Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Nasypte jim do korýtka

Nasypte jim do korýtka

Příkrmy tak trochu jinak

Není zde řeč o prasátcích, ale o vašich malých drobečcích, kteří se učí jíst. A to zcela sami! No dobře, možná je tak trochu řeč i o prasátcích, ale roztomilých a vonících, ale jen tak vypadajících 🙂

Tak tedy co je metoda BLW (Baby Led Weaning)? Chro…

Metoda spočívá v tom, že od zavádění příkrmů jí dítě zcela samo a není nikým krmeno. Není potřeba mixér, kašičky ani lžička. Každé dítě začne jíst samo přesně to co chce, není k tomu nuceno, protože ví, kdy je jeho čas a na co má chuť. Je to stejné jako například s motorickým vývojem – každé dítko začne sedět, lézt či chodit v jiný čas, podle toho, kdy je připraveno. Tudíž ani šestý měsíc plošně neznamená, že musí všechny děti v tom věku jíst. Naopak, dítě si samo určí, kdy chce s jídlem začít. Základem stravy samozřejmě stále zůstává kojení nebo kojenecké mléko z lahvičky.

Tohle nechci!

Často se stává, že dítě jíst nechce. Stavíme se na hlavu, děláme opičky, letadla a ono stejně tu papulu neotevře. Nedivte se, asi nemá hlad, nebo na to nemá chuť. Představte si, že zrovna nemáte hlad a partner před vás postaví plný talíř jídla a začal vás krmit lžičkou. Asi by se vám to nelíbilo. Dejte dětem kontrolu a svobodu v jídle. Zůstane jim na celý život. Až budou starší, bude pro ně snažší vybírat zdravé potraviny k jídlu, protože měly od začáku svobodu ve výběru. Často pak děti nucené k jídlu začnou příkrmy či určité potraviny bojkotovat už jen z principu, že jim je někdo nutil.

 

 

 

 

Jíme všichni spolu

K výhodě BLW patří hlavně to, že rodina stoluje od začátku společně. Miminka se učí nápodobou a radí předvádí co vidí. Při BLW nemusíte vařit speciální kaše a zeleninové polévky, prostě nabídněte dítěti to, co jí celá rodina, samozřejmě vhodně upravné vzhledem k jeho věku. Dítě nemusí nikdo krmit a celá rodina může v klidu stolovat. Dítě se brzy naučí a rodinné stolování si budou užívat všichni.

Tuto metodu seznamování dítěte s jídlem vymyslela britská zdravotní sestra Gill Rapleyová, která vydala stejnojmennou knihu v devadesátých letech. V Británii ihned získala skupinu příznivců, která do dnešního dne roste. Už i u nás se pořádají semináře, vydávají knihy s recepty a návody, jak na to.

Přijela kamarádka z Londýna a přivezla revoluci

Jednou k nám dorazila kamarádka, seděly jsme tak u stolu, já tehdy čekala svoji dceru a kolem dokola lezl syn. Povídaly jsme si, chroupaly u toho ovoce, které jsem  nakrájela na stůl. Mikulášek se dožadoval toho, co jsme tam měly. Jitka zcela bez zaváhání podala kus hrušky Mikulášovi a ten celý zkoprnělý vytřeštil očíčka, jen se mu zablýskaly a hrušku strčil do pusy a byla pryč. Jitka ho posadila ke stolu a nasázela před něj všechno ovoce. Miki spořádaně dlabal a já jen zírala. Ty Vando nevíš, že máš nechat dítě jíst co chce a kolik chce? Ha, no nevím, Jíťo, odpověděla jsem. A tak jsem se postupně s metodou BLW seznamovala a dovídala se víc a víc. Hodně jsem si překládala z tohoto webu.  Když se narodila dcera, byla jsem přesvědčená, že utrpení, které jsem měla s Mikulášem a jeho příkrmy už nechci zažívat a nechám se inspirovat touto metodou. Dnes jsou jí skoro dva roky, jí sama, sní skoro všechny potraviny, nikdo jí nikdy nic nenutil. Zpočátku byl nepořádek všude, ale časem se to upravilo a mě to stálo jen pár praček navíc. Ale ušetřených takových nervů. A to vaření! To byla lahoda. Žádná extra příprava navíc, jen jsem upravila naše jídlo tak, aby ho mohla i ona.

Kdy začít?

Jak jsem již zmínila, každé dítě je individuální a o jídlo se začne zajímat v různém věku. Většinou to bývá okolo šestého měsíce. Nečekejte ale, že dítě začne ihned jíst. V momentě, kdy je dítě schopno vzít do ruky něco z talíře, je připravené. Nejprve spíše ochutnává. Stejné je to například s chozením. Časově rozpětí je poměrně široké a samotný věk není důležitý, stejně jako u jídla, tak i u chození není dobré dítě do nečeho nutit. Zdravé dítě dosáhne všech milníků svého vývoje, jako je lezení, sezení, chození nebo příkrmy, v čase, který je mu vlastní. Normální dítě se začne příkrmů dožadovat samo. Nejjednodušší je začít tak, že dítě jí s vámi. Pokud si vezme něco z vašeho talíře, rozmělní to dásněmi, nebo zoubky a sní to, je připravené. Mateřské mléko nebo umělé je pro ně ale stále to nejlepší. Je to zkrátka o tom, dát svému dítěti důvěru, že ví samo nejlíp, kdy a kolik toho potřebuje.

 

Neudusí se?

Ano, to bylo první, co jsem slyšela, když babička viděla, jak se moje šestiměsíční Vandička cpe půlkou brambory. Omyl, i takto malé dítě už je schopno se v rámci svých možností nakrmit samo.
Tak, jako se vyvíjí motorické schopnosti, vyvíjí se i trávicí trakt a jde ruku v ruce s motorikou! S BLW se dítě učí nejprve jídlo rozkousat a teprve potom polknout. V případě klasického krmení lžičkou je tomu obráceně. Základem BLW není jídlo samotné, ale učení se. Občas se stane, že se dítě zakucká, ale hned se uklidní a pokračuje vesele v jídle dál. Je to znamení toho, že trávicí systém funguje tak jak má a vypuzuje větší kousky z nesprávné trubice ven. Uklidňoval mě také fakt, že děti mají vrozený silný dávicí reflex. To znamená, že pokud se dostane nerozkousaná strava dál, než by měla, dítě ji vydáví. Tento reflex mají děti mnohem vyvinutější než dospělí.

Imunologické okno – vždyť se má ale zavádět cizorodá strava již ve 4. měsíci.

O tzv. Imunologickém okně se můžete dočíst v mém článku zde. Jde o mýtus zakořenění v českém zdravotnictví a všemi pediatry hojně doporučený. Problematika je u nás špatně pochopena, interpretována a je nesmyslné doporučovat zavádění příkrmů již od 4. měsíce.

Šest měsíců, začínáme?

Podle doporučení WHO je vhodné začít s příkrmy nejdříve po ukončeném 6. měsíci. Do té doby není dítě na nic jiného než na mateřské mléko nebo umělé mléko připravené. Bohužel, výrobci kojenecké stravy toto doporučení neberou v potaz a uvádějí na svých výrobcích vhodnost od 4 měsíců, což spoustu rodičů mate.

Kaše pro kojence na noc, mýtus hladového dítěte.

Podávání kaší dětem před spaním je další mýtus a nepochopení nočního buzení. Buzení v noci neznamená automaticky, že má dítě hlad a mělo by se začít přikrmovat. Noční buzení může znamenat s větší pravděpodobností touhu po blízkosti rodičů či rostoucí zoubky. Navíc neexistují žádné důkazy o tom, že by podávání kaší nebo příkrmů tuto situaci vyřešilo. Pokud máte pocit, že je dítě hladové před 6. měsícem věku, je třeba přidat více mateřského mléka nebo umělého mléka, nikoliv začít přikrmovat.

  • Je rozdíl držet v ruce kus mrkve a zkusit jak chutná, než když vás někdo krmí čímsi rozmixovaným, o čem ani nevíte co to je. Následky tohoto přikrmování si většina z nás nese dodnes. Odmalička mě nutili dojídat a cpali to do mě horem dolem, za maminku, za tatínka, no všichni to znáte.
  • Pokud dítko ještě nesedí, je dobré ho buď držet na klíně v klubíčku
  • S BLW není nutné nijak speciálně vyvařovat, já sem začínala tím, že jsem dceři dávala uvařenou zeleninu, bez soli a koření. Pro nás jsem jídlo posléze ochutila.
  • Určitě nezoufejte, pokud dítko ze začátku jen ochutnává a sní třeba jen jedno sousto, to je normální a k BLW to patří. Do roka jsou příkrmy jen o zkoumání a experimentování, hlavním zdrojem výživy stále zůstává mléko.

Přečtěte si také článek na idnes.cz

 

DSC_6255

Dobrou chuť přeje Mikulášek, Vandička a maminka

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

vanickovani-vanda

 

15 thoughts on “Nasypte jim do korýtka

  1. Vando,
    velice ocenuji Vas pristup k rodicovstvi a vychove deti. Konecne nekdo, kdo propaguje „zdravy selsky rozum“. Preji Vam hodne uspechu v sireni osvety. Vysledkem budou stastnejsi a zdravejsi deti.
    Vera

  2. Krásný den, děkuji Vám moc za článek! 🙂 Synovi je teď 3,5 měsíce a už do mě všichni horem spodem hustí, že bych měla začít i s něčím jiný, než s mlékem (čajíčky, šťávičky, polívčičky…) Ale mně přijde, že je nesmyslné začínat teď a navíc takhle. Tedy jsem velmi vděčná, že jsem u Vás našla takovouto podporu. Mohu se jen zeptat, zda neznáte nějakou dobrou knihu o BLW? Nějakou prozkoumanou a ověřenou… 🙂 Děkuji moc a přeji krásný den!
    Martina

      1. Právě jsem si knížku půjčila a jsem nadšená. Z odstavování mám totiž hrůzu. Všechny ty složité tabulky, jak zavádět příkrmy, co, kdy a jak má dítě zvládnout jíst. Je snad dítě robot? 🙂 Složitá příprava, mixování a pak snaha to vecpat do dítěte. Ty historky matek, jak to jejich děti nechtěli. Nejradši bych kojila pořád, což je hloupost, já vím 🙂 Jediné, co bych knížce vytkla je, že v Anglii zřejmě posazují děti dříve než to samy umí. A taky mají jiné zvyky, co se týká stravování.

  3. Dobrý den Vando! Syn měl teď čerstvě rok a od 4 měsíců jsem začala klasicky s mixovanými příkrmy. (Je od narození jinak na UM). Po 6m věku jsem mu začala nabízet i křupky do ruky, ale nejevil o ně moc zájem. V 7-8m jsem zkoušela víc nahrubo mletou stravu,ale tou se většinou dávil a zvracel ji. Jediné nekašovité, co může sníst bez problémů, jsou boloňské špagety s omáčkou na kousky. Pořád nerad bere jídlo do ruky a do pusy. Má BLW metoda dobrý účinek kdykoliv i teď v 1 roce věku? Přiznám se, že jsem tlačila na to, aby do sebe dostal určité množství zeleininy, masa, kaší, ovoce atd i kvůli podprůměrné váze a poznámkám pediatry. Teď vidím, že reflex ruka-pusa je fakt slabý a nevím co s tím…díky za rady předem!

    1. Dobrý den, domnívám se, že váš syn má problém podobný, jako měl můj syn. Pod tlakem jsem do něj „cpala“ příkrmy, lžičkou. Aby byl pořádně živený a pod. Zavinila jsem tak asi i jeho silný dávicí reflex. Ještě teď ve 4 letech, když mu něco v puse vadí, raději vše pustí ven. Jediná náprava je, aby jste syna nechala jíst sama, kolik chce a jak chce. Pomalu ho učit kousky, netrvat na tom kolik toho s ní a pod. BLW v roce má rozhodně smysl.
      S pozdravem
      Vanda S.

  4. Dobrý den Vando, čtu si váš článek o nasypte jim do korýtka, prosím Vás jak jste to pak aplikovala , když jste byla někde ve společnosti(restauraci, na výletě), někde venku, kde jste dítě potřebovala nakrmit, nebo spíš, aby se nakrmilo samo?? To jste vozila vždy sebou prádlo na převlečení, vanu na umytí :-D, hadry na uklizení po dítěti v restauraci atd?? 😀 😀
    děkuji za info

    1. Dobrý den, Nikolo, no, období, kdy mi děti nadělaly největší nepořádek, jsem se snažila venku nějak kočírovat. Tedy třeba těmi kousky dítě krmit tak, že jsem mu kousek vložila do ručičky a ono si jej dalo do pusy. Prostě jsem je nenechala uplně samotné, aby to bylo všude. Korigovala jsem to. A také jsem si vybírala jídlo takové, aby moc nešpinilo 🙂 Pak když už jedli trošku lépe, po pár měsících, tak jsem je v restauracích či návštěvách nechávala jíst uplně samotné. Doporučuji mít čisté tričko, bodyčko určitě v kabelce 🙂 Vanda S.

  5. Tak nevim jsem docela rád, že jsem vyrůstal v jiné době, děti vždy dostávali do ručičky nějaké jídlo a žužlali ho, ale nikdy bych mu ho nedal znova pokud by mu upadlo na zem i kdyby pod sebou melo igelit. Ale udělat si z toho „metodu,“ je směšné . Trochu mi to připomíná autorku Harryho Potra , taky anglická „odbornice “ která pak kritizovala klecová lůžka v nemocnicích. Jinak koukal jsem dobrý byznys se z toho dá udělat. Možná by stačilo pouzivat zdravý rozum a zkušenosti maminek a babiček děvčata

    1. Dobrý den, pane, ale to vůbec ne, jen je potřeba prve autorizovat komentář – on se totiž sám outomaticky nezobrazí. Vůbec nemám potřebu mazat vaše názory 🙂 S přátelským pozdravem Vanda S.

  6. Zdravím, u BLW se prý doporučuje dítě kojit před i po jídle. Jak to tedy dělat když už nekojím a dítě má mléko umělé? A je tedy myšleno, že nad nabízením metodou BLW mám uvažovat ikdyž budou dítěti 4 měsíce, když dávám umělé mléko, pokud zdítě jeví zájem, nebo je lepší počkat až na 6 měsíc? Zkrátka by mě zajímalo jaké jsou základní rozdíly v krmení BLW při umělém mléku. Moc děkuji🙏🏻😊

  7. Můžete, prosím, uvést nějaký zdroj, ze kterého jste čerpala pro vaše tvrzení, že imunologické okno je mýtus? Nic takového ve vědecké literatuře nemohu najít. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top