, nemusí se to podařit a zbytečně to přinese stres pro dítě i pro vás.
S nočním odplenkováním nespěchejte – nic vám totiž neuteče!
- Pokud dítě před nočním spánkem hodně pije, nebo je ještě zvyklé na lahev s mlékem, také zvažte, zda má smysl odplenkovat. Vždyť má ještě lahvičku, proč by tedy mělo být bez plen v noci? Každé dítě je jiné a v tomto bodě bych se ráda podělila o svou zkušenost. Mé dvě starší děti přestaly pít mléko na noc zhruba ve 2,5 letech. Plenky neměly na den od dvou let (indiánská metoda), a proto jsem jim je vzala i na noc (ve 2,5 letech). A klaplo to. Nyní mám třetí dítě, které je od dvou bez plen na den. Včera syn oslavil třetí narozeniny – s plenkami na noc. Vím, že u něj nemá cenu na nic tlačit. Nehody totiž má – i když poslední měsíc jsou velmi zřídka. Vidím ale velký posun. Kdybych mu pleny sebrala před půl rokem (už jen z důvodu, že to jeho sourozenci taky zvládli, nebo že „okolí tlačí“, nebo že „kamarádka“ apod., neklaplo by to a přineslo by to spoustu mokrého oblečení, peřin a zoufalství. Možná by mu to vytvořilo i nějaký psychický blok a stres. Z mého pohledu pár plen navíc za ten klid a vyrovnanost stojí. Minimálně za tu zralost, která u dětí přichází prostě u každého jinak.
Příběh z kavárny: Náhodně jsem téma odplenkování na noc řešila asi před půl rokem v kavárně s jednou maminkou, protože na to přišla řeč. Svěřila se mi, jak se zoufalá, protože její skoro tříletý syn je každou noc mokrý! A pořád převlékají a perou. Zeptala jsem se, proč mu nedává plenky. Zamyslela se a řekla, že si myslí, že ho potřebuje naučit a když bude mít plenku, tak se nenaučí. Doporučila jsem jí, ať ji synovi na noc vrátí, protože to přinese klid a dítěti čas, aby dozrálo. Pověděla jsem jí vše, co je zde v článku ohledně zralosti, hranice pomočování, nebo co je a co není normální. Nedávno jsme se potkaly v obchodě a ona celá nadšená, že má poslední měsíc kluk plenky skoro suché. No – tak jednoduché to je. Jde o zralost.
Co když má nehody?
Jestliže má dítě sem tam v noci nehodu (třeba 1x – 2x týdně) a není mokré každou noc, je to v pořádku, je to na dobré cestě a plenky bych na noc nenasazovala. Pořídila bych ochranu matrace, dítě nekárala. Hlídejte, kolik toho před spaním pije. Před usnutím jej nechte naposledy vyčůrat a můžete také cca po 2 hodinách spánku nechat vyčůrat na nočník u postele. Přečtěte si také níže režimová opatření, které vám mohou pomoci.
Hranice pro to vydržet přes noc v suchu je mezi 30. měsíci až 6 roky! A téměř polovina dětí ve věku 5 let nevydrží být každou noc suchá!
Je starší a stále to se to děje – pomočuje se
Hodně rodičů si myslí, že jejich tříleté dítě již MUSÍ být v noci suché. Noční pomočování považuje MUDr. Petr Holý z Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice za normální do pěti let. A nejen on. Tento fakt potvrzují samy rodiny a také prodejny drogerií, které mají běžně v sortimentu plenky XL tedy pro předškolní děti. Jednoduše – neprodávalo by se něco, co by nikdo nekupoval. Petr Holý dodává, že zhruba jedno ze sedmi dětí ve věku pěti let a jedno z dvaceti dětí ve věku deseti let se v noci pomočuje.
Noční pomočování je dvakrát častější u chlapců než u dívek.
Kdy problém začít řešit? A co je příčina?
Dítě, které nebylo nikdy v noci suché i po 5 roku má pravděpodobně takzvanou primární noční enurézu. Nebo dítě, u kterého se objevilo noční pomočování po delším období suchých nocí (alespoň půl roku) se jedná o sekundrání noční enurézu. Příčinou může být zvýšená produkce moči během spánku, potíže s přechodem mezi spánkem a bdělostí a nebo snížená kapacita močového měchýře. Důležitou roli také hraje celková zralost a vyspělost dítěte. U sekundární noční enurézy může hrát roli stresující životní prostředí či události, které naruší psychickou pohodu dítěte. Může však také jít o příznak infekce močových cest nebo zácpy.
Noční pomočování je vývojovým projevem dozrávání močového měchýře, který nijak neohrožuje zdraví dítěte.
Co může zhoršovat potíže a četnost pomočování?
- Stres může znovu spustit noční pomočování po delším suchém období. Jednat se může například o zahájení školkové či školní docházky, narození nového dítěte, změna kolektivu, nemoc, ale třeba i šikana dítěte.
- Nápoje či potraviny, které obsahují kofein (čaj, kola, čokoláda) zvyšují množství moči.
- Zácpa – tedy objemná stolice v konečníku, která může tlačit a dráždit močový měchýř.
- Zaměřte se a pozorujte také případné obtíže s močením přes den. Všímejte si nucení na močení, časté močení (více jak 14x za den) nebo únik moči přes den. V tomto případě se může jednat nejen o zánět močového měchýře, ale také může být přítomna porucha funkce dolních močových cest. V tomto případě je potřeba vyhledat lékaře a odhalit příčinu obtíží.
Noční pomočování je hned po alergiích druhým nejčastějším problémem u dětí.
Příčinou nočního pomočování dětí, které trvá i po 5. roce života, je nejčastěji snížená tvorba hormonu vazopresinu v noci. Ten je zodpovědný za snížení objemu produkce moči během spánku. Zvýšená produkce moči vede k přeplnění nezralého močového měchýře, který nevyšle do mozku signál o tom, že je naplněný, a dítě se pomočí během spánku. Toto noční pomočování nijak neohrožuje fyzické zdraví a vývoj dítěte. Jde však o značnou psychickou zátěž – nejen pro dítě samotné, ale pro celou rodinu. U dítěte vyvolává především pocit hanby a strach.
Noční pomočování tu bylo, je a bude. A není to tabu.
Léčba
Musí být komplexní a zahrnuje spolupráci dítěte, rodičů, ale také dalších specialistů. Enuréza s věkem často odezní sama, přesto je však terapie vhodná. Léčba se většinou začíná režimovým opatřením a úpravě životního stylu. Jedná se také o změnu pitného a spánkového režimu. Poslední variantou, kterou je možné zvolit, zejména při vyčerpání těch předchozích a také vyčerpanosti rodičů a špatném psychickém stavu dítěte, jsou léky. Ty obsahují hormon vazopresin, který se u dítěte tvoří v nedostatečném množství. Podává se před spánkem a jeho účinek spočívá v zahuštění moče a snížení jejího objemu. Nutno však říci, že se u 7 z 10 dětí problém vylepší, ale po vysazení léků se problém zase může dostavit.
V první řadě je potřeba vyšetření dětským pediatrem, který vyloučí závažnější poruchu funkce nebo infekci močových cest.
U naprosté většiny dětí nakonec dochází k získání přirozené kontroly a zastavení pomočování. Čím je dítě starší, tím je toto pravděpodobnější.
Režimové opatření
- Odměňování – ze začátku by nemělo být cílem zůstat celou noc suchý. Dobrým cílem je třeba jít na záchod před spaním, probudit se a říct rodičům, že jsou mokré, pomoct při převlékání postele apod. Můžete dávat samolepky do deníčku.
- Dbát na pitný režim – tedy 1 litr tekutin (v horkém počasí více). Vyhnout se tekutinám, které obsahují kofein. Omezte také sladké a dráždivé nápoje – zejména večer. Vyhněte se také syceným nápojům.
- Cca 2 hodiny před spánkem omezte příjem tekutin.
- Nesnažit se vytrénovat močový měchýř tím, že jej budete držet „plný“. Nikdy neomezujte možnost vymočit se. Naopak je nutné močit tak často, aby se předcházelo nepříjemnému a naléhavému nucení na močení!
Spánkový režim
- Dbejte na pravidelnost, vhodné a vyvětrané prostředí. Snažte se vyhnout stresům – hádky mezi rodiči, plnění úkolů na poslední chvíli, řešení jiných výchovných situací apod.
Režim močení
- Pravidelnost – ideální je chodit na wc po 2-3 hodinách.
- Dbejte na vymočení před každým spánkem.
- Všímejte si problémů při močení – nutkání na močení, únik moči apod.
Léky
Další variantou, pokud nepomáhají režimová opatření, jsou léky. Vždy je zapotřebí projít předchozím vyšetřením lékařem, případnou léčbou zvolenou pediatrem, režimovým opatřením a také zvážit benefity, které léky pro snížení tvorby moči či léky snižující aktivitu (svalu) močového měchýře mohou danému dítěti přinést. Někdy je situace tak vyčerpávající a dítě psychicky zoufalé, že tato léčba rozhodně může přinést zlepšení celkového stavu a sebevědomí dítěte. Není tedy nutné se bránit „zuby nehty“. Jde především o křehkou psychiku dětí a postavení ve společnosti (škola, školka), které může snižovat jejich sebevědomí a zvyšovat nechuť trávit s ostatními čas – přespat u kamaráda, jet na školu v přírodě apod. Trauma z nočního pomočování si dítě může nést až do dospělosti.
Normální je noční pomočování do 5 let. Od pěti let, pokud dítě nemá suchou plenku ani jednu noc, je dobré zahájit nejen režimová opatření, ale nechat dítě vyšetřit lékařem. Odplenkování na noc zbytečně neuspěchejte a pamatujte si, že hranice na to být suché i během spánku je od 30 měsíců do 6 let věku dítěte. Noční pomočování je vývojovým projevem dozrávání močového měchýře, který nijak neohrožuje zdraví dítěte. Dbejte na režimová opatření – i u dětí mladších pěti let mohou pomoci k dozrání a kontrole svěračů dříve. Mějte na paměti, že noční pomočování není chybou vašeho dítěte! Ani vaší! A časem to bude v suchu!
Pamatujte si:
- Noční pomočování není problémem výchovy. Dítě to nedělá naschvál.
- Z nočního pomočování každé dítě vyroste, jen je potřeba dbát na to, aby problém netrval příliš dlouho a nevytvořil dítěti psychické trauma, které by si mohlo nést až do dospělosti.
- Situace je potřeba řešit s lékařem vždy, pokud je dítě starší 5 let. 1) může odhalit příčinu a zahájit vhodnou léčbu 2) je nutné zařadit režimová opatření, která celému problému pomohou.
- Ze statistického hlediska u dětí starších pěti let dojde pouze u jednoho dítěte z deseti k samovolnému vyřešení problému. Je potřeba mu pomoci a zajistit vhodné podmínky a nestresové prostředí.
- Nikdy za noční pomočení své dítě nekárejte. Ničeho tím nedocílíte. Dítě se naopak začne bát, což může celý problém ještě více zhoršit. Cestou je citlivé vysvětlování, podpora a chvála za dílčí úspěchy.
Zajímavost na konec
Hranice pro to, co je v životě normální a co už ne, je velmi individuální a já často říkám, že v životě není nic normální. Pro zajímavost uvádím, že pro Evropu je normální hranice pro pomočování děti v noci 5 let. Kdežto ve Spojených státech amerických je tato hranice až 7 let. Dá se tedy říct, že co kontinent, to jiný názor. Přála bych si, aby si každá máma a rodina uvědomila, jak moc jsou hranice „normálnosti“ zbytečně přísné a kolik pocitu zmaru, neschopnosti, nebo pocitu vlastního selhání mohou přinášet. Především jde vždy o nás a naší individualitu.
Jaké jsou vaše zkušenosti? Budu ráda za vaše případné příběhy. My s Hynečkem nikam nespěcháme. Beztak má k Evropské hranici ještě dva roky 😀
Vanda S.
Zdroje:
https://www.nocvsuchu.cz/novinky/denni-pomocovani-soucast-detskeho-vyvoje-nebo-priznak-zavazne-nemoci-741
http://patient.info
www.sancedetem.cz
www.mayoclinic.org
www.cus.cz
https://www.nocvsuchu.cz/novinky/nocni-pomocovani-u-deti-do-kolika-let-se-jedna-o-bezny-jev-805
Dobrý den,paní Vando, šlo by vám napsat soukromě do mailu, moc bych potřeboval poradit, děkuji, Petr