Header Image
Úvod > Pro vás a vaše miminko nabízím > Péče o miminko a maminku > „Handling“ Jak zacházet s miminkem a nebát se

„Handling“ Jak zacházet s miminkem a nebát se

„Handling“ péče o miminko bez obav

Zacházení s miminkem, není žádná věda

Doteky, chování v náruči a podněty, které miminku nabídnete v prvních týdnech jeho života, by měly respektovat jeho psychomotorický vývoj a jeho potřeby.

Přináším rodičům pohled na péči o jejich miminka podle velmi moderního vědeckého zkoumání Dr. Lenni Maiett a Dr. Franka Matche, kteří se zabývají kinestetikou, tedy vývojem pohybových kompetencí.

Věřím, že každá maminka je tím pravým odborníkem na své dítě, jen je někdy potřeba jí to připomenout.

Nečekejte ode mě kurz podle metodiky manipulace s kojenci podle Evy Kiendroňové. 

Co je to „handling“

newborn baby on parent's handsHandling s miminky znamená vlastně jakékoliv zacházení s nimi. Jde o zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku, sprchování. Vycházím z kinestetiky, tedy vědy o vnímání pohybu. Malý kojenec potřebuje cítit své prostředí, potřebuje cítit, že se pohybuje a že je jeho hmotnost podepřená, nebo uložená. Probudím ve vás cit a naučím vás vnímat tělo, dovednosti a potřeby vašeho miminka v souladu s jeho věkem. Nepoužívám vykřičníky, nesmíš, musíš, nejlepší, nejhorší, nebo nikdy. Naším cílem je spokojené, klidné a dobře prospívající miminko a vaše sebejistota.

Největší chybou je, pokus se svého miminka budeme málo dotýkat.

Na co se soustředit

V děloze dítě cítilo hranice svého těla, svoji polohu a velikost. Novorozenec má po porodu již vyvinut hmat a kinestetický smysl pro vnímání polohy a pohybu. Po narození se musí adaptovat – čelit gravitaci. Už necítí to, co znalo z dělohy. Cítí svou vlastní váhu a ta jej dostává do bezvýchodné situace. Aby si malý kojenec mohl odpočinout musí zvýšit svalové napětí břicha i končetin a zadržet vzduch v plicích. Tím se unavuje a vyčerpává. Je nespokojený, mává ručičkama a nožičkama, nemůže se pohnout, uvolnit a zůstat v klidu. Čím větší kontaktní plochu dítěti poskytneme, tím je menší napětí v jeho těla a jeho potřeba kontrolovat si prostředí kolem něj. 

Jak vypadá lekce „Handlingu“

Vysvětlím vám, jak se naučit vnímat miminko, abyste věděla, že pohyby, které s ním provádíte, jsou v pořádku, protože je vaše dítě zvládá.  Zaměříme se na hlavičku dítěte, která je vůči tělu nepřiměřeně veliká a těžká, je tedy potřeba s ní dobře zacházet, protože má malý rozsah a citlivou krční páteř. Spolu se přesvědčíme, že pohyby, které s vaším miminkem děláte jsou v pořádku. 

Čím více dostává dítě stimulů, tím více se může učit ze zkušeností. 

  • Ukáži vám, jak může vypadat nošení miminka v náručí podle věkového rozdělení. 
  • Vysvětlím a ukáži vám, jak si být jistá při zvedání, nošení, pokládání, oblékání, přebalování, utěšování plačícího miminka, uspávání, koupání a dalších situacích.
  • Ukážeme si pár rad a vychytávek (pelíšek, hamaka, váleček kolem zad, jak dávat pást koníky, jak miminko otáčet ze zad na bříško a další).
  • Budeme se také věnovat tématu vertikálního držení – vysvětlím vám, proč není škodlivé, naopak, že je naprosto přirozené. Jen je potřeba dítě fixovat podle toho, co jeho tělo již dokáže.

    Dítěti je potřeba poskytovat pouze nezbytně nutnou míru opory a nebrzdit jeho vlastní aktivitu.

  • Vysvětlím vám, že z nedostatku pohybu miminka vzniká hodně problémů se zažíváním a ukážeme si, jak spirálové pohyby bříška v pase pomáhají peristaltice.
  • Povíme si také o klokánkování – úžasnému sbližování s vaším miminkem, které pomáhá v mnoha ohledech. (Stabilizuje srdeční rytmus dítěte, zpravidelňuje dýchání, lepší se okysličení, ustáluje tělesnou teplotu a buduje citové pouto rodič / dítě.
  • Ukážeme si, že děti jsou aktivní nošenci a že pro správný vývoj mozku i chování potřebují vestibulární stimulaci (nošení). Děti se nosí miliony let. Nošení dětí je přirozené, miminky očekávané a zcela fyziologické. Naplňují se tak jeho základní potřeby. Vysvětlím vám mýtus, že nošením své dítě rozmazlíte. 
  • A jak si ulevit, když už vás bolí ruce? Šátkem, nebo nosítkem. Přirozeným pomocníkem po staletí v péči o potomky. 

Ukáži vám, jak pokládat spící dítě, aby se neprobudilo 🙂

Kurz trvá asi 70 minut, ale zůstanu s vámi, jak dlouho bude potřeba

Máte také možnost pořídit si video kurz a knihu Handling a nošení dětí. Pokud nejste z Prahy, nebo preferujete online verzi kurzu a chcete vlastnit knížku, do které se můžete vždy podívat, nebo se vracet k videím, doporučujeme vám se podívat na nabídku.

Podívejte se zde

 

Top