1. Proč „plavat“? Má to nějaké pozitiva?
Plavání ve vaně (vaničkování) má mnoho výhod, pro ilustraci uvádím alespoň některá z nich.
Ta ostatní sama poznáte na svém dítěti a jeho vývoji.
- podpoření psychomotorického vývoje
-
pozitivně ovlivňuje srdečně – cévní systém
- zlepšuje střevní peristaltiku – úleva od bolesti bříška
- prohlubuje spánek
- podporuje chuť k jídlu
- adaptace na vodní prostředí a snadný a úspěšný přestup na bazén
- otužování
- komplexní posílení svalového aparátu
- zvyšování kapacity plic
- vytváření pevné citové vazby mezi rodičem a dítětem při společné činnosti
- rehabilitace – eliminování a odstranění odchylek ve vývoji a špatného držení těla formou metodických kroků a úchopů
Vaničkování dokáže řešit některé problémy v motorickém vývoji a odstranit špatné držení těla. Vaničkování je tedy zábavná, hravá a příjemná rehabilitace oproti Vojtově metodě. Formou jednotlivých metodických úchopů dítě cvičí a posiluje, či uvolňuje přesně ty svaly či svalové skupiny, které potřebují pomoci k dobrému vývoji dál. Jednotlivé cviky vycházejí převážně z kinestetických poznatků a tzv. Handligu, z čehož vychází oblíbená rehabilitační metoda Bobath koncept.
2. Kdy začít? Do kdy můžeme s miminkem ve vaně plavat?
S vaničkováním lze začít již od zahojení pupeční jizvy, ale lze začít i později. Po 6-tém měsíci se obvykle přechází do bazénu. Je dobré pro miminko i maminku si plaváníčko vyzkoušet v klidu, ve svém domácím prostředí, protože přechod do bazénu bývá náročný. Miminka tam čeká cizí prostředí, plné nových zvuků, světel a lidí. Miminka, které přicházejí do bazénu přímo, bez přípravy, tak čekají minimálně 2-3 adaptační lekce. Musejí se nejdříve tzv. „okoukat“.
Můžete ale vaničkovat doma klidně až do 8. měsíce věku. Přechod do bazénu není v žádném případě nutný.
3. Proč začínat už doma a ve vaně?
Velkou roli zde hraje vlastní známé prostředí, ve kterém dítě lépe spolupracuje. Děti ve svém domácím prostředí získávají první zkušenosti s vodou a s tím, jak je s nimi ve vodě manipulováno. Také rodiče se naučí držení miminka a získají jistotu v manipulaci s miminkem. Teplota vody se řídí potřebou Vašeho děťátka a vana se napouští běžnou vodou bez chemické úpravy. Nesporná výhoda v domácím plavání je, že si můžete instruktorku pozvat, kdy to Vám a Vašemu děťátku nejlépe vyhovuje. A pokud si nechcete někoho zvát domů, nebo nemůžete instruktorku ve Vašem kraji sehnat, můžete vaničkovat s výukovými videi vančikování. Krok za krokem, jak o s instruktorem. Stanete se profíkem pro vlastní miminko.
4. Jak vaničkování probíhá?
Je potřeba mít doma vanu, která se napouští až k přepadu, vytvoří se malý „bazén. Děťátko plave bez plínky nebo plaveček. Při samotném „plavání“ se zaměřujeme na posilování břišních (pomáhá při kojeneckém nadýmání) a zádových svalů, učíme děti splývat na hladině s oporou a učíme děti pracovat s dechem tzv. „abecedou potápění“. Délka pobytu ve vodě a veškerá činnost se řídí podle nálady děťátka a věku. Lekci je možné zakončit jemným otužováním. Po plavání je vhodné prokrvenou pokožku miminka promazat a to lze využít k jemné masáži, tu si můžeme také v jednoduché formě ukázat. Vždy respektujeme psychomotorický vývoj dítěte a veškeré pohybové aktivity ve vodě i na suchu z něj vycházejí.
5. Jak často plavat?
Pokud vaničkujete s instruktorem, je dobré, aby lekce probíhaly zhruba po 14 dnech a vy sama s miminkem dle potřebných metodických kroků, které vás instruktor naučí, pak vaničkovala s miminkem ve vaně nejlépe 2-3x týdně. Pokud plavete dle instruktážních videí, je jenom na vás, kdy si je pustíte, nejste omezeni na určité datum a čas.
6. Co všechno můžeme ve vaně zvládnout?
Většinu základních úchopů – relaxační klubíčko a ostatní posilovací úchopy, které podpoří psychomotorický vývoj. Pokud má miminko nějaký problém či nedostatek ve vývoji, tak se zaměřujeme na jeho odstranění. Miminko se naučí zadržet dech, ve vodě je mu příjemně, nemá problém s vodou v obličeji a celkově si pobyt ve vodě užívá. Vhodným nastavením vody můžeme také miminku pomoci se svalovým tonusem a rehabilitovat.
7. Jak se na vaničku připravit?
Před zahájením lekce by mělo být dítě spokojené, vyspalé a s odstupem asi 20 minut od posledního jídla. Vhodné je plavat s instruktorem nejlépe dopoledne, kdy jsou miminka nejvíc odpočatá. Vy pak můžete vaničkování spojit s večerním koupáním a běžnou hygienou.
Potřeby pro miminko: Osušku, kosmetiku na ošetření po koupání, tampónky z buničiny na čištění uší, čistou plenku a oblečení.
Potřeby pro rodiče: Je vhodné triko s krátkým rukávem nebo bez.
Máte zájem o vaničkování?
Neváhejte nás kontaktovat. Ať už pro osobní návštěvu či výuková videa vaničkování.
Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?
Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.