Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Správná manipulace

Správná manipulace

Rovnej proutek, dokud je mladý, a stav kvalitní pevné základy!

1b) růst človeka

Umět správně zacházet s miminkem je jednou z nejpodstatnějších věcí v péči o dítě. Úkony, jako jsou zvedání, pokládání a nošení, nabízíme dítěti od narození takřka 24 hodin denně. Zejména špatným nošením můžeme zasadit semínko problémů, které se může projevit hned, nebo až v pozdějším věku, kdy náprava trvá déle a nebo je problém již nevratný, např. skolióza.

Správnému vývoji je třeba pomáhat. Sledovat ho, korigovat vznikající špatné návyky a zároveň jim předcházet.

 

Nechat dítě růst jako dříví v lese prostě nelze

Pojďme se na problematiku podívat hlouběji. Abychom mohli nemocem a vadám předcházet a pomáhat při léčení, musíme mít alespoň základní znalosti o vývoji a funkci pohybového ústrojí, v našem případě páteři, a také vědět o nejdůležitějších vadách této krajiny.

2) kostra člověka

Páteř hraje v našem životě velmi důležitou roli. Vždyť je to vlastně jakási nosná konstrukce celého těla. Páteř a její pohyblivost hrají důležitou roli při každém pohybu v běžném životě a teprve tehdy, je-li její pohyb nějak omezen, uvědomíme si, jak jsme na ní závislí. Vždyť každý pohyb hlavy, otočení se, ohnutí a narovnání se jsou bez pohyblivosti páteře když ne nemožné, tedy aspoň velmi obtížné nebo ztížené.

Páteř se skládá z obratlů, kterých je 33.

Ubohá ploténka, co musí snášet!

3) obratel

Byly konány pokusy, jak je zatížena meziobratlová ploténka při různých polohách a dějích. Bylo vypočítáno, že ploténka v oblasti bederní páteře je neustále pod tlakem, který se mění podle polohy. Tlak vleže je asi 4 kg na 1 cm2, vestoje už 7 až 10 kg, při zvedání předmětu pak 20 kg. Ubohá destička. Snést takové zatížení může, jen pokud je zdravá a „dospělá“. Celý systém páteře je doplněn mohutnými svaly, které zajišťují svým klidovým napětím její stabilitu a svým smršťováním a uvolňováním její veškerý pohyb. Z míchy, která je částí ústřední nervové soustavy a je uložena v páteřním kanále tvořeným otvory v jednotlivých obratlích, vybíhají části nervové tkáně, tzv. míšní kořeny, které se spojují v nervy, jež z páteře vybíhají do celého těla. Nervy a nervové dráhy, po nichž jsou vedeny všechny naše pocity, můžeme zhruba rozdělit na dráhy odstředivé a dostředivé. Odstředivé jsou ty, po kterých jsou vedeny vzruchy – signály od ústřední nervové soustavy do periferie – to jsou dráhy výkonné – motorické. V mozku vznikne třeba impuls k pohybu palcem nohy a tento impuls je veden z ústřední nervové soustavy právě po odstředivé dráze z míchy až do svalů palce nohy, které pohyb vykonají. Dostředivé nervové dráhy vedou od periferie do centrální nervové soustavy, jsou to dráhy citlivé, po nich vedou vzruchy a signály citu a bolesti. Šlápne-li nám někdo na palec u nohy, je tento signál právě po dostředivých drahách veden do centra, kde je bolest vnímána a vytvoří se odpověď na podráždění.

Má novorozenec svaly, aby udržel váhu svého těla?3) svalový aparát

Vraťme se k miminku. Představte si novorozenečka, který ještě žádné svaly posílené nemá. Neudrží váhu svého těla, neposadí se, neotočí a neudrží hlavičku. Teprve vývojem, který je veden psychikou, se začínají svaly posilovat. Určitě znáte tabulku psychomotorického vývoje (ke stažení zde). Jednoduše řečeno motorický vývoj je veden psychikou. Představte si miminko, které leží na zádech. Vpravo od něj leží barevný balónek, který ho zaujme, otočí se hlavou za ním, vykoná tedy pohyb, který posiluje určité svaly. Při dalším vývoji miminko napadne, že by se míčku asi mohlo dotknout, ale to jen v případě, že by se celé otočilo na bok, převalilo na bříško a dostalo se až k němu. K tomuto úkonu je zapotřebí aktivovat břišní, stehenní a další svaly. Toto je ve zkratce princip psychomotorického vývoje.

Důsledky nesprávné manipulace

 

A teď si představme, že s miminkem, které neudrží váhu svého těla a nemá aktivované svaly, jež by unesly jeho tělo nebo jen hlavičku, je špatně manipulováno. Nemá dostatečnou oporu těžké hlavy, kterou nemá šanci udržet. 

 

Všeobecně platí, že s miminkem můžeme dělat ty věci, které udělá samo. Posazovat ho, až když se posadí. Vodit ho za ruku, až když samo chodí. Protože tím, že mu pomáháme, ho nenaučíme chodit, jen ho naučíme spoléhat se na naší pomoc.

Správný vývoj

Dítě se zprvu otočí ze zad na bok, následně na bříško a provádí tzv. první vzpřímení, pasení koníků. Když má dostatečně posílené šíjové a zádové svalstvo, vzpřimovače páteře a břišní svaly, provede druhé vzpřímení. Následně podstrčí nožičky pod bříško a péruje. Posadí se a nastává dlouhé období lezení. Poté se miminko postaví a začne chodit. Toto je správný vývoj. Pokud vaše miminko dělá něco jinak, neznamená to, že je to špatně, ale důležité je, že danou věc umí a provádí ji kvalitně. Nezáleží totiž na kvantitě, ale kvalitě provedených pohybů.

 

Existují ještě tzv. dráždivé děti

Dobře prospívající dítě je uvolněné, přiměřeně spolupracující a spokojené. Jsou však děti „dráždivé“, které se Closeup of newborn baby cryingprojevují nespokojeně, často pláčou, špatně usínají a neklidně spí. Při kojení jsou neklidné, takže se mnohdy nenají dosyta a potřebují častěji pít. Po jídle ublinkávají, vyplivují dudlík a ve všech polohách zaklánějí hlavičku. Lokty nebo celé horní končetiny protlačují dozadu a v poloze na zádech ani na bříšku nedokáží zaujmout uvolněnou symetrickou polohu. Často se prohýbají jako luk a odmítají polohu klubíčka. Toto je důsledkem podráždění nervové soustavy. Nevhodná a náročná manipulace s takovým dítětem většinou tyto projevy ještě horší a vzniká začarovaný kruh. Proto je velmi důležité s těmito dětmi správně manipulovat. Dráždivému dítěti se v klubíčku zpočátku nelíbí, ale postupným zkoušením a vytrváním docílíte, že se mu taková poloha začne líbit a jeho dráždivost v důsledku správné manipulace postupně odezní.

Vývoje zakřivení páteře

Zde je obrázek vývoje zakřivení páteře. Obrázek A znázorňuje rovná záda novorozence. Na obrázku B vidíme pasení koníků, tzv. první vzpřímení, kdy dítě začíná zvedat hlavičku, formuje se první zakřivení – krční lordóza. Obrázek C ukazuje zakřivení po posazení dítěte   – hrudní kyfózu. Na obrázku D je zakřivení páteře, když se dítě postaví – bederní lordóza. Teprve tehdy, když se samo postaví, je páteř uzpůsobená unést váhu celého těla a dítě může být ve vertikální poloze. Do této doby byste je měli nosit s ohledem na jeho vývoj. Podpírejte mu hlavičku do doby, než ji zcela samo udrží. Neposazujte je až do doby, než se samo posadí a tak dále. Pokud neposílené svaly a nevyvinutou páteř dítěte předčasně vertikalizujeme, dochází k jejímu poškození, které se nemusí projevit hned, ale až v pozdějším věku.
4b) vývoj zakřivení páteře

 

 

Drží nás Hluboký stabilizační systém

Typy držení těla

  1. a) výtečné, b) dobré, c) chabé, d) špatné

5b) Typy držení těla

Ke správnému držení těla nejsou ani tak potřeba velké (dlouhé) svaly, jak si hodně lidí myslí. Chyba v držení je většinou ve svalech uvnitř pánve a okolo páteře. V těch nejhlubších a často nejmenších (nejpočetnějších) svalech. Pokud dojde k poruše souhry těchto svalů, dojde ke svalové dysbalanci a následně k vertebrogenním potížím (bolesti zad, výhřez meziobratlové ploténky, blokády jednotlivých úseků páteře, atd.). Pokud jsou svaly hlubokého stabilizačního systému dysfunkční, funkci za ně přeberou svaly povrchové, které nedokáží přesné nastavení v jednotlivých kloubech páteře, vzniká zde svalové napětí, bolesti a blokády. Čím více práce přebírají povrchové dlouhé svaly, tím více ztrácí funkčnosti hluboké svaly a vzniká tak začarovaný kruh.

Skolióza páteře je vybočení páteře v čelní rovině. Vyvíjí se zpravidla během dětství, ale může se také jednat o vrozenou či dědičnou záležitost. Přesná příčina jejího vzniku není zcela objasněna, je však nasnadě, že se jedná o důsledek moderního životního stylu.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

Vanda Schreierová

vanickovani-vanda

 

 

 

 

 

 

92 thoughts on “Správná manipulace

  1. Dobrý den, našeho prcka jsme vertikálně nikdy nenosili, nosím v klubíčku nebo na tygříka. Koníčky pase hezky, ale také často dělá „letadélko“ – ruce (i nohy) má ve vzduchu a plachtí. Nyní je mu 5 měsíců a dělá to tak už měsíc, vždy mi připadalo, že ho to baví. Je to tedy špatně?

    1. Dobrý den,
      „letadélko“ je součástí správného vývoje – však jen na určitou dobu a po zvládnutí určitých věcí (správné pasení koníků, tedy první vzpřímení). Za chvíli by měl zvládnout druhé vzpřímení – opírat se nataženými ručkami o podložku a jako druhý opěrný bod stydká spona až stehýnka. Poté si začne podsouvat kolínka a bude pérovat. Poté lezení. Pakliže by takový postup nenastal, někde je chyba. Ale na to má ještě cca 3 měsíce čas 🙂
      přeji pěkný den

      Vanda

  2. Dobrý den, mám 5,5 měs. synka, je přesně ve stejném vývoji, jak píše paní Vlaďka, také hodně letadélko a na ručičky se začíná vzpřimovat. Dále jsem si všimla dvou svalů hned pod týlem (zátylkem), něco jako křidélka, přijde mi , že se dosti prohybá u letadýlka, nejsem si jista, zda je to správně. Moc děkuji

    1. Dobrý den,

      v 5,5 měs. je letadélko jedno z vývoj.stádií. Kdy z prvního vzpřímení přechází na druhé a tímto „letadýlkem“ si odpočívají. Pokud v řádu dní a týdnu nezačne dělat druhé vzpřímení a následně podkládat nožičky pod sebe (na všechny 4), tak bych doporučila konzultaci s pediatrem. Bohužel takto na dálku nemohu posoudit. Pěkný den

      Vanda

  3. Dobrý den,
    mám holčičku cca 4,5měsíce starou.Vertikálně ji nosím od narození,nikdo mě na to bohužel neupozornil:-(až dnes jsem si našla Vaše stránky.Pase koníčky krásně,i s narovnanýma ručičkama se vzpřimuje a zvedá pravou ručičku díky tomu se překulí zpět na záda.Letadélko si u ní všímám často,většinou zaboří hlavičku do podložky a ruce a nohy má ve vzduchu.je to celé špatně??? nerada bych jí ublížila tím jak jsem jí doteď nosila.Moc děkuji za radu.

    1. Dobrý den,

      letadélkem si děti někdy odpočívají od pasení koníků. Většinou trochu později 5-6 měsíc. Ale to nic neznamená. Vaše holčička bude asi šikovná a zvládne to dříve. Nicméně záleží teď na tom, zda to do pár dní/týdnu přestane dělat a přejde na druhé vzpřímení a zároveň také na všechny čtyři. Pokud by to nikam nevedlo, bylo by dobré posílit bříško a nenechat dělat letadlo.

      Pěkný den

      Vanda S.

      1. Děkuji Vám za odpověď.Chtěla bych se zeptat jak jí posílit bříško a pokud tedy bude dělat letadélko vzít ji do náruče hned,aby to nedělala? Děkuji.A pěkný den.

        1. Dobrý den,
          posílit bříško například otáčením na boky – návod a video návod zde: http://www.vanickovani.cz/a-prece-se-toci/
          posílit se dá také správnou manipulací – to vám ale nemohu popisovat, je třeba vidět a vyzkoušet si to.
          Pokud bude letadélko dělat dlouho, otočte ji zpátky na záda. Nebo pokud nebude chtít být na zemi vezměte ji do náruče.
          Posílit bříško také můžete, když si sednete vy na zem, natáhnete nohy a miminko si položíte bříškem přes vaše stehno, či lýtko. Tak, aby se nateženýma ručičkama dotýkalo země, bříško opíralo o vaši nohu a nožičky se snažilo podsouvat pod břísko (k vaší noze). To samé lze trénovat s nafukovacím válcem pro trénink lezení. Je to dost spojené. Pokud má dítě dostatečně zpevněné břicho, nedělá již letadélko a podsune si nožičky pod bříško a je na všech čtyřech. Trénujé pérování a nakonec lezení. Podsouvání nožiček a břišní svaly můžete posilovat na vaší noze, nebo na tom válci.

          Přeji pěkný den

          Vanda S.

  4. Dobrý den, a co prosim říkáte na noseni v šátku. Když je mimi bříškem na mamincinem hrudniku, má podsazeny zadeček a nožičky do siroka do písmene M, záda jsou do kulatý ne rovne. Váha by mela byt rozlozena. Muže byt tato poloha

    1. Dobrý den,

      ano tato poloha může být. Buď doporučuji kříž s kapsou uvnitř, nebo ven. A tyto zásady, které jste popsala. (Záda do C, nožky do M a hlavička fixovaná). Je to zcela přirozené a ničemu to neškodí. Naopak. 🙂

      Pěkný den

      Vanda S.

  5. Dobrý den, chci se zeptat jak mám chovat malou (6m), když klokanka a klubicko nesnáší a když ji mám na klíně chtěla by jen sedět jinak se vzteká. Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den,

      tyto polohy nesnáší proč? Nosili jste tak dříve a z nějakého důvodu ji začaly vadit? Nebo jste tak nenosili a snažíte se až teď? Na správnou polohu si dítě musí zvyknout, pokud tak není nošeno od narození. Pokud je nošeno špatně – vertikála – čelem k sobě, nebo si ji posazujete na klín na pasivní sed, tak se není čemu divit, že se dítěti pak nelíbí jiné polohy, kde hůř vidí a musí se snažit (posilovat). Děti se pak vztekají a nechtějí v takových (správných) polohách být. Buď s dítětem přestanete používat ty špatné polohy a naučíte ji na klubíčko, klokánka či tygříka, nebo se nikam nedostanete a vztekat se bude pořád. Jiné polohy nejsou, bohužel. Pokud dítěti ukážete pasivní sed (tedy sed, který sama ještě nezvládne) je jasné, že jinak být nechce. Ale to pro její vývoj není vůbec dobře. Takže opravdu jak jsem psala, buď budete trvat na správnosti a chvíli se bude vztekat, než pochopí, že se také musí snažit sama a nebo to necháte být.

      Přeji pěkný den

      Vanda S.

  6. Dobrý den,

    pročetla jsem Vaše stránky. Jsou moc přínosné – děkuji za ně. Nosila jsem do teď (včera 6 měsíců) v podstatě stále a hodně ve vzpřímené poloze. A to už od narození. Už vím, že je to špatně a nosím teď v klubíčku nebo na klokánka. Kromě prvních pokusů to teď už nijak neodmítá, akorát je tak o dost těžší ;-). Na odříhnutí ho občas zvednu nebo dám na bříško a funguje to. Mám ho tak naučeného i usínat, ale teď ho beru do vzpřímené skutečně jen už na pár minut na usnutí a pokládám. Můj dotaz zní – na bříšku si umí hrát s hračkou opřený o ruce, někdy udělá letadélko, ale o co mi jde, když se chce dostat z bříška na záda, podsouvá hezky kolínka pod sebe, i zadeček dá na stranu, ale ruce nechává jakoby roztažené, takže se nemůže překulit, protože by si vykloubil rameno asi. Mohu mu nějak pomoci? Asi to dělá zle. Mám s ním někam zajít a nechat zkontrolovat vývoj? Moc děkuji předem za odpověď… snad jsem mu nezpůsobila nějaké trvalé obtíže… ráda bych to správnou manipulací popřípadě cvičením napravila.

    1. Dobrý den,

      bude dobré mu ukázat, jak dát ručičky, aby se otočil a trénovat to s ním. V poloze na bříšku s ručičkami před sebou. Klekněte si za něj. Jednou rukou dítě přidržujte za zádíčka. Druhou ruku položte na jeho např. pravou ručičku. A ručku mu jakoby „podražte“ (samozřejmě pomalu a opatrně, spíše by bylo vhodné slovo posunou než podrazit). Loket směrem pod hlavičku a tím si udělá místo a překulí se na pravé ramínko, bok a pak to již dorotuje na záda celé. Trénujte na obě strany. Pokud jsem to napsala nějak nesrozumitelně, omlouvám se, napište mi kdyžtak znovu.

      Na překontrolování bych nikam nechodila. Podle toho co píšete je co se týče kvantity prováděných věcí v normě. Kvalitu samozřejmě posoudit nemohu. Dítě hlavně pasivně neposazujte. Jakmile se začne otáčet oběma směry a v poloze na bříšku začne podsouvat kolínka, poté začne lézt, tak máte vyhráno. Hlavně aby dříve neseděl než lezl. Dítě pak sed k lezení nemotivuje a dítě si předčasně stoupne a to už pak také moc nechtějí lézt.

      S pozdravem

      Vanda S.

  7. Dobrý den. Náhodou jsem se dostala na vaše stránky a jsou tu odpovědi na mé otázky,už mi lektorkou na plavání bylo doporučeno,abych syna(3mesice)nosila pouze v klubicku,ale moje otázka zní,jak to mám udělat s odrihnutim? Většinou si odrihne na mě ve vertikální poloze,někdy hned,někdy ho tak musím nosit 10-15 minut,jinak se už snažím ho přenášet v klubicku.

    1. Dobrý den,
      položte si syna na hrudník, jeho hlavičku do úrovně vašeho srdce (mezi prsa) a vy se podsaďte. Jakoby si posunete zadek dopředu, nohy pokrčit nebo položit na křeslo, stolek. Něco mězi lehem a sedem. Tím jak bude malý ležet bříškem na vašem hrudníku, mírně na něj bude tlačit a bublina by měla jít ven. Nebo odříhněte na tygříka či klokánka 🙂 Ty také fungují. Vertikálu bych ale opravdu nedoporučovala. Nevím, zda kojíte. Ale např. kojené děti, pokud máte dobrou techniku sání a přisání, tak nenapolykají žádný nebo téměř žádný vzduch. Říhnutí pak vůbec nemusí být.
      Pěkný den
      Vanda S.

  8. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 2,5 měsíčního chlapečka. Ve vertikální poloze ho vůbec nenosíme jen teda sem tam babičky, ale není to nějak často (asi jim dám přečíst Váš článek), ale mívám ho ve vertikální poloze při odříhnutí snažím se ho držet spíše jakoby na mě opřeneho o bříško, je to taky škodlivé nebo to takhle můžu dělat? A moje druhá otázka se týká toho, že si ho občas dáme jakoby na klín do sedu (pololehu), ale záda má v klubíčku. Tato poloha tedy není škodlivá jako sed, říkám to správně? Děkuji Romana P.

    1. Dobrý den Romano,

      babičkám vysvětlete, že dříve se takové věci nevěděli a proto se dělali. 🙂 Teď jsou vidět následky. Ještě předtím takto děti nošené nebyli, protože na to nebyl čas, dali se do šátku a šlo se na pole… Ale generace našich maminek a babiček je přesně ta, která již takto pracovat nemusela a proto se vytvořila špatná manipulace – např. nošení na vertikálu a pod. Je totiž velký rozdíl mezi vertikálou a vertikálou v šátku, kde má dítě podsazený zadeček a váha těžké hlavy je rozložena a páteř se nebortí. 🙂
      Tak a k odříhnutí, vyzkoušejte klokánka, nebo tygříka. Popřípadě si ho na hrudník, jeho hlavičku do úrovně vašeho srdce (mezi prsa) a vy se podsaďte. Jakoby si posunete zadek dopředu, nohy pokrčit nebo položit na křeslo, stolek. (asi tak jak tedy popisujete, že to děláte). Něco mězi lehem a sedem. Tím jak bude malý ležet bříškem na vašem hrudníku, mírně na něj bude tlačit a bublina by měla jít ven. Nevím, zda kojíte. Ale např. kojené děti, pokud máte dobrou techniku sání a přisání, tak nenapolykají žádný nebo téměř žádný vzduch. Říhnutí pak vůbec nemusí být.
      Druhá otázka, pokud jsou záda kulatá – klubíčko a nesedíte tak 2h v kuse, tak je vše v pořádku. Kdyby jste měla ještě nějaký dotaz, tak pište.
      Vanda S.

  9. Dobrý den, ráda bych se zeptala, co muzu delat, kdyz se mi 3 mes. miminko prohyba do luku pri kojeni vsede (resp. po kojeni nebo kdyz proste nechce). Uz se mi to zda jako tik 🙁 Diky moc!

    1. Dobrý den,

      pokud se bude prohýbat, tak miminko dát do polohy klubíčka. Tedy záda do tvaru písmene C, nožičky k bříšku. (záklon prostě nedovolit, ale neprat se s miminkem, spíše změnit polohu, dát do klubíčka a pod.) A samozřejmě nechat zkontrolovat vývoj pediatrem 🙂 S pozdravem Vanda S.

  10. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat – muž je přesvědčen, že když držel dceru (myslím tím v podstatě od narození, řekněme do 4 měsíců a dále) ve vertikální poloze tak, že spodní rukou jí pevně držel nad zadečkem) a druhou rukou na rozhraní krku a hrudníku (má velké ruce takže to pokrylo tak půlku zad) a měl ji přimáčknutou ke svému hrudníku, tak že to nevadí, že je to jak v šátku (tvrdil)….co vy na to? Řeším to kvůli druhému dítěti.

    Teď je dceři 10m, před měsícem si sedla na patičky (někdy má nohy do W), začala lézt a postavila se (vše během týdne). Sed do W je prý nevhodný, sama si klasicky nesedne a když jí posadím do V, přijde mi, že nesedí úplně rovně. 1) když začala teprve teď lézt, mám jí nechávat stát? 2) mám jí natahovat nožičky a tím jí vlastně posazovat do V? nebo jí nechat sedět tak jak sedí (myslím že musí trpět kolena a kyčle) děkuji. Díky

    1. Dobrý den, doporučuji druhé dítě nosit v souladu s jeho potřebami, tedy klubíčko, tygřík, klokánek a ne vertikála čelem k sobě. V šátku má dítě jinak podsazený zadeček, kolena výš než kyčle, obratle na sebe netlačí, váha hlavy je rozložena, nebortí páteř – to v ruce nezajistíte, ale v šátku ano. Je to tedy velký rozdíl. Sed do W opravujte do V vždy. Je to špatně na kyčle, kolena. Pokud již leze, stát ji můžete nechat. 🙂 Nevoďte za ruce. S pozdravem V.

  11. Dobrý den, mám téměř 3 měsíčního syna, přes den ho pokládáme na paměťový polštář, protože má vzadu placatou hlavičku a paměťová pěna prý rozloží tlak, aby k defornaci nedocházelo. Mám ale obavy jestli není nevhodný pro vývoj páteře. Je totiž měkký a tělíčko se do něj zaboří. Dále by mě zajímalo jak syna odnaučit to, že jsme ho až do jeho 3 měsíců dávali spinkat až s námi tzn. mezi 22 – 23h. Snažím se ho uspávat dříve, ale bohužel už je zvyklý a tím pádem breči jak dlouho než vyčerpáním usne. Děkuji moc za rady. S pozdravem Simona.

    1. Dobrý den, z dlouhodobého hlediska je potřeba rovná podložka na spaní. Tři až 4 měsíce to nevadí, ale poté bych už přešla na rovnou matraci. Záleží také, jak moc slehnou hlavičku má 🙂 Ono až začne pást koníky a více se sám hýbat, vše se hodně zlepší samo. Doporučila bych vám syna nenásilně přeučit, tedy ne rovnou z usínání ve 23h na 20h. Ale prvně z 23 na 22 a postupem času se dostat na hodinu, která vám přijde vhodná. Dcera s námi chodila spát také velmi pozdě, trápily ji koliky… Spát v 20h začala chodit až okolo 6 měsíce. Zhruba od 4 měsíce je dítě schopné si zapamatovat nějaké zajeté režimy. A také si je samo začne nastavovat. Dcera sama začala být večer dříve unavená a byl to pro mne signál ji začít dávat spát dříve. Iniciovala to tedy ona. Bylo to také tím, že v 6 měs. už tolik nespala přes den.
      S pozdravem
      Vanda S.

  12. Dobrý den, děkuji za pěkný článek. Obě babičky bohužel nosí naše miminko vertikálně, jelikož to prý jinak neumí (ale není to často)…. My miminko nosili také vertikálně (nejlépe tak odříhla), ale také na tygříka či v klubíčku. Nyní je jí 9 a půl m a začala se teprve teď plazit (zatím ani nepéruje a kolínka nedává pod bříško) – přisuzuji to tomu, že je větší a má to tak těžší (v 8m 73cm a 10,3 kg) a také nosila 4m frejkovu peřinku, takže na bříško jsme v podstatě dávali až od těch 4m a moc se jí to nelíbilo… Nejvíce času stále tráví na zádech. Nicméně se chci zeptat, mám miminko nějak podpořit k lezení (nebo začít chodit na rehabilitace) nebo nechat volný průběh? Děkuji

    1. Dobrý den, vaše miminko mělo horší „start“ díky peřince a také větší děti to mají těžší. Občasné (babičky a pod.) vertikální nošení bych nebrala v potaz. Prostě má svůj čas. K lezení potřebuje posílit bříško a zpevnit celý trup, nebojte, přijde na to. Pokud by jste měla pocit, že se dlouho nic neděje – např. ve 12 měsících navštívila bych fyzioterapeuta.
      S pozdravem
      Vanda S.

  13. Dobrý den,
    syn 5 měsíců, naučil se otáčet na bok ukázkově, že zvedl nožičky a otočil se, tento týden začal mít snahu se otočit na bříško, ale rovnou z polohy na zádech jde přes prohnutí do luku na bok, nohy přestal řešit, hlava zakloněná… a poslední dny tak začal i usínat. Tak se mi zdá, že je něco špatně, na bříšku ho to baví a pase dobře.

  14. Dobrý den,
    jak správně manipulovat s miminkem, které má na obou nožkách od špiček až k tříslům sádry? A následně ortézky spojené pevně k sobě? Děkuji

      1. Dobrý den, miminku jsou 4 měsíce, ortopedka prostě řešila nohy a na můj dotaz mi řekla, to se naučíte, ale rada žádná :(.
        Děkuji

          1. Ortézy na 3 měsíce 23 hodin denně, po kontrole se uvidí, zda bude režim zvolněn na 16 hodin denně do doby asi jednoho roku. POté opět kontrola s možností už jen na noční spaní.

          2. Dobrý den,

            váš případ je tak specifický a velmi náročný, že bych vám doporučila kontaktovat fyzioterapeuta kam docházíte a nechat si poradit od něj. A také si nechat vše ukázat. Nemohu ani popsat jak manipulovat. To nelze. Nezlobte se prosím. S pozdravem Vanda S.

  15. Dobrý den, malé je 5 měsíců.Pořád nechytá hračky. Oční kontakt má,natáhne se,no akoby je neumý chytnout. Levú dlaň dokonce vytáčí úplně směrem ven od tela.Jak ji stimulovat, aby se to naučila.Taky co vidím děti,strkají věci do pusy, ona maximálně jednu ruku,hračky absolutně.Je to normální? Děkuji moc za odpověď.

    1. Dobrý den,

      nerada říkám, zda je něco normální nebo ne. Každé dítě má svůj čas, ale pokud bychom se dívali na to co umí z hlediska tabulky motoriky, tak zaostává. Měla by mít souhru oko – ruka – ústa. Předávat si hračky v ručičkách, strkat si je do pusinky. To že má jedu ručku od těla značí i to, že o ní moc neví. Proto ji nepoužívá. Stimulovat určitě tím, že jí budete pěstičky připomínat, jemně masírovat, šimrat. Ne však vkládat do nich hračky, když o tom neví. Jen se jí bude podporovat stisk dlaně. Potřebuje se naučit rozevírat, chytat, rozevírat, chytat. Ne křečovitě držet hračku. Asi bych vám doporučila, aby jste se s tím na kontrole svěřila pediatričce a ona malou překontrolovala popřípadě vás poslala k fyzioterapeutovi. Nijak vás tím nestraším, může být vše naprosto v pořádku, pravděpodobně asi i je, jen má svůj čas. Ale zase z hlediska vývoje a synchronizace psychiky a motoriky bych to neponechávala jen na ní. 🙂 Pěkný den
      Vanda S.

  16. Dobry den, syn ma 14 mesiacov. Nechali sme si poradit od „skusenych“ babiciek a od narodenia sme ho nosili skoro stale vertikalne, vela aj pasivne sedaval, ked este sam nesedel. Cele mesiace. Teraz uz vie sediet, stat, uz niekolko mesiacov (asi 5, mozno dlhsie) lozi po 4. Zatial sam nechodi, len popri nabytku, za ruky ho nevodime. Po precitani Vasho clanku ma trochu oblial studeny pot. V satke sme ho nenosili nikdy, ale zase bol hlavne v postielke /kociku, na rukach len ked plakal / odgrgaval apod. Tak asi uz ma vyvinutu tu „nasu“ chrbticu. Mozeme to este nejak zachranit v tomto veku, alebo je vsetko stratene? Mala by som dat skontrolovat spravny vyvoj nejakemu odbornikovi? Dakujem. (Skvely clanok aj diskusia, uz som preposlala link vsetkym tehotnym kamaratkam).

    1. Dobrý den,

      bohužel nedá se na dálku říci, zda syn má či nemá špatné postavení nohou a pod. To nelze. Ke skolióze apod přispívá i špatný životní styl, sedavé zaměstnání. Není to jen „špatná“ manipulace z dětství. Je dobré, že jste přišla na to, že jste to nedělali úplně správně. Podle vývoje, který píšete, že leze a zatím nechodí samostatně dopředu si spíše myslím, že bude vše dobré. Ale zase pokud chcete mít klid na duši, tak jej pozorujte. A pokud by se vám něco nezdálo, objednejte se na fyzioterapii – jen ke konzultaci, jak na tom syn je 🙂 Ono totiž čím dříve se přijde na problém, tím dříve se vyřeší 🙂 Nevoďte ho za ruce, neposazujte pokud bude stát, nechytejte, pokud bude padat. Nechte ho se vyvíjet samotného. Tak mu nejlépe pomůžete.
      S pozdravem
      Vanda S.

  17. Manžela trápí naše 7M holčička. Momentálně se totiž obrací na břísko pouze přes pravou stranu, na boky se otáčí na obě. Na záda se zatím přetočila jen párkrát. Nosíme v klubíčku a klokánku, motivujeme na levou stranu, převážnou část dne tráví na pevné podložce. Začala teď couvat jak ráček ale místo podsazování nožiček se opírá o špičky. 2.vzpřímení má ukázkové. Máme se nechat odborně vyšetřit nebo ještě počkat?

    1. Dobrý den, vývoj není zcela podle posloupnosti, ale nezdá se mi něco špatně, aby musela teď na vyšetření. Počkala bych do cca 10 měsíce, zda začne lézt 🙂 Neposazujte 🙂
      s pozdravem Vanda S.

  18. Dobrý den, mám dvouletého syna. Myslím, že jsem s ním od mala dobře manipulovala já i celé mé okolí. Navíc jsem jeho vývoji nechala volný průběh a na nic netlačila. Ráda bych se Vás však zeptala, jestli od té doby co chodí (1. rok) mohu ještě něco pokazit, případně co a jak se tomu vyhnout? Například při nošení dítěte, vodění za ruku, chůzi do schodů, ježdění na odrážedle (odstrkovadle) apod. Moc děkuji za Váš čas a odpověď. Iva S.

    1. Dobrý den, vybírejte vhodnou obuv 🙂 http://www.vanickovani.cz/uz-chodi-honem-nasad-boticky/ Za ruku samozřejmě učte, ale ruku netahejte dítěti nahoru 🙂 Podporujte samostatnou chůzi. Za ruku přechody apod. Do schodů se snažte také minimálně pomáhat, spíše učte, ať se přidržuje zábradlí/zdi. Odrážedlo – musí mít správnou výšku. Nohy tedy nepokrčené, rovně dolů a celá ploska nohy na zemi. Pamatujte, že pokud něco vyloženě nepřeháníte, tak to tolik vadit nemůže. Odrážedlo samo o sobě přirozený pohyb není, oproti kolu. Při špatné výšce odrážedlo „učí“ našlapovat na vnitřní stranu či špičky a vytáčí kyčle ven, což není dobré. Ale pokud je tam pár minut denně, nevadí. 🙂 S pozdravem Vanda S.

  19. Dobry den,
    syn (3 mesice) se zacal prohybat do luku. Dela to ale pouze v noci, kdyz spi v postylce, kdy se sam otoci na pravy polobok a zaujme pozoci luku s hodne zaklonenou hlavou. Ruce pritom spoji a polozi je pred sebe. V bdelem stavu a pri dennim spani napr. v kocarku se do luku neprohyba. Jak mu tedy zabranit, aby to v noci takto delal? Polohovaci valecky ani polstarek Panda nepomahaji.
    Samozrejme je sledovan neurologem a cvicime Vojtovu metodu (s jinym problemem).
    Predem dekuji

  20. Dobrý den,

    jak dlouho jsou, prosím, polohy pro manipulaci s dítětem vhodné? Slyšela jsem, že tygříka či klubíčko používat do třech měsíců věku. Jak tedy dítě vlastně nosit, když je starší? Půlroční i roční dítě přeci také potřebujeme nějak nosit nebo přenést, dokud samo nechodí. Předem moc děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, nevím kde jste to slyšela, nebo se toho dočetla. Manipulovat správně je potřeba do té doby, než se dítě samo postaví/posadí. Půlroční stále klubíčko, tygřík i klokánek. Roční si můžete tzv. posadit na bok. S pozdravem Vanda S.

  21. Dobry den, rada bych se zeptala, zda je spatne, kdyz syn 7m jeste neprovedl 2.vzprimeni. Na brisko i zpet se plynule otaci od 4-5mesice, minuly tyden se zacal plazit (jen bohuzel jeste nezapojil pravou nohu, tak je jak postreleny vojacek :)), ale 2.vzprimeni stale neovlada. Teda pokud se nepocitaji natazene ruce vcetne dlani, ale operny bod ma stale brisko, ne stydkou kost (neda ruce poradne pod sebe, ale spis pred sebe). Jaky na to mate nazor? Moc dekuji

    1. Dobrý den, myslím si, že je to zcela v pořádku. Dávejte si ho na zemi přes své stehno. Aby měl natažené ruce o které se bude opírat, bříško na vašem stehnu a nožičky pak pokrčené na kolínkách. V podstatě ho svým stehnem vypodložíte. Bude tak trénovat a posilovat na všechny 4. Naučí se také jak podsouvat kolínka. S pozdravem Vanda S.

  22. Dobry den. Maly (3,5 mesice) se uz zacal pretacet ze zadicek na brisko. Dela to hezky, zvedne nohy, prekuli na bok do klubicka a pak pres raminko na brisko. Dela to zatim ale jenom doprava. Doleva ho to zatim asi ani nenapadlo. Je to v poradku?
    Jinak pase pekne. Resp. pasl pekne, ted ma obdobi, ze chce sahat po vecech a dopada to tak, ze casteji macha rukama a nohama ve vzduchu. Je to v poradku?
    Jinak od narozeni nosime prevazne v klubicku a na klokanka. Nekdy prehodime pres rameno – hlavne na odrihnuti a uklidneni.
    Dekuji

    1. Dobrý den, vše co popisujete je naprosto normální a běžné. Dítě se vždy začne otáčet na jednu stranu a tu preferuje. Na druhou se naučí později. Motivujte jej na tu stranu. Ručičky u pasení jsou také v tomto období běžné, protože se snaží chytit předmět. Pokud hračku chytne, měl by se opět opřít, aby si ji mohl dobře prohlédnout popř. strčit do pusinky.
      Dle mého je tedy vše v naprostém pořádku.
      S pozdravem Vanda S.

  23. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaka poloha je nejvhodnejsi pro odrihnhti? Pry poloha pres rameno je zatez pro pater miminka. Take bych se chtěla zeptat jak správně dělat kontakt kůže na kuzi? Ja si lehnu na zada a malýho si polozim briskem na prsa a usne na mě. Jde mi o to jak dlouho tak muze byt a zda se mu nemuze krivit pater. Bohuzel mi ho po porodu nedali, tak to ted dohanime. Vetsinou je neklidny prave v cas kdy se narodil,tak jestli to muze byt tim porodem a takhle na me he spokojeny. Dekuji

    1. Dobrý den,
      po nakojení mějte malého v náručí v poloze klubíčka – kolínka k bříšku. (moc nemačkat, aby se nepoblinkal). Jemně poplácávejte po zadečku, aby se bublinky v žaludku přeskupily nahoru. A poté malého otáčejte na bok, jako by jste ho chtěla dostat do polohy tygříka. K tygříkovi můžete dotočit. Toto je vhodný postup pro odříhnutí. Dělejte to na levé ruce, protože poslední „zatáčka“ do žaludku je právě na levé straně bříška.
      Kůže na kůži provádějte tak, že si nahá lehnete na záda a podložíte hlavu, malého si položte nahého na své břicho, hrudník (mezi prsa). Toto je zcela vhodná a velmi nápomocná poloha pro hodně věcí (laktace, bolest bříška, socializace apod.). Pokud by zvedal hlavičku, nechte jej, netlačte mu ji zbytečně dolu. Až bude unavený, sám si ji položí. S pozdravem Vanda S.

  24. Dobrý den, souhoasím,že ta vertikální poloha co tam máte nakreslenou je zcela pro mimnko nevhodná. Ale co třeba bošení miminka v šátku. Kde má dítko hezky kulatá zádíčka.

  25. Dobrý den, mám 16 měsíčního syna, který nemá vyvinutá jaderka v kyčlích, Je ještě šance ? A co to pro něj znamená ? Do 4 měsíce mel třmínky. Na kontrolu jdeme až ve 3 letech. Chodí pouze kolem nábytku, ručkuje a často si seda do W, což po upozornění opraví do V. Nevodíme, je to na čistě na něm. Rád jezdí na odstrkavadle ,ale bojim se, že v jeho případě to není uplně dobré. Doporučila by jste mi nějaké které nezatěžuje kyčle ? Děkuji za odpověď

    1. Dobrý den, jaká je šance na vyvinutí a pod. není bohužel otázka na mě. Na to vám nemohu odpovědět, nejsem lékař. Prosím toto konzultujte s pediatrem, fyzioterapeutem či ortopedem. Co vám ale doporučím je samozřejmě opravovat sed na klasický či překážkový. To děláte správně. Také vám odrážedlo nedoporučím. Pro „zdravé“ dítě je odrážedlo na chvíli v pořádku, ale tam kde je problém bych jej nedoporučila. V pořádku je tříkolku či kolo. Ale na to je syn ještě malý. Tak tedy až časem. Možná že tu tříkolku by mohl pochopit. Kolo a tříkolka jsou pro tělo, nohy a kyčle přirozený pohyb, tedy neškodný, kdeždo odrážedlo není uplně tak v pořádku z hlediska kyčlí a plosky nohou. Raději bych syna nezatěžovala. Jinak si myslím, že není čeho se bát. Věřím, že to bude dobré a jadérka dorostou. S pozdravem Vanda S.

  26. Dobrý den,
    mám dotaz ohledně polohy na odříhnutí – poloha přes rameno by se vůbec neměla používat?
    Dále se chci zeptat, jak se dá předejít polykání vzduchu při kojení? Kojím od začátku bez problémů, dcera (7 týdnů) prospívá výborně, myslím, že přisávání dělám dobře, ale má problém si odříhnout – často potřebuje opakovaně, dokonce i hodinu nebo dvě po kojení. Na rameni tedy tráví dost času…
    Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den, Kateřina

    1. Dobrý den,
      použít se může, ale opravdu jen na rychlé odříhnutí. 2-3 minutky a zase zpátky do klubíčka 🙂 vyzkoušejte odříhnutí na tygříka. Polykání vzduchu se dá předejít správnou technikou přisátí. V prsu vzduch není, dítě jej vždy nasává z venku, tedy když je špatně přisáté. Překontrolujte tedy techniku nebo si pozvěte LP. Také je možné, že máte hodně mléka, prso je „tvrdé“ nepoddajné a miminku se špatně v pusince drží. Proto nasaje i vzduch. S tím se ale moc dělat nedá. Leda odstříkat před každým kojením, ale to je asi zbytečně pracné a možná by se vám pak dělalo více mléka či by naopak nemuselo pro mimčo stačit. Někdy se děti naučí odříhnout až později, až posílí bříško. Aby si člověk odříhl, musí zatnout břišní svaly a když tam nejsou, tak to nejde. A proto právě malá miminka moc neříhají. 🙂 Spíše je to taková souhra – polohy, pohybu, že nějaká bublinka vyjede ven. Dítě se tedy odříhnout musí naučit. Názory na odříhnutí se liší. Někdo říká, že to není třeba. Druhý že je, že mají pak děti velké bolení bříška. Jedno jsem zjistila, každé dítě je jiné a potřebuje jiné věci. To znamená, že si vše musíte vypozorovat vy. Zda právě toho vašeho drobečka bolí bříško nebo ne a zda je důvodem špatné nebo nedostatečné odříhnutí. Jinak poloha přes rameno vhodná není – využívejte ji pouze právě na ty 2-3 minutky na odříhnutí. Dítě se pak hodně zaklání, ramena jdou do retrakce, bříško je vyvalené, děti pak špatně pasou koníky, prohýbají se v zádech, ruce lítají kolem apod. Dáváním na rameno si klidně můžete zasadit semínko pro cvičení Vojtovky – pro posílení bříška. Tak bych to opravdu raději vynechala. 🙂 ty 3 minutky nevadí. Nemělo by tam ale dítě trávit hodně času. S pozdravem a přáním pěkného dne Vanda S.

  27. Dobry den, chci Vas poprosit o radu, jak zabranit synovi (11tydnu), aby se na brisku prohybal do luku. Dle rehabilitacni dr. mu jemne drzim zadecek, ale pote se zacal hodne odtlacovat ruckami, navic asymetricky a zaklani hlavu, driv to nedelal. Na ctrl jdeme za tyden a ja nevim, zda je lepsi ho davat na brisko asi spatne, i kdyz se snazim mu v tom branit, nebo ho nedavat vubec, aby si nezvykl to delat chybne. Predem dekuji za odpoved Jana

    1. Dobrý den, bylo by dobré mu přidržovat i ruce. To uděláte tak, že si sednete vedle něj, loktem pravé ruky mu přilepíte zadeček k podložce a rukou (palec na ramínko, prsty na zápěstí) přilepíte opět na podložku. Tak aby jeho ručička byla v 90 stupňovém úhlu. Vaší levou ruku položíte na jeho levé ramínko a zápěstí. A takto jej držíte. Po vyšetření jistě budete vědět, kde je chyba a naučí vás, jak se synem manipulovat a popřípadě cvičit. Držím palečky, Vanda S.

  28. Dobrý den

    mam 2.5 mesicni holcicku. Snazim se pouzivat od narozeni zasady spravne manipulace zatim se vyviji spravne, uz krasne pase koniky. Mam ale pocit, ze je lechce drazdive dite. Casto k veceru zacne byt nespokojena, zacne rozhazovat rukama a kopat nohama, nevydrzi v klidu, trva nam dlouho, nez ji uspime a pak budi se svymi vlastnimi pohyby. Resime to tak, ze u ni sedime a polozime ji ruku na hlavu nebo chytime za rucicku, aby citila nasi pritomnost. Muzu udelat jeste neco dalsiho pro jeji zklidneni? Mozna to je take tim, ze chodi spat dost pozde? Vecer je totiz dost cila a davam ji spat az kdyz citim, ze zacina byt unavena… casto usina az kolem pulnoci.

    P.S. Moc hezké příspěvky na vašich stránkách, vaničkování už zkoušíme 🙂

    1. Dobrý den, děkuji vám Šárko. Děláte vše správně. Na nějaký režim si začne pomalu zvykat později. Okolo 4. měsíce. Někdy ještě déle. Zatím to delejte tak, jak cítíte. Jinak dráždivé děti velmi často pláčou, rozhazují ruce, lekají se, mají silný Morův reflex, prohýbají se do luku a jsou těžko k uklidnění. Nevydrží v klubíčku, „šponují se“. Vy popisujete neklidnost pouze k večeru, což je v tomto věku naprosto normální. Za celý den je plná vjemů, kapacita mozečku je již vyčerpána a pak se dítě snáze rozhodí, těžko se uklidňuje, jeho samouklidnovací mechanismy už skoro nefungují a potřebují pomoci – od nás. Možná by pomohl šátek – nosítko? Kojení. Vyzkoušejte. Jinak si myslím je vše v pořádku. S pozdravem Vanda S.

  29. Dobry den. Syn ma cersrve 7 mesicu. Ze zacatku byl ve vyvoji spis rychlejsi, ale ted mam pocit, ze se zasekl. Pretaci se na obe strany, pivotuje na obe strany, ale plazeni vubec. Parkrat se dal na par vterin na kolinka.
    Jsou nejake cviky, kterymi je mozne podporit, aby se rozplazil? A co ty kolinka? Myslite, ze muzu delat to, ze ho budu na ty kolinka rovnou i ja pokladat, aby si to vic procvicoval kdyz uz zacal sam?
    Jinak spravnou manipulaci dodrzujeme od narozeni.
    Dekuji

    1. Dobrý den, ještě má čas. Zatím bych s ním jen cvičila. Dávejte si ho přes své stehno. Sedněte si na zem, natáhněte nohy a rozkročte. Syna si položte bříškem na stehno tak, aby na něm ležel a nožičky měl pokrčené a částečně se kolínky opíral o zem. (ruce na zem v tu chvíli nedosáhnou). Poté vaše stehno otočte tak, aby se odlepil kolínky od země a dotýkal ručičkami o zem. A zase zpátky. Opakujte několikrát. Na všechny 4 ho také můžete dávat a mírně mu moci se tam udržet – širokým úchopem za hrudník. Jakmile zpevní celý svalový korzet, udrží se sám a začne s lezením. Zatím má ale opravdu čas a nemusíte se ničeho znepokojovat. S pozdravem Vanda S.

  30. Dobrý den, prosím jak bych měla nosit 3,5 měsíční holčičku s refluxem? Opravdu hodně blinká, po krmení se propíná do luku a nemůže mít zalomené bříško. Do teď jsme nosili jen vertikálně, to je to, co po krmení radí dělat.. ale teď už vím, že je to nevhodné. Když byla menší, tak měla ráda chování v bočním klubíčku, to už teď nesnáší, jak chce mít rozhled. Jsem hodně nešikovná, šátek jsme se nikdy nenaučila navázat, občas nosím v Babybjorn nosítku. Ale pokud je to nutné, mohu se naučit vázat šátek v místní skupině, nebo ideálně si koupit nějaké vhodnější nosítko.. Jinak je to klidné dítě a reflux nese statečně – vzteká se jen, když ji chci nosit v nějakém tom zakulacení..jsem opravdu nešikovná a nákresy těch vhodných poloh jsou pro mě španělská vesnice, takže to asi stejně dělám špatně. Taky je často podložená polštáři nebo spí na mě, aby měla žaludek níž.. postýlku má taky hodně nakolněnou, vadí to? Fyzioterapeuta viděla v 3týdnech kvuli kyčlím a prohlédl ji celou a to bylo ještě vše ok. Moc děkuji za radu, nemám to tu s kým konzultovat, dokud není pravdový problém. Management refluxu je pro mě zatím priorita, aby přibírala, je v nízkém percentilu, ale nechci jí zkazit záda.

    1. Dobrý den, nosila bych co nejvíce v tom nosítku, pokud se jí klubíčko, nebo jiné polohy nelíbí. Navíc tygřík a klokánek na reflux moc vhodné nejsou. Takže osobně bych to řešila nosítkem, které zajistí správné postavení kyčlí a rozloží tak váhu hlavy a záda budou zakulacená. Šátek nutnost není, pokud se na něj necítíte. Ergonomické nostíko je také fajn. Sama jej teď před šátkem upřednostnuji, protože je to pro mne aktuálně rychlejší. 🙂 ale vertikálně čelem k sobě nenoste, to opravdu dobré není. 🙂 S pozdravem Vanda S.

  31. Dobrý den,
    chtěla bych Vás poprosit o radu. Šestiměsíční syn se v pozici na bříšku stále opírá o předloktí. Občas se opře jednou rukou o dlaň a druhou natáhne, ale zatím nic jiného jako náznak druhého vzpřímení. Je možné mu nějakým cvičením pomoci ke 2. vzpřímení?

  32. Dobrý den,
    prosím vás o Váš názor.. od malička asi do čtyř měsíců jsme synka nosili v klubíčku a na tygříka , ted převážně na klokánka, ale občas i vertikálně, což se budeme snažit zase odbourat. Jinak je nošen i v šátku většinou tak na hodinku denně. Přetáčí se doleva, doprava mu to zatím nejde a jinak dělá docela často to , že se zapře hlavou do země a podsouvá kolena.. Připadá mi ale,, že moc neví co s rukama.. je to takto v pořádku? Hlavně jsem se ale chtěla zeptat, zda byste dle mého popisu řekla, že jde o dráždivé dítě? Poslední dobou se nechce chovat v klubíčku, často se prohýbá , je vzteklejší, večer špatně usíná a v noci se hodně často budí, většinou se začne šmydlit rukama přes obličej, tahat si uši apod. někdy mlátí ručičkama kolem sebe. Většinou ho uspí kojení a spí dál, ale poslední dobou mi připadá, že ten spánek má pořád hrozně mělký.. když je na zádech na podložce, tak často kope turborychlostí nožičkama, rozhazuje ručičkama, nejvíc mi připadá takto podrážděný když je více unavený, to se nenechá vůbec chovat v klubíčku.. přes den usíná v šátku nebo kočárku, večer u kojení, ale někdy ho musíme uhoupat. Nejvíc reaguje na houpání ala ´dřepy´, na nějaké lehčí houpání ho vůbec neuklidní. Někdy se vzteká a prohýbá i u kojení a když jej vážu do šátku, často také neklidně ´vrčí´ a i v šátku mu trvá než usne. Toto vše pozoruji například poslední dva měsíce , ale spíš se to zhoršuje posledních 14 dnů.Myslíte, že bych mohla něco dělat pro to, aby se více zklidnil? Může tato podrážděnost být i tím, že by mu rostly zuby? Je mu 6 měsíců.
    Děkuji moc za odpověď

    1. Dobrý den, popisujete přesně to, co má nyní můj syn. (6 měsíců). 🙂 Posilte ruce, aby se mohl stavět na 4 a pomalu začít hýbat. Já u svého syna pozoruji, že potřebuje zábavu, není uspokojený ležením, přenášení ho nebaví, je z toho otrávený, frustrovaný. Už by tak moc chtěl něco dělat, ale pořád na to nemá. Dávejte si jej přes stehno, bříškem. Nožky ať si podstrkává pod sebe a ručkama ať se snaží dotýkat země, popřípadě šahat na hračky. Různě jej převalujte z boku na bok. Ať vyrovnává a zatíná břišní svaly. Nyní potřebuje posílit celý svalový korzet a ruce. Poté bude schopný být na čtyřech a „pérovat“ a poté poleze. Ještě u mého syna toto začalo po zahájení očkování. Nevrlost. Jinak byl 100 spokojené dítě, které téměř neplakalo, či se nevztekalo. Nebojte se, přejde to. (bylo to tak i u mých dvou předchozích dětí) Jen prostě vydržte a věnujte se mu. Váš popis je přesně takový, jako bych popisovala svého syna nyní. Psychicky je zralejší, už by někam chtěl lézt, objevovat, hýbat se, ale tělíčko ještě tolik neslouží a proto se všelijak prohýbá, kope nohama, šermuje ručkama. Držím palce Vanda S.

  33. Dobry den, mame chlapečka 8,5 měsíce, který se plazi, kolinka strka čím dal tím víc pod sebe, ale zda se mi, ze problémem jsou ruce – neudělá druhé vzprimeni. Tím pádem se ani nehoupe na kolinkach. Pesticky ma při pokusu o druhé vzprimeni casto zataze, při lezení se odstrkuje celkem slušně nohama, ale ruce nechává jakoby pod sebou a prepadava na pusinku. Zaklon vždy byl jeho oblíbená činnost, jednu dobu jsme uz cvičili Vojtovku. Musim se přiznat, ze od cca 6. měsíce nosím casto ve vertikální poloze, myslela jsem, ze uz to neni nevhodné.. Co ale ted? Mam s nim jít na fyzioterapii? Nebo jeste počkat a hlavne začít zase nosit v klubicku/tygriku? Moc dekuji!

    1. Dobrý den, nosit určitě v klubíčku – jenom. Dávejte si syna přes vaše stehno, aby měl natažené ruce a dotýkaly se země. Nebo sundejte matraci z postele a dejte na zem. Syna položte ke kraji, aby opět ručičky vysely dolu a musel je mít natažené a případně se o ně časem opírat. Posílí je tak. Dejte mu tam také hračky. Pokud se za 3 týdny neposuje ve vývoji ručiček někam dál, tak bych se objednala na konzultaci k fyzioterapeutovi. Evidentně je zde vetší rozdíl mezi vývojem rukou a nohou. Také psychika už by chtěla – lézt, ale ruce brání. Je fajn, aby to bylo vše v souhře a byl spokojený 🙂 Pěkný den
      Vanda S.

  34. Dobrý den,
    ráda bych Vás poprosila o radu. Mám syna, nyní 6,5 měsíce. Na konci 4. měsíce se začal přetáčet ze zad na bříško, nejprve přes pravý bok, po týdnu i přes levý. Pak začal pivotovat, nejprve cca 3 týdny za pravou ručičkou, pak jsme to natrénovali i za levou. Nyní zvládá na obě strany s přehledem. Chvíli po začátku pivotování se začal snažit podsouvat kolínka pod bříško, ale vždy padal na nosánek. Těsně před koncem 6. měsíce si začal dávat palec pravé nožičky do pusinky, s levou to neudělal a teď s tím tak týden přestal úplně, už neochutnává ani pravou nožičku. Zatím také nedělá druhé vzpřímení, nějakou dobu se snažil, ale vždy to vydržel jen chvilinku, vzepřel se, lehce se zatřepal, jako by mu byla zima, a zase pomalu klesl dolů na předloktí. Nyní to již cca týden nedělá. Stále podsouvá kolínka, někdy přímo vystřelí zadeček nahoru, ale ruce mu zůstanou na místě, takže se prohne v bedrech a „rozplácne“. Přetáčí se z bříška na záda, ale jen na měkkém, na zemi jen párkrát. Posledních 14 dní se plazí, za poslední dva dny už je z něj celkem torpédo, ale neplazí se střídavě, ale trošku se zvedne na kolínkách, odrazí se dopředu (pravou nožku vytáčí do strany a odráží se špičkou) a pak dokončí pohyb rukama, většinou má aktivnější levou ručičku, která jde první a pravá buď sahá po hračce nebo se jen přisune k levé. Na zádech má nožky převážně skrčené, hraje si s nimi, sahá si na prstíky a patičky, zadeček nadzvedává. Z bříška se teď nově dokáže otočit na bok (většinou levý), levá nožička je přitom skrčená, pravá natažená a vytočená ven, opírá se o předloktí levé ruky a pravou si hraje. Myslíte, že by mohl mít nějaký problém, když ještě neprovádí druhé vzpřímení a leze výše popisovaným (snad srozumitelně) způsobem? Ráda bych ho motivovala spíš ke správnému lezení,než plazení, dávám si ho přes stehno, aby posiloval ručičky, na zádíčkách se snažím, aby měl nad sebou hračky a měl tak neustále zvednuté ručičky, zvedáme a pokládáme jen z bříška, pokládám s kolínky podsunutými pod bříško. Nosíme v klokánkovi nebo v klubíčku. Na zemi ho necháváme s nahýma nožkama. Omlouvám se za obsáhlost, ale chtěla bych znát Váš názor na synův vývoj a poradit, zda mu mohu a mám nějak pomoci nebo se zdá, že experimentuje a je na správné cestě:)
    Předem moc děkuji
    HV

    1. Dobrý den, je na správné cestě a jeho vývoj mi přijde naprosto normální a přiměřený věku. Vše děláte dobře, pokračujte takto dál a vím na 100% že lezení přijde. S pozdravem Vanda S.

  35. Dobrý den,
    Mám 7,5 měsíční dceru.Pretaceni nám jde hezky,ale druhé vzprimeni moc nejde. Nosila jsem ve vertikální poloze do 7.mesice než jsem se podívala na vaše stránky.Mala moc neleze.Chtela jsem Vás tím to poprosit o radu,jak ji přimět aby lezla nebo dokonce lezla po čtyřech.Dekuji moc za radu Petra Ch.

    1. Dobrý den, v sedmém měsíci má ještě čas. Není třeba se obávat. Nemůžu však na dálku posoudit vývoj vaší dcerky. Pokud byste měla nějaké obavy, bylo by dobré se poradit s pediatrem. Nošení ve vertikální poloze, pokud se dítě nezaklání nevadí. Určitě jste ji nijak nemohla ublížit či pozastavit, to se nebojte 🙂 S pozdravem Vanda S.

  36. Dobrý den,
    vaše příspěvky a komentáře jsou moc přínosné a děkuji za ně. Mám trochu pochybnosti, zda děláme vše správně a ač podvědomě vím, co bych měla dělat, ne vždy se mi to podaří.
    Syn (skoro ukončený 9 měsíc)byl odmala nošen celkem správně (klubičko, někdy nosítko), pásl hezky i se přetáčel. Nevím, co mě to napadlo v 6 měsíci jej na chvíli posadit, aby si hrál s hračkama a už seděl skoro bez podpory-párkrát se zakymácel do strany či dozadu, asi 2x spadl dozadu). Od té doby jsem to udělala párkrát za den třeba jen na 15 minut. Poté jsem se po upozornění pediatričky, že to není dobře snažila jej neposazovat, ale hrozně brečel. Lézt se mu nechce. Zatím se tak na bříšku plazí, někdy posune vpřed. Ví, jak na to, ale nedělá to. Pérování v kolínkách taky párkrát udělal. Co ale vidím jako problém, že si chce pořád stoupat. Ještě se sám neposadí, ale chytne se mě za tričko a začne po mě šplhat a pak ve stoje hopsá. Už mě to začlo po přečtení všech článků trochu děsit, zda jsem něco nezavinila. Mé otazky tedy zní: v průběhu 3 měsíců v průměru 2 hodiny denně seděl-mohlo mu to nějak ublížit nebo taková doba je zanedbatelná(dá se vůbec stanovit kolik času sezení je únosné?)…a teď když už ví jak stát ho nemohu někdy ani posadit, natož dát na bříško (to jsem dnes zkusila a začal hystericky plakat-do té doby nikdy moc neplakal…jak jej přimět lézt?
    Děkuji předem moc za čas a odpovědi.
    Sylva Moravcová

  37. Dobrý dem, dcera 4 měsíce se často prohýbá do luku. Popravdě jsme ji často nosili vertikálně. Na boky se přetáčí, hlavně na pravo a přes pravou stranu už zvládá i na bříško. Ale nchce být v klubíčku a i při kojení se mi často prohýbá. V noci se mi přetočí nožičkami jakoby na bříško, ale ručičky nechá na boku, tak že je jakoby v rotaci. Musím ji tak v noci budit. Teď teda už spí i na bříšku. Dřív se mi i krásně přitahovala za ručičky a teď zvedá místo hlavičky záda a zadeček a hlavu nechá ležet. Dá se s tím něco dělat? Děkuji Lucie

  38. Dobrý den.
    Dcerce bude za tři dny 4 měsíce. Nošená je od narození často, hodně totiž plakala. Nosila jsem ji na ruce v leže na zádech (v porodnici byla v zavinovačce, tak z té polohy jsem asi vyšla) nebo svisle. Teď střídám svislou polohu s klubíčkem a s velkým množstvím dalších „mezipoloh“ podle toho, kdy je zrovna spokojená a co při tom potřebuji udělat. Ve svislé poloze ji rovnám jako do šátku, tedy má kolínka stejně nebo výš než zadeček a rukou podpírám spíš pod stehýnky než pod zadečkem.
    Na zemi se přibližně 3 týdny přetáčí sama na bříško, vždy přes pravou stranu (přes levou to zkouší jen výjimečně a přetočí se jen s pomocí), z bříška na záda se přetočí spíš omylem než schválně. Na bříšku se pořád snaží jako by chtěla někam dolézt a otáčí se dokola (jde jí to jen pomaličku). Opírá se o předloktí a také vždycky zaboří hlavu a zvedá ruce a nohy (když se pak na bříšku „rozčiluje“, dělá tohle častěji) a také často jako hrabe nožkama a strká si pod sebe kolínka. Když leží na zádech, stále častěji se snaží zvedat hlavu.
    A proč píšu dotaz.. Nejstarší syn totiž před chozením nelezl vůbec, prostřední dcera lezla, ale ne nějak moc a v 6,5m. už si stoupala. Tak by mě zajímalo, jestli vývoj naší nejmladší je zatím v pořádku a nebo jestli jí někam směrovat. Pokud by se snažila dříve sedat než se dostávat na čtyři, mám jí v tom nějak bránit?
    Omlouvám se za dlouhý dotaz a předem Vám děkuji za odpověď. Hanka

  39. Dobrý den, malému jsou 3 měsíce, ve 2 měsících pasl konicky ukazkove na predlokti,nyní se však začíná opirat jen o zápěstí. Myslíte že je to v pořádku, nebo ho mam trosku pritlacovat na lokytky? Dekuji

  40. Dobrý den, syn bude asi malinko dopředu…má 4,5m je ve 2. vzprimeni na konikach, odpociva si letadelkem a zacal posouvat kolinka k sobe, ale mame vinyl takze to klouze, dala jsem mu deku ta kouze jeste vic a 2x poradne drcl nosem o zem, od te doby nedava kolinka pod sebe a zacal se odrazet rukama a couva, tim se posunuje po cele mistnosti a neklouze mu to..mam to nejak resit?:(no chceme behem par dnu koupit koberec….take mam jeste 1dotaz s rodici (s tchany), stale ho stavi na nozky a on na nich peruje uz to delaji asi od jeho 2,5m, syn se u toho smeje, ja uz tak ne, ale proste neposlechnou a delaji to stale…syna vidi max 1x tydne, myslite ze mu tim mohou ublizit v tak kratke dobe?dekuji

  41. Dobrý den,
    máme 6,5 měs. holčičku. Přetočí se na bříško, ale spíše dělá pořád letadélko a u toho křičí, nechce se na ručičkách moc vzpřimovat a neumí se sama přetočit zpět na zádíčka, takže když už se jí na bříšku nelíbí, tak jen křičí, dokud jí neotočíme zpět. Bohužel až na Vaší stránce jsem se dozvěděla, že by se děti neměli nosit ve vertikální poloze, což mi jí tak nosíme téměř pořád, když jí máme v náručí. má problémy s odříháváním, takže jí tak máme dost často. V tygříku ani v jiné poloze si sama neodříhne,pak už jen na bříšku.Můžete mi prosím poradit, zda máme ještě v tomto věku nosit jen v klubíčku a zda máme s malou něco trénovat?Děkuji.

  42. Dobrý den, mám 3měsíčního chlapečka. Do teď nebyl problém a v noci spal třeba i 9 hodin v kuse. Poslední týden se začíná budit, odpoledne a večer se strašně špatně přisává a pak chce častěji kojit, je cely propnutý a před spaním neustále mele ručičkami a vyndává si dudlík a potom samozřejmě pláče. Nošení do klubíčka nechce, většinou se znovu úplně propne jak luk. Koníčky ještě úplně nepase, ale snaží se. Jak bych ho mohla uklidnit nebo mu ulevit? Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top