Jak naučit miminko otáčet se?
Nebojte, nebudeme si povídat o Galileovi. Budeme učit miminko otáčet se ze zad na bok a na bříško. Jako se přirozeně otáčí Země, miminka se také přirozeně sama naučí otáčet. Ne vždy tomu tak ale je. Motorika miminka je hnaná především psychickou zralostí, ale i tak někdy potřebují mírně popostrčit. Nevhodná manipulace, nebo prostě „línější“ miminko mohou zapříčinit potíže s otáčením. Otáčení není jen otáčení, ale důležitý mezník v psychomotorickém vývoji.
Ke stažení – Tabulka – psychomotorický vývoj
Pekáč buchet
Ke správnému otočení je potřeba, aby mělo dostatečně posílené šikmé břišní svaly, které by měly být v dominanci oproti přímým. Také je potřeba, aby mělo miminko posílené šíjové a stehenní svaly. Pokud mají přímé břišní svaly dominanci a miminko ani moc nezvedá nožičky s otočením to vypadá špatně.
Správné načasování
Pokud se miminko nezačne otáčet ve správném čase a nebude mít posílené ony potřebné svaly, začíná se v poloze na zádech vzhledem ke své psychické vyspělosti nudit a vymýšlet různé lotroviny. Vzteká se, že nedosáhne na hračku, která leží vedle něj apod. Pokud se otáčí přes záklon hlavy, velmi často dítě nezvládá první vzpřímení, tedy pasení koníků. Opírá se o břicho, zaklání se a špulí zadeček od podložky nahoru (je do luku), ruce lítají okolo a přetěžuje páteř. Ke správnému pasení je potřeba mít posílené bříško a ruce. Opěrné body jsou předloktí a pánev.
Zda miminko špatně pase koníky poznáte také tak, že se v poloze na bříšku tvoří nad zadečkem v oblastí bederní páteře vrásky (špulení zadečku nahoru). Ty se také mohou tvořit nad lopatkami za krkem (velký záklon hlavy). Při správném provedení zůstávají záda bez vrásek a varhánků, tedy zcela čistá a kůže je rovná.
Vojtovka na vše
V dnešní době se velmi často „ordinuje“ Vojtova metoda. Tedy rehabilitační cvičení, které má za cíl posílit potřebné svaly a napravit tak chyby, které miminko dělá. Ve spoustě případech je indikována zcela správně a řeší vážné problémy. Také se však dává na mírné nedostatky, které lze napravit jinak a ne za cenu úporného cvičení, pláče miminka a nemalé práce maminky. Správnou manipulací posílíte potřebné svaly a krásně dítě namotivujete k pohybům, které se pak samo bude snažit udělat. Nošením, oblékáním, pokládáním, přebalováním a hrami se tak dá krásně s miminkem cvičit, aniž by jste o tom věděli.
Motivace přes střední rovinu
Jak naučit dítě otáčet se? Je to velmi jednoduché a pro miminko zábavné. Střední rovina je pomyslná čára, která vede v polovině těla miminka, tedy od pupíčku nahoru a dolu.
Návod:
Postavíte se např. na pravou stranu od miminka. Vaší levou rukou mu podržíte levou ručičku u podložky, aby s ní nemohlo hýbat. Vaší pravou rukou, ve které máte velmi zajímavou hračku za střední rovinou – tedy zhruba u levé prsní bradavky miminka, motivujete pravou ruku dítěte, aby se snažilo hračku uchopit. Aby tento úkon dokázalo, musí jít rukou přes střední rovinu a přitáhnout nožičky k bříšku. A když s hračkou budete pohybovat dál od tělíčka, dítě se bude snažit otáčet ještě dál za ní. Najednou bude na boku a následně se může, třeba s vaší pomocí, přetočit až na bříško. To samé trénujte i na druhou stranu.
Jak ještě podpořit otáčení?
Svlékáním, oblékáním a také zvedáním, nošením. To však v příštím díle.
Děkuji moc mamince Simoně a jejímu neuvěřitelně šikovnému synovi za chuť podílet se na článku. 🙂
Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?
Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.
Vanda S.
Dobrý den, nevím,jak je to s dotazy přes formulář. Jestli se hradí, nenašla jsem jak…
Dcera má 25týdnů. Od narození troufám a hlavně doufám si napsat,že správně manipulujeme(byli jsme několikrát u lektorky). Dcera , kyž se snažím jí učit oporu o natažené ruce, většinou se začne předklánět až hlavou dolu a nejlépe se takto zabořená odstrkovat a tímto způsobem posouvat (to dělá, když už se na bříšku začne nudit). Nevím, jak jí to odnaučit,přijde mi, že má asi slabé ruce, když se na nich nechce držet. Ale svaly má na těle moc hezké a nohy také zvedá krásně- na zádech si je rukama drží a hraje si,tak snad bříško posiluje dost.Nenosím ji jinak nežli v klokánkovi a koníčkovi,jiné polohy už se jí nelíbí, že nemá rozhled. Kde je asi chyba?? A jak jí posílit ruce?
Děkuji za odpověď.
L.
Dobrý den, ano, chybičku spatřuji ve slabších ručkách. Posaďte se na zem, natáhněte nohy a mírně roztáhněte od sebe. Do V. Dceru si bříškem položte na jedno své stehno, nožičky dolu, kolínky se bude opírat o zem nebo budou ve vzduchu a ručičkami by se měla opírat o zem. Takto si je bude posilovat. Zároveň můžete s dcerou pohybovat na boky a přenášet tak váhu z jedné ruky na druhou. Stejně tak posouvat dopředu a dozadu – pohybem vašeho stehna (rotací doprava a doleva). S pozdravem Vanda S.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je normální, že se syn (4 měsíce) při nošení Pavlíkových třmínků otáčí pouze na 1 stranu? Případně prosím o radu jak to napravit. Díky za odpověď. J.
Dobrý den, otáčení pouze na jednu stranu je celkem běžné když se dítě naučí otáčet. Automaticky preferuje jednu stranu – má to tak skoro každý. Pokud se cca do měsíce nezačne otáčet i na druhou stranu, konzultovala bych to s pediatrou či fyzioterapeutem. Pěkný den Vanda S.
Dobrý večer, nejprve bych chtěla říct, jak jsem ráda, že jsem natrefila na Vaše stránky, přemýšlela jsem nad prvním příkrmem, nad přetáčením a nad naší manipulací s malou (4M). Vše je tady a ještě ve čtivé formě, děkuji 🙂 A teď bych přešla k mým otázkám, je jich bohužel více, jak jsem zjistila až tady. Nejprve mě zajímá, jestli se dá upravit vyhýbání tělíčka do písmene C dobrou manipulací nebo potřebuje malá nějaké konkrétní cvičení? Případně, máme zajít na konzultaci k fyzioterapeutovi 🙁 ? Bohužel jsme se během těch 4 měsíců nevyhli odříhnutí ve vertikální poloze (zádíčka pod hlavou držíme), jinak klubíčkujeme a tygříkujeme, jak to jen jde. V šátku nosím od narození v kříži s kapsou uvnitř i ven. Nejspíš to vypadá, že to C vzniklo právě vertikální polohou? A druhý dotaz, malá při pasení zaklání hodně hlavičku, má řasu za hlavou, jak tomu předcházet? Cvičím s ní doma na gymballu, tak, že ji držím jen za prdelku a při otočení na stranu ji jen přichytím ramínko. Děkuji za reakci 🙂 Pěkný večer.
Dobrý den, děkuji za přízeň a jsem ráda, že se vám články dobře čtou 🙂 nevím, zda jsem správně pochopila váš popis písmene C. Myslíte prohýbání v zádech – jako do luku? Dobrou manipulací se toto upravit dá, ale dítě opravdu nesmí být ve vertikále (šátek kdy jsou kulatá záda je ok). a nesmí přes rameno. Také bych vynechala tygříka. Jen klubíčko. Z toho je možná i ten záklon hlavy. Řasa uplně dobrá není. Možná bych zvážila návštěvu u fyzioterapeuta. Samozřejmě takto vám poradit a posoudit nemohu. Nevidím to. Pro klid duše si můžete malou nechte překontrolovat. 🙂 S pozdravem Vanda S.
Dobrý den. Dle vašich rad se náš syn naučil otáčet ze zad na bříško velmi rychle na obě strany. Teď máme problém s otočením zpět, z bříška na záda.
Prosím o radu, jak syna naučit otočení zpět.
Mnohokrát děkuji. Martina T.
Dobrý den, otočení nazpátek nějaký čas trvá. Většinou přichází cca po měsíci, kdy se dítě naučí otáčet na bříško. Pomáhejte mu otočit nazpět tak, že si stoupnete, kleknete za něj a jednou vaší rukou mu jeho ručku jakoby podrazíte pod sebe, aby se mohl otočit na bok. Druhou rukou jistíte jeho hlavičku, aby se neuhodil o podložku. Jakmile bude ležet na boku na ručce, pomožte mu se dostat až úplně na bok, na ramínko a dotočte na záda 🙂 Musí se učit, že otočení probíhá právě tím, že si ručku „složí“ pod sebe. 🙂 S pozdravem Vanda S.
Dobrý den Vando, chtéla byste zeptat, jestli byste mi doporučila altertnativní cvik k Vojtovce – mame vrasky nad zadeckem na zadech pri paseni koniku. Vojtovku cvicime od miminka, ale zda se, ze na vrasku zatim vubec nepomaha, moje holcicka ma 4,5 mesice. Vrasku u hlavy nema, jen ma asi trochu stocenou panev, ale duvod te vrasky presne nevim. Dekuji za odpoved, Jana
Dobrý den, bohužel nejsem fyzioterapeut ani ten by takto přes internet neporadil. Je potřeba, aby dítě viděl a zařadil vhodný cvik či postup. Můžete začít vaničkovat, to dítě posiluje 🙂 V.
Dobrý den Vando,
po přečtení tohoto článku jsem se celkem zděsila, ač tedy pasivně neposazujeme, už vůbec ne do podobných hrůz, asi máme problém s málo posílenými šikmými břišními svaly. Malý má příští týden 6 měsíců a nepřetáčí se na bříško, přitom druhé vzpřímení už krásně zvládá minimálně měsíc. Bohužel se o to ani moc nepokouší, zkoušela jsem podle vašeho videa a vůbec nemá snahu se po hračce natáhnout druhou rukou. Ani při lehu na zádech nepřitahuje nožičky k sobě. A je pravda, že se často propíná a vzteká, přesně jak popisujete.
Ovšem na bříško ho už od počátku přetáčím s pokrčenou nožičkou přes bok, s touto pomocí a malým postrčením se tam teď už dostane skoro sám, ale sám od sebe moc zájem o otočení nejeví.. Moc jsem to neřešila, jelikož mám pocit, že se dnes skoro na všechno cvičí vojtovka a že se to dnes trochu přehání, ihned jakmile se vše nesplní načas podle tabulek. Ale to co píšete v článku na našeho prcka tak sedělo, že mám teď opravdu strach abychom něco nezanedbali.
Nicméně od dvou měsíců vaničkujeme (ale právě u cviků na šikmé břišní svaly se poslední dobou skoro jen propíná), od měsíce nosíme ve správné poloze v šátku.. Snažím se nosit na tygříka (teď už míň, jellikož se v něm zvedá a propíná) a hlavně v klubíčku, ve druhém měsíci než jsme začali vaničkovat jsme měli vaší kolegyni na kurz handingu. Je fakt, že třeba babičky neopravuju jak mají malého držet, přijde mi hloupé poučovat ty, které vychovali každá víc dětí než já, jak mají miminko správně držet, vždy si říkám, že to tu chvíli snad neuškodí.
Jsem z toho teď špatná, opravdu jsme něco dělali špatně? Myslíte, že se to ještě samo upraví nebo byste doporučila návštěvu nějakého odborníka. Děkuji.
Dobrý den, Ludmilo, z toho co píšete bych já osobně za fyzioterapii zašla. Nejde o nic vážného. Jen si uvědomte, že nyní nedělá to co by chtěl, protože to tělíčko nezvládá. Dochází tedy k rozchodu psychického vývoje s fyzickým. Doporučuji mu trošku pomoci cvičením, které nijak nebolí. Srovná se vývoj a bude to fajn. 🙂
Kopíruji sem text o Vojtově metodě:
Mezi maminkami se traduje, jak je Vojtova metoda špatná proto, že u toho brečí jak miminka, tak maminky. Miminka, že jsou z toho vystresované, bolí je to. Pokud nám lékař předepíše „Vojtovku“, tak z toho usuzujeme, že je na tom děťátko pohybově hodně špatně.
Chtěla bych uvést tato tvrzení na pravou míru a doporučit vám, jak cvičit s miminkem, aby to pro vás, ani pro něj nebylo přítěží, ale přínosem.
Základním principem VM je fakt, že v centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódované vrozené pohybové vzory, podle kterých se každý jedinec během svých prvních přibližně 12 měsíců života vyvíjí. V případě odchylky od těchto vzorů, nebo prokazatelné poruchy, jsme od těchto „programů“ odpojeni. V takových případech je Vojtova metoda, neboli Vojtova reflexní lokomoce, metodou volby. Stimulací přesně definovaných bodů v daných pozicích je nám umožněno reflexně zasáhnout do centrálního nervového systému, a tuto „překážku“ opravit tak, aby se vývoj dítěte nadále ubíral co možná nejideálněji.
VM NEBOLÍ!!! Opravdu to nebolí, miminko jen dělá pohyb, který zrovna teď nechce dělat, je v pozici, ve které právě teď nechtělo být. Zkrátka miminko dostanete do situace, ke které ono samo nemělo motivaci, a ono zatím nezná jiný způsob, jak vám to má dát vědět jinak než pláčem. Zkuste si sami podržet nějaký bod na těle a chvilku do něj tlačit mírně prstem – bolí to???
VM je prokazatelně úspěšná v léčbě miminek i dospělých. Pomohla už tisícům miminek po celém světě.
„Miminko pláče, to psychicky nevydržím!“ Pokud z vás ucítí strach bude se bát už předem. Přistupujte ke cvičení stylem: „Je to super věc, že si hezky ráno zacvičíme, nastartujeme správnou funkci svalů, které nám pak pomůžou po celý den, například k lepšímu pasení koníků“. Sledujte bříško, jak se krásně zapíná a pokud budete pečlivě sledovat, všimnete si, jak se z „rozpláclého“ bříška najednou stává zpevněné štíhlé bříško.
Já osobně na své miminko po celou dobu cvičení VM mluvím. Co vše miminku můžete při cvičení říkat je na vás. Pár vět pro inspiraci, které říkám miminku já. Směju se u nich a jsem opravdu nadšená! Miminko to musí cítit z hlasu. U nás je VM bez jediného pláče, ale naopak se smíchem.
„To je moje šikulka“, „Jak krásně posiluje bříško“, „Kdybys to viděla, jak se ti to bříško krásně stahuje“, „Seš moje sportovkyně“, „Maminka ti krásné pevné bříško závidí“, „Raz, dva, tři a nožky nahoru“,…Někdy malé zpívám „Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko…“
Miminko z vás opravdu musí cítit nadšení a radost, jak mu to krásně jde. Nezapomeňte, že to děláte pro něj, aby nemělo časem zdravotní problémy, a to je nejdůležitější. Vztekání dětí, že něco nechtějí dělat (například úkoly, a nechtějí do školy, a nechtějí na tábor, apod.) vás v budoucnosti čeká víc než dost 😉
Je třeba zdůraznit, že VM opravdu nemusí být pro každé miminko ideální, to je na úsudku dobrého fyzioterapeuta a dětského neurologa. Vždy je třeba vyšetření lékařem a fyzioterapeutem a každá maminka musí být odborně proškolena, jak s miminkem správně cvičit. ze stránek Mgr. Tereza Náplavová Semrádová, DiS..
Dobrý den, paní Vando,
má dcera měla 11. listopadu 5 měsíců. Zhruba tři týdny se pravidelně otáčí na bříško. Asi týden sleduji, že změnila techniku přetáčení. Začala se u toho prohýbat do luku, resp. záda má rovná, ale zaklání hlavičku. Jak to mám řešit? Děkuji. Hanka
Dobrý den, Hanko, chtělo by to ji pomáhat s nakročením a nedovolit záklon hlavičky. Chtělo by to více posílit břišní svaly. Právě třeba tím správným otáčením. Trénujte s ní otáčení na obě strany. Několikrát za sebou.
Dobry den,
dceri je 7mes. Od cca 4 mesice se krasne otacela na brisko, vzdy preferovala spise levou stranu, ale zvladla i napravo. Mesic uz leze, stavi se u nabytku. Ale vsimla jsem si, ze posledni dobou se otaci jen pres levou stranu a kdyz ji zkusim pomoc pres pravou, tak nechce, vzteka se, propina se. Co stim? Zvladnem to doma nebo to bude chtit fyzio? Dekuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dcera 3,5měs se začala asi před měsícem zaklánět, dělá most, kouká za sebe, i když je za ní bílá stěna, z toho luku se 2x otočila na bříško. To naštěstí už nedělá, nenechávám jí, aby se zakláněla. Začali jsme klubíčkovat a nosit na tygříka, ale teď jsem se zas docetla, že tygřík asi není dobrý na zaklánení hlavičky a dělání letadla na břišku, že? Snaží se otáčet přes bok na bříško, nožičky má u bříška, ale hlavu zakloní. Jak jí pomoct, aby to nedělala, hračky zatím nezabirají. A co s tím letadlem, držíme ručičky tam kde mají být, ale je to správně? Přitom pasení vždy dělala dobře, až teď se takhle rozletěla…:-( děkuji moc za odpověď
Dobrý den, tygřík není na záklon dobrý. Přetěžuje praravertebrální (zádové) svaly ještě více. Vaše malá by potřebovala posílit bříško 🙂 Článek ohledně letadélka chystám. To rozletění se co popisujete je právě málo posíleným bříškem. Snaží se otočit přes záklon, místo toho, aby zatla bříško a šla přes dopředu a přes rotaci na bok. To s ní určitě trénujte. Také pokud máte vanu, tak cvik držení v týlní oblasti – najde zde: https://www.vanickovani.cz/video-kurzy/vyukova-videa/1-vyukove-video-vanickovani/
K letadélku poté kopíruji část mého ještě nepublikovaného článku:
Jak vypadá správné první vzpřímení?
Mimiko je při pasení opřené o pokrčené paže, leží na bříšku a opěrným bodem jsou ruce a spodní část břicha a pánev (stydká spona). Ruce miminka by neměly létat a pánev by neměla být ve vzduchu.
Letadélko
Pokud dítě nezapojí horní končetiny, nebude tak mít dobrou oporu. Bude se na bříšku držet jen díky zaklánění hlavičky a přetěžování svalů nejenom v oblasti krční páteře. Letadélko je však i součástí vývoje dítěte. Objevuje se okolo 6. měsíce věku. Pokud jej ale dítě dělá výrazně dřív, setrvává jen v této poloze a neumí pást koníky správně, bude se zaklánět ještě víc a může i přepadat z bříška na záda, což je nežádoucí. (Z bříška na záda se dítě musí otočit postupným zapojováním svalů a ne přepadnutím a navíc musí napřed zvládnout jako první otočení ze zad na bříško).
Jak poznáte, že miminko pase dobře koníky?
Svlečte si miminko a pozorujte jeho záda. Na nich by neměla vznikat žádná kožní řasa (záhyb). Řasy v oblasti lopatek značí větší záklon hlavičky a řasy v oblasti bederní páteře pak záklon pánve. Pokud tyto řasy pozorujete, pomáhejte miminku koníky pást správně.
Miminku, které se o ručky neopírá, pomozte fixováním a jemným tlakem na ramínka. Pokud mimiko zvedá pánev od podložky, přitlačte ji k podložce. . Takto miminko fixujte vždy, když bude dělat letadlo. Kromě zmíněného 6. měsíce.
Přidržení ručiček a mírný tlak na ramínka.
Přitlačení pánve k podložce.
Jak můžete ještě pomoci?
správným a dobrým držením v náručí -https://www.vanickovani.cz/handling/.
cvičením na baloně – cviky najdete v knížce a videokurzu Hanling a nošení dětí
vaničkováním – cvičením miminka ve vodě u vás doma. (Cvičení zejména na přímé a šikmé břišní svaly.) https://www.vanickovani.cz/video-kurzy/vyukova-videa/
Zaměřte se také na posilování břišních svalů miminka. Zda se na zádech miminka tvoří vrásky, kontrolujte, když je dítě svlečené a bez plenky. Pokud používáte látkové pleny, tak je doporučuji na pasení koníků občas sundávat, protože jsou výrazně vyšší než jednorázové a mění těžiště miminka
Krásný den
Vanda S.
Děkuji moc, ručičky fixuji, teď tedy ještě budu lehce tlačit na ramínka. A ve vaně budeme trénovat a ty cviky na bříško 😉 A takže ten záklon hlavy na zádech(most) je také od břišních svalů?
Dobrý den. Moje dcera má 9 týdnů a nyní při pasení koníčků začala hodně zvedat hlavičku. Ale myslím, že do záklonu ješte nejde. Řekla bych, že osa hlavičky je kolmo k podložce. Nicméně ale krční páteř není v prodloužení páteře na zádech (pochopila jsem, že by měla být) a na zádech spatřuji vrásky, které by být neměly. Jinak se opírá o oba lokty stejně, i když ji musím trochu pomoct je správně umístit. Potom už se ale opírá sama. Někdy se stane, že jak hodně zvedne hlavičku, tak přepadáva její vahou na stranu. To vše zatím přisuzuji tomu, že ještě nemá tři měsíce. Nicméně bych ráda napomohla správnému paseni a vývoji. Nechávám ji pást i u mě na břiše, nosím ji přes rameno když ji chci nechat odříhnout (to také zvedá hlavu),nebo na předloktí. Pánev od podložky neodlepuje a nohy má natažené. Děkuji za radu.
Přetáčení na bříško – pomoc:
Dobrý den,
dcera narozená polohou KP. 2.9. jí bude 6 měsíců, (koníky dobře pase od 3,5-4. měsíce) a neumí se otočit z bříška na záda. Od narození chodíme na Vojtovu metodu, protože měla lehčí predilekci hlavičky vlevo. Snažím se jí motivovat hračkou k otáčení přes střední rovinu, ale na to mi vůbec nereaguje. Občas se stane, že se otočí na bok a z bříška na záda. Ale naopak jí to samotné nejde, jen pokud jí sama trochu pomůžu, tak to pak dotočí. Existuje nějaký cvik, který s ní můžu cvičit doma, aby se naučila samotná otáčet? Nerada bych přibrzdila její vývoj, ale spíš jí pomohla s vývojem pro její pozdější roky. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, Romano, pokud již chodíte do nějakého fyzioterapeutického centra, tak předpokládám, že cviky na posílení těch svalů, které jsou nutné pro otáčení máte zařazené. Jste tedy sledování. Já vám nemohu naordinovat cviky, nejsem lékař. Nicméně například při vaničkování je cvik tzv. držení v týlní oblasti, kde se miminko natáčí na strany a aktivně zapojuje ty svaly, které k otočení potřebuje. Podívejte se zde na video: https://www.vanickovani.cz/video-kurzy/vyukova-videa/1-vyukove-video-vanickovani/
S pozdravem Vanda S.