Zapni ON, ať nejsi otrok!
Postýlka, kam uvážeš plačící dítě jako do kazajky a zapneš ON. Postel se začne klepat a miminko se časem uklidní a usne. A různé „vychytávky“, které udělají z vašeho drobečka hodného andílka, který vás nechá spát celou noc, nepláče, ale taky se nikdy nesměje! Nemá totiž proč.
Když si dítě zvykne, že jeho potřeby uspokojují věci, stroje či materiál a ne jeho nejbližší osoby, tak nejenom, že je to smutné, tak je to zcela špatně ve vývoji člověka. Uzavírá se do sebe. V mozku se ukládá informace, že jeho potřeby nebyly vyslyšeny a nahradil je materiál.
Jak to pak vypadá v dospělosti? Naučí se např. že pocit samoty se řeší „flaškou“, nebo „cigárem“. Nebo neustálým nakupováním nových a nových věcí, kterými se „obohacuje“. Bohužel ale materiálně, a ne vnitřně. Být, nebo mít? Jako ten vrabec v pohádce, který seděl zavřený a řádně přežraný ve vagóně na hromadě zrní a klepal se zimou. Venku se k sobě choulilo hejno spokojených, i když do polosyta najezených, ptačích kamarádů.
Dětský mozek si zapíše vzorec chování: „ problémy či potřeby řeší věci, ne lidé či činy“
Prso nahradí cigáro
Sigmund Freud například popisuje, že orální sublimace je důsledkem deficitu orální stimulace v prvním roce života. Můžeme si to přirovnat například k tomu, že miminku chybělo „prso“ (sání = uspokojení jedné ze základních potřeb života kojence), a tak orálně strádalo. Vytvořilo si tedy velkou potřebu, fixaci na ústa. V dospělosti je tedy takový jedinec zranitelnější například ke kuřáctví. Celá Freudova práce k učení o neurózách je složitější, ale velmi zajímavá, protože sahá ke startu samého života člověka a odhaluje mnohé o tom, že v kojeneckém věku vzniká celá řada „problémů“, které se dovyvinou až v dospělosti. Představme si tyto problémy jako malá neznámá semínka, která zasadíte a ony buď vyklíčí v krásnou růži, nebo v agresivní plevel.
Věřím v to, že čím méně náhražek a „materiálu“ člověk ve výchově (minimálně v prvním roce) používá, tím spokojenějšího a vyrovnanějšího člověka vychová.
Otrok
Pokud budeme skákat jak miminko píská, budeme jeho otrokem? Staneme se poskokem a dopravním prostředkem dítěte? Rozhodně ne! Jedině tak, že bezvýhradně a láskyplně uspokojíme základní životní potřeby malého miminka, z něj vytvoříme „silného“ jedince, který se nebojí si říct, co v životě potřebuje. Bude sebejistý a zvyklý, že situace se řeší. Ne přecházejí, nebo nahrazují novými věcmi.
Zajímavé také je, jaká je naše váha ve výchově dítěte. Na tom, jaký člověk je, se podílí tři segmenty. Z 25% za nás mohou naše geny, z dalších 25% výchova rodičů a z 50% okolí, se kterým jsme trávili a trávíme čas.
Trocha studie na téma „Attachment“
Již jsme si výše popsali, že na naše dítě máme vliv z 25%. Ovšem toto číslo je nejvíce důležité a ovlivňuje ty další dvě. Výzkum attachmentu (citové vazby) uvádí tento vztahový vzorec jako nejvýznamnější. Dokonce víc jak temperament či IQ. A to vše v prvním roce života! Podle současného výzkumu mají lidé s nejistou citovou vazbou celou řadu problémů, které se mohou projevit až v dospělosti. K těmto problémům patří např. poruchy spánku, deprese, úzkosti, pocity méněcennosti a sníženým sebevědomím dané osoby.
Řeč našeho těla je víc než slova. Každý hráč pokru ovládá tzv. „poker face“, aby se v jeho tělesných signálech žádný protihráč nevyznal.
Poker face
Stalo se vám někdy, že jste rychle potřebovali odložit dítě a „něco“ vyřešit? Prostě jste uspávání, krmení, nebo mazlení ošidili. Pospíchali jste, mysleli jste na to, aby už ksakru spalo. Nevyšlo to, co? Péče o dítě není poker. Už se vám určitě také stalo, že jste poznali, když vám někdo lže. Sice vám mohl říkat, jak moc rád vás má, nebo jak moc vám to sluší, ale vy jste z jeho řeči těla poznali, že to moc nesedí. Prostě jste to vycítili a miminka také cítí co naše tělo říká. Kam tím směřuji? Elektromagnetické pole srdce dosahuje až do vzdálenosti 3 metrů. Pokud je matčina energie k miminku v plné síle a není ničím oslabena, vyčerpána či zablokována, miminko může klidně spát položené vedle vašeho pracovního stolu a spokojeně oddychovat. Pokud se s energií něco děje, dítě se budí, navíc vyžaduje co největší blízkost, aby naplnilo jistotu, že tu maminka je a že existuje, když je odložené do postýlky. A jsme u těch pomůcek, které nám mají zajistit spokojené miminko. Žádná vibrační postýlka či uspávač, který šumí dítěti do ucha, nebo houpátko nám nezajistí spokojené dítě! Jedině vy a tok vaší energie.
Možná jsem omámena hormony, ale video, kde je dítě uvázané do kazajky a celá postel se s ním třese mě upřímně rozbrečelo. Pokud se nechcete koukat na celé, tak video pusťte od 50 sekundy.
Používám lehátko, používám hrací dečku, ale s rozumem a hlavně tak, že tam nikdy dítě neodkládám s vědomím, aby mi na chvíli dalo pokoj. Ono je totiž rozdíl, když tam dáte spokojené, najedené a usmívající se dítě, aby si na chvíli odpočinulo, nebo si pomalu začalo samo hrát s hračkami.
Vyhněte se nálepkám
Praktikuješ KR? Co to je? To je přeci kontaktní rodičovství. Zajistí ti spokojené dítě. Další výmysl, maminky! Že máte mít dítě nonstop na sobě, nosit a spát s ním v posteli, vám zajistí leda tak to, že padnete vyčerpáním. Je jedno, jak drahý šátek máte, je jedno zda používáte kočárek, nebo zda se svým dítětem spíte v posteli, vždycky jde o to, zda vaše citová vazba s dítětem funguje.
Zamysleme se tedy nad tím, co miminka potřebují. Vychytávky za tisíce, nebo dvě otevřené náruče mámy a táty? Hřejí, zpívají, mazlí, pusinkují, mluví, smějí se a to je k nezaplacení. Ty nejlepší věci v životě jsou totiž zadarmo.
Zlatý střed
Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?
Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.
Vanda S.
Děkuji za článek 🙂 Máte odkaz na nějaký článek o Freudově teorii nebo o novém výzkumu attachmentu z kterého jste čerpala ? Ráda bych si o tom přečetla víc, ale nedaří se mi nic pořádného dohledat…
Dobrý den, já děkuji za přečtení. Ohledně Freuda jsem čerpala z jeho vybraných spisů II-III. Práce k sexuální teorii a k určení o nerurózách. Vydalo zdravotnické nakladatelství Avicentrum, Praha 1969. Dá se sehnat v antikvariátech určitě či vypůjčit v knihovně. Ohledně Attachmentu mrkněte sem, je to hezky vysvětleno. Nebo potom odkaz na jednu práci. Pěkný den, Vanda S.
To si děláte legraci, že tohle opravdu existuje?! V životě bych do toho nedala nic živýho. A už vůbec ne dítě… Možná by mi to mohlo prosívat mouku na vánoční cukroví, ale asi by se mi ta investice nevyplatila… Já měla první dítě před deseti lety. Bylo mi 19 let. S ohledem na málo peněz měl syn látkové plenky, obyč postýlku, hračky a kočárek. ani přebalovací pult a vrnící lehátka jsem neměla. Jediná investice (které opravdu nelituju) byl šátek na nošení. Fantastická věc. A teď? Hodlám péči o druhé dítě provozovat stejně a doufám, že se bude druhému mimču v šátku líbit tak jako prvnímu… Je to paradox, ale minimální náklady neznamenají, že o něco ochuzujete dítě. Spíš naopak. Nacpat hračky od Lamaze za 500 Kč a strčit do vrnícího krámu- že by rodičovství budoucnosti?
Naprosto s vámi souhlasím 🙂 Vanda S.
Také souhlasím s článkem. První dítě jsem rok kojila a to druhé míním také. A lehátko mám ale používám s rozumem, dítě opravdu vycítí jak se matka má a když je v pohodě je i dítě v pohodě.
Mila Vando, vy mate jedno dite? Vas postoj jsem chapala s prvnim ditetem. U druheho uz musite ustoupit v leccems a s tretim je takove teorii konec 🙁 Musite odlozit mimco, abyste uvarila, utrela zadek a pulku zachodu po druhem,…
Milá, neznámá. 🙂 Pravděpodobně jsem vás nepochopila správně. Mám doma děti tři. Věk 4, 3 a 3 měsíce. Pěkný den a děkuji za vysvětlení vašeho komentáře. Vanda S.
ted ležím v posteli,prcek u mě spí, obě odpočíváme. je to fajn. činnosti musím střídat. chvíli hrazdička, kde si vystačí sama, chvíli koberec, hacka nebo kolíbka a ted hodně frčí šátek. jak se nic neděje, tak mam nespokojence a do ruk dostává vše co jde-nádobí,oblečení, a jiné krámy.:) a je relativně spokojená. 6m
Vando ty vase clanky mi mluvi z duse, ale to asi nejsem jedina 🙂 muzu potvrdit ze kontaktni rodicovstvi je neco tak neskutecne prirozeneho, ze se myslim, ze rodice, kteri strci rocni i mladsi dite do sveho pokoje a zavrou, ze v sobe musi silene potlacovat vsechno materske a rodicovske. Rozmazlit dite tim ze mu da clovek lasku to snad nejde. Oba nasi kluci s nami spi v posteli a vyspime se. Spis si neumime predstavit je soupnout do pokojiku. Jednou to bude asi horsi pro nas 🙂 Jako mala jsem zboznovala to ze jsme se vsichni tri natlacili k mamce do postele 🙂 a kdo se nevesel vedle mamky dostal aspon ruku 🙂 V okoli vidim ruzne zpusoby vychovy a tak vidim jak deti prospivaji. Ty nase jsou spokojenejsi a sebevedomejsi, protoze vedi ze jsme tu pro ne kdykoli. Dekuji za vase clanky
Ja děkuji za moc pěkný komentář 🙂
Já se snažím naslouchat svému synovi. Děláme bezplenkovou komunikační metodu (přiznám se, že když vařím tak se na to někdy vyprdnu 😁), mám šátek i kočárek a střídám to podle potřeby. Když pláče snažím se vyřešit problém a ne zacpat pusinku dudlíkem. Kojime a spi se mnou v posteli. Psala jste že elektromagnetické pole srdce je do tří metrů, takže kdybych měla postýlku přiřazenou u sebe, tak by mě malý vycítil, ale přiznám se že já bych se necítila dobře. Asi z toho důvodu,že mě mamka nechávala vyplakat a prostě nějak nemohu spát když ho mám v postýlce. Jsem nervózní u toho, že tam leží samo. Když spí u mě, tak jsem klidnější a řekla bych, že mi to léčí můj spánek. Špatně jsem vždy usínala a bála se v noci. Dalo by se říct, že mě můj syn léčí a zatím nám to tak vyhovuje 😇