Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Dětské škodítko, pardon chodítko… Urychlování motorického vývoje

Dětské škodítko, pardon chodítko… Urychlování motorického vývoje

Dostali jsme jako nevhodný dárek dětské chodítko

product_1472490Chtěla jsem otestovat, jak moc toto „škodítko“ je populární. Nafotila jsem jej a dala na nejmenovaný internetový bazar. Cena 300,- Do hodiny jsem měla zaplněnou emailovou schránku a rodiče se předháněli, kdo dá víc.

V mém předchozím článku Rovnej proutek dokud je mladý jsem se vám snažila vysvětlit, proč je velmi důležité neurychlovat motorický vývoj dítěte.

Ve zkratce připomenu, že dítě se narodí a umí pouze „ležet“. Neudrží váhu svého děla. Prvně se učí zvedat hlavičku (pase koníčky). V leže na zádech také posiluje svalový korzet (trup) a svaly končetin a postupně se dokáže otáčet ze zad na bříško a poté zpátky. Později se opírá o dlaně a provede tzv. druhé vzpřímení, kdy jako druhé těžiště je stydká spona. Pak už stačí málo k podsunutí kolínek pod bříško a lezení.

Pakliže tento vývoj proběhne zcela SÁM OD SEBE, má tak dítě dostatečně posílené svaly, aby se mohlo dostat do 4b) vývoj zakřivení páteřešikmého sedu, pérovat na kolínkách, lézt, provést přímý sed, stoupnout si u nábytku, začít ho obcházet (kvadrupedální chůze – kroky do strany). Poté se postaví v prostoru, udělá první krok a následně se odhodlá k chůzi.

Tělo miminka tyto pokroky udělá zcela samo  (pokud je zdravotně v pořádku) – od toho je odvozen název psychomotorický vývoj. Motorický vývoj tedy vede psychika. Jak jsem vysvětlovala v minulém článku a rychle zopakuje i zde. Miminko zaujme předmět ležící vedle něj – vykoná tedy pohyb – otočení hlavy. Po nějaké čase ho zaujme zase a už k němu natáhne ručičku. Všechny tyto úkony hnané psychikou posilují svaly miminka. Vývoj je tedy zcela přirozený a každé dítě má svůj čas a jeho vývoj je v něm naprogramován. Vyvarujte se tedy porovnávání stejně starých dětí.

Jak konkrétně škodí chodítko?

stojnaspickachVýše jsem popsala, že dítě se začíná stavět u nábytku a zkouší si postavit nožičku na zem. Zprvu však stojí na špičkách a kroutí u toho prstíky. Je to normální vývoj. Až po pár dnech či týdnech se začne stavět na celou plosku nohy. Pokud je dítě dáváno do chodítka, tak se ve většině případů opírá jen o zmíněné špičky a nebo část chodidla a nikdy nepoloží na zem celou plosku.

Dále je velmi důležité, aby se zpevnil trup a páteř neměla tendenci vybočit. Tím, že 7b) skolioza u ditetedítě obchází nábytek kvadrupedální chůzí, právě zpevňuje trup. Pokud je dítě v chodítku, které umožňuje pouze pohyb dopředu (rovně), tak vyvíjí úplně jiné svaly a neposílí se tak, aby v pozdějším věku udrželo páteř rovně.

V chodítku také dochází k velkému tlaku na kyčle, které ještě nejsou zcela dovyvinuté. Pokud jde dítě do chodítka dříve, než se postaví a začne obcházet nábytek, tak se mu špatně formuje kostní hmota u kyčle a hrozí tak dysplazie kyčle a dislokovaná kyčel (vymknutá) (obrázek kyčle 3. a 4.). V dospělosti pak hrozí endoprotéza kyčle.

bb
Klasifikace kyčelního kloubu

 

Co nám k tomu povídá výrobce (staženo z nejmenováného eshopu)

  • Může být přizpůsobeno jakékoliv výšce dítěte, a tak zajišťuje správný kontakt nohou dítěte a podlahy dle doporučení pediatrů. (neudržím smích…)
  • Vyztužená opěrka zad podporuje správné držení dětských zad.
  • Má také čelní otáčivá kolečka, která usnadňují pohyb.
  • Chodítko je vybaveno speciálním brzdným systémem schváleným evropskými standardy. (právě jsem upadla ze židle…)
  • Součástí chodítka je hrací aktivity panel (bla bla bla…)

Takže co se děje s kyčlemi v chodítku?

spatnepostavenikycli)
Špatné postavení kyčle, hrozí dysplasie a vymknutí kyčle. Předčasné stavění, použití nesprávného nosítka, špatně uvázaného šátku, nebo používání chodítka

A jak je to správně?

dobrepostavenikycli)
Správné postavení kyčlí – vývoj je veden v souladu s dovednostmi dítěte a je dbáno na správný úvaz šátku/nosítka

Proč se to tedy prodává?

Peníze hýbou světem a organizace fyzioterapeutů (UNIFY) již několikrát bojovala proti prodeji takových věcí. Bohužel se v dnešní době škodlivé věci prodávají.

Naučí chodítko dítě chodit?

Absolutně ne a ani vývoj chůze ani nijak neurychlí. Je to pouze výhodná pomůcka pro rodiče, kteří chtějí mít klid od svých dětí. Pokud je dítě dáváno do chodítka než začne lézt a sedět, tak vzniká ještě větší a hlubší problém, než když by tam bylo vloženo a už mělo pár měsíců „prolezeno“ a stoj za sebou. Ale v takovém případě chodítko již nepotřebuje, protože je dostatečně posíleno a co nevidět se pustí nábytku a udělá své první krůčky, ze kterých bude mít o hodně větší radost než z chodítka.

Dítě je totiž motivováno vlastními úspěchy a má z nich velkou radost. 

Já jsem do chodítka dávaná byla a nic mi není.

Můžete si gratulovat pokud netrpíte bolestmi zad, nemáte ploché nohy, netrpíte na migrény. Máte prostě štěstí.zdrava_plocha_noha

Všechny prohřešky, které v životě děláme, ať už je to nošení bot na podpatku, málo pohybu, sedavé zaměstnání, se sčítají a zhoršují náš zdravotní stav, tak proč nevynechat ty prohřešky z mládí, které staví pevné a nevratné základy našeho vývoje?

pronace_supinace
Deformace nohy ze zátěže, která neodpovídá věku dítěte a jeho možnostem a nebo ze špatně zvolené obuvi.

 

Víte, co mi řekl tatínek, který měl o chodítko zájem a já jsem mu vysvětlila tuto problematiku? Že by ho i přesto rád koupil, že se v něm dcera aspoň na chvíli zabaví a bude mít čas něco udělat.

Nevhodné je tedy také:

  1. předčasné posazování
  2. chodítka
  3. hopsadla
  4. „visítka“ (neergonomická nostíka, která nesposkytují správné postavení kyčlí)
  5. přitahování dítěte za ruce
  6. ohrádky
  7. vodění dítěte za ruce

 

Nechci vás tímto článkem nijak strašit a vyvolávat ve vás paniku. Píši to proto, aby se s tím konečně začalo něco dělat. Tedy nekupovat takové věci a nebýt jako pán, který si chce od dcery odpočinout.

 

Zajímá vás, zda jsem výše zmíněnému tatínkovi chodítko prodala?

Hlasujte zde a již brzy se dozvíte odpověď na mých facebookových stránkách.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda Schreierová

vanickovani-vanda

281 thoughts on “Dětské škodítko, pardon chodítko… Urychlování motorického vývoje

          1. Dík , myslela jsem si to. 🙁 a pak , ze to je schváleno ortopedama :(( o 3-4 měsíců . A malej v tom ani nechce být . Rozumnej kluk 🙂

      1. Paní Vanda uvádí,že jen nabídla, aby zjistila, jaký bude zájem a nasledně to zájemcům vysvětlila. Myslím,že na tom není nic špatného 👍

  1. Dobrý den,
    mohu poprosit o vysvětlení, proč jsou ohrádky nevhodné?
    Já osobně ohrádku považuji jen za zmenšený prostor pro dítě, kde nemusím hlídat zda něco neshazuje, ve chvíli kdy např. musím vykoupat starší dítě nebo vařím.
    Chápu, že při dlouhodobém používání, ohrádka dítě omezuje v možnostech poznávání okolí, v možnostech trénování lezení, chůze.
    Těším se na vaši odpověď, která mě jako chůvu a budoucí maminku zajímá.
    Bětka Chovancová

    1. Dobrý dne,
      hrádky jako takové: Dítě nemotivuje k lezení. Je to omezený prostor. Překulením se dítě dostane velmi rychle k ohradě u které si předčasně stoupá. Dítě potřebuje v prvním roce života projít určitými pohyby v určitém období. Ani zrychlený, ani opožděný, ani omezený ( nemoc, ohrádka), ani chodítky a hopsadly narušený pohybový vývoj není optimální. Kromě uvedených zdravotních problémů dětem nedozrají i pohybové reflexy, takže mohou mít např. psychomotorický neklid, nepropojí se jim hemisféry mozku (např. když nelezou), nevytvoří se důležité nervové spoje v přední části mozku důležité pro učení i chování.
      Doporučuji nechat volně pohybovat v prostoru, protože (kopíruji z předchozího dotazu) nevidím důvod, proč by se dítě nemohlo pohybovat ve vlastním prostoru – obýváku, který je k tomu přizpůsoben. Např. odstraněny květiny ze země, zaslepené zásuvky, schované kabely apod. A pokud máte strach, že se dítě uhodí, upadne, tak jedině tak se učí opatrnosti. Pokud stojíte dítěti za zády a všude ho doprovázíte a vedete, chráníte, bere vás jako součást sebe sama (tedy airbag) a NEBUDE SI DÁVAT POZOR. Vanda

      1. No toto asi moc nesuhlasim. Tiež považujem ohradku, či postielku po ruke ako v pohode… Hlavne ak je v domacnosti viac detí. A prave ked dieťa už štvornožkuje viac využitelná ako dovtedy… Dovtedy je fakt fuk kde je (kým ho ine dieťa v domacnosti neprišlapne)… ohradku za škodnu nepovažujem… človek akide na WC, tak predsa nemože nechať na seba stiahnuť dieťa napr. železo zo sporaku, či napriklad ešte horšie, ak na tom sporáku sa aj varí… ano da sa povedať, že však sa naučí… ale podla mna naučiť sa može, až chápe… že to pali, že železo ked hodi ssebe či surodencovi na hlavu, tak može byť posledná rana ktorú schytal……. tiež si myslim, že ohradka je fajn… nie je potrebna pri každom dieťati,a le vieme že každe dieťa iné a aj každe sa vyvija ine.. jedno rozprava vety a ledva sedí a druhé nerozumie, nepovie, ale už behá a ešte aj na všetko dosiahne….

        1. Dobrý den, já si myslím, že to bylo myšleno asi tak, že nenecháváme děti v ohradce celý den. Stejně tak v postýlce. Ale pokud potřebuji vyluxovat, vytřít, uvařit tak na tom, dát dítě do ohradky nebo postýlky nevidím problém – nebo ano? Zase na druhou stranu, dcera se poprvé postavila v postýlce v cca 9 měsících, syn už v 7 u konferenčního stolku, takže si myslím, že pokud se děti chtěj postavit, tak se postaví kdekoli. nevím, muj názor 🙂

          1. My ohrádku taky nepoužíváme (nemáme), ale na chvíle kdy potřebuju (seběhnout dvě patra ke dveřím, vynést odpadky, atd.) dávám malýho do postýlky. U prvního dítěte to bylo úplně o něčem jiném, o všem jsem měla přehled. Teď u třetího je to jiné – chaotičtější, momentálně leze a vše co mu přijde do cesty, strká do pusy a následně se dusí (ten první se neměl čím dusit, já jsem nikde nevysypala stavebnici, nenechávala obaly atd.). Vysávám tak 3x denně, nicméně jeho sourozenci, stále někde něco nechávají. Naposledy se mi dávil nálepkou. Myslím, že s jedním dítětem se dá zvládnout úplně všechno, taky jsem to tak měla. Teď toho zvládneme hodně, ale v prostoru bez dozoru ho nenechávám, protože člověk nikdy neví. 😉 Takže za mě – postýlky a ohrádky na chvilky, kdy nemůžou být pod dozorem, klidně.

      2. Dobry den, ohradku zvazuji pro dcerku, nyni 7,5 mesice, od 3 mesicu se prekuluje na brisko, od 4 se aktivne plazi, cely den je de facto na zemi a zkouma prostor.. Nyni jdeme na oetaci hlavicky a bude tedy treba davat na ni velky pozor, mam jeste temer trileteho klucika a ohradka nam v tomto pripade prisla jako bezpecna varianta na urcitou dobu. Mate s timto zkusenost? Dekuji za nazor

        1. Dobrý den,

          pořídila bych ji na dobu nutnou na rekonvalescenci po operaci hlavičky. Samozřejmě i tam na ni budete muset dávat pozor, aby se neuhodila a pod. Nicméně to zabrání větším nebezpečenstvím v podobě brášky v době, kdy si budete muset odskočit. Přeji jen to dobré a ať se malá po operaci rychle dobře hojí.
          Pěkný den Vanda

      3. Dobrý den, moc pěkný článek. Dívám se i na komentáře a zaujal mě Váš postoj k ohrádce. Samozřejmě to, co píšete, je pravda, ale pouze v případě, že by dítě trávilo v ohrádce hodně času. Já ji využívala na krátké časové úseky, např. když jsem odcházela do sklepa topit, přiložit, ven pro poštu apod., kdy jsem si netroufla nechat dítě samotné. Přeci jen možností, kdy dítě může špatně spadnout je řada a nebýt u toho a najít ho po pár minutách např. v bezvědomí, by bylo mnohem nepříjemnější, než pár minut v ohrádce. A nepište nic o zabezpečení, protože to by muselo být vše v bublinkové folii. Jelikož jsem musela při vývoji trošku brát na zřetel její zvýšené svalové napětí, měla i nějaké mezery ve vývoji, pozvala jsem si domů 2x poradkyni přes psychomotorický vývoj a ohrádku viděla a tedy ani jednou mi ji nehanila a nedoporučovala odstranit. Ohrádka je tedy dle mého názoru o přístupu rodiče a od toho se pak odvíjí její prospěšnost, či škodlivost. Určitě neporovnatelné s chodítkem, které škodí od první sekundy posazení dítěte do něj. Pro mne byla ohrádka výborný pomocník do doby, než mi dcera začala chodit – zejména, kdy začala stát podél nábytku a bohužel nepadala na zadek, ale jako prkno na hlavu – nic příjemného (stejným pomocníkem by mi mohla být postýlka, ale nechtěla jsem mít dceru v postýlce v jiný čas, než ten určený na spaní). Takže za mě ohrádka není o nic horší, než procházka s dítětem v kočárku, nebo jízda v autosedačce. Mějte se hezky a určitě si pročtu více Vašich článků, je to velmi zajímavé a tato tématika mě po narození dítěte fakt baví :).

      4. Nemohu s vámi ve všem souhlasit. Myslím si, že ohrádky jsou dobrá věc. Jak paní říká, když potřebuji něco udělat na rychlo, nebo seběhnout dolů, když někdo zvoní nebo přelít něco horkého. Rozhodně je bezpečnější dát ho do ohrádky, kde se nezraní a mám ho v dohledu než si práci dělat a nesledovat dítě. Ohrádky jsou podle mého názoru bezpečnostní řešení byť mám záslepky na zásuvkách a jiná bezpečnostní opatření. První dítě v ní bylo taky a že by to na něm nechalo fyzické nebo psychické následky to rozhodně ne. To samé i ohledně chodítek. Pokud v tom dítě není celý den tak mu to rozhodně neškodí.

        1. Ona staci i chvile v choditku a uz je to v haji,hlavne kdyz je to pravidelne a v pomeru k casu,kdy je dite aktivni je i pul hodiny dost,poznate na diteti ve 20, 15 letech,ve 40,mam osobni zkusenost.a mam 3 deti,jedno tezce postizene prvorozene,dum,zahrada bez plotu,a ohradku ani choditko jsem nepouzila.

        2. Fakt se to da zvladnout bez ohradky.. nevim, jak s vice detmi, ale s jednim urcite. Sebehnout dolu pro postu ci jit s odpadky – bud vezmu dite s sebou, nebo kdyz je zima a prsi, pockam, az prijde muz domu, ono se odpadky nepo.. proste jeden porad musi myslet do predu. Jit na wc – byly otevrene dvere a prcek na chodbe cucel. To nevadi. O to driv zacal chapat ucel toalety a zacal sam chodit na nocnik. Horka voda? I to se DA zvladnout, decko zabavime jinak. U nas v byte na ni nastesti nebyl prostor a tak jsem rada, ze nam ji nikdo necpal.

          1. Přesně tak. Já ohrádku nikdy neměla a vše se dalo zvládnout,když došla pošťačka šla jsem s malou dolů,když jsem šla na WC nechala jsem otevřené dveře a dcerka byla na chodbě, když jsem vařila byla na zemi,aby dosáhla na vařící vodu tak by musela být superman. Teď když má rok a chodí tak je to ,,náročnější“,ale ani teď ohrádku nepotřebuji.

      5. nesouhlasím s vámi, mám čtyři děti (tři dospěláky a dcera už skoro 14.let. Ohrádka byla u všech pro mě velkým pomocníkem, šla jsem věšet prádlo na balkón, žehlila jsem, šla jsem si dát sprchu. Nikdy v ní nebyli delší dobu než bylo nutné-ohrádka znamenala pro mé děti bezpečí. A taky vždy lepší rozdrobený rohlík v ohrádce než po celém bytě.

          1. Já měla dvojčata hyperaktivní,chodili od 8 měsíců a ohrádka mi dovolila v klidu pověsit prádlo nebo uvařit…😊

      6. Pisete rady do idealniho sveta. Mam 2 deti a minimalni vybaveni pokoju I pres to nekdy musim na zachod, do pracky, uvarit, uklidit….. Na chuvu, ktera by dohledla, kdyz nemam zrovna oci na detech opravdu nemam 😂😜, vseho s mirou neskodi.

      7. Snad každé dítě má radar na ten nejnebezpečnější kout v bytě, který se nepodařilo zajistit. Pokud matka musí jít z dohledu, třeba jen se smetím, tak je nejlepší dát dítě do ohrádky. Uvědomte si, že je internet zdroj informací i pro lidi, kteří vás budou brát vážně a doslova. Kvůli teoretické možnosti, že se dítě nebude správně psychomotoricky vyvíjet buď nebudou vařit, jíst a uklízet nebo připustí, aby si dítě způsobilo vážný úraz třeba i s doživotními následky. Ano, dítě musí spadnout a uhodit se, ale i to se může stát pod dohledem. Jsou jistě domácnosti, kde to jde i bez ohrádky, ale to je výjimka. Myslíte to dobře, ale Vaše ultimátní postoje svědčí o nedostatku praxe z vlastní domácnosti. S vaším názorem na chodítka souhlasím, ale bohužel i ten je napsán příliš ultimátně. Není chodítko jako chodítko a jsou jistě výjimečné případy, kdy může být vhodné. Proč není vhodné vedení dítěte za ruce? Mám na mysli případ, kdy dítě samo běhá kolem nábytku. Takové dítě se umi chtít ručičkami dvou prstů rodiče a chodit v prostoru.

        1. Dobrý den, Zuzano, na věc máte jiný názor, respektuji jej. Své názory tedy nebudu znovu vysvětlovat a hájit je. Jsou napsané v článcích. Včetně vodění za ruce. S přátelským pozdravem a přáním pěkného dne Vanda S.

      8. Mate zcela pravdu..nechavam lezt dcerku po celem byte je ji 9mes.A kazdy tyden zvladne neco noveho..myslim si ze je to tak zdrave a prirozene pro vyvoj.

    2. Dobrý den, tady jde spíš o to, že se dítě začne díky ohrádce stavět mnohem dříve, než by mělo. Za ohrádku se přidrží a pomocí ní vyleze a vstane.

  2. dobrý den, když už dítě chodí a pořídí se mu chodítko jen kvůli tomu, že u toho v klidu uvařilte, nebo jiné domácí práce.. I ns to mate takový „svůj“ názor?

    1. Dobrý den,

      nevidím důvod, proč by se dítě nemohlo pohybovat ve vlastním prostoru – obýváku, který je k tomu přizpůsoben. Např. odstraněny květiny ze země, zaslepené zásuvky, schované kabely apod. A pokud máte strach, že se dítě uhodí, upadne, tak jedině tak se učí opatrnosti. Pokud stojíte dítěti za zády a všude ho doprovázíte a vedete, chráníte, bere vás jako součást sebe sama (tedy airbag) a NEBUDE SI DÁVAT POZOR. Vanda

      1. Dobrý den. Moc Vám děkuji za vaše názory, a´t už se to týká chodítka nebo ohrádky. My jsme sice chodítko používali, ale pouze takové, co se vozí před sebou. Naopak jsem syna vždycky nechala tzv. otlouct 🙂 Nevidím důvod proč mu bránit v rozletu. Z mého okolí znám případ, kdy maminka nechávala na vlastní zahradě dítě přikšírované v kočáře, aby ji neuteklo, to jsem jaksi nechápala. A na doma mu na lezení dávala chrániče na kolena. Sice ochránily, ale podle mě mu spíše bránili v „rozletu“.

  3. docela mi vadí i reakce maminek, ze sve deti v tom nechji par minut a ze se jim nic nestane,ale nemaji pravdu ,ale nikdo jim to nevymluvi. ze by se to jinak asi neprodavalo. jen nechapu,ze zde se to stale podava, kdyz ve svete je to zakazane. je to smutne,ze maminky neuvazuji logicky a ten, co jim rekne pravdu je hloupy 🙁 je to smutne. mala osveta maminek, hlavne mladych maminek 🙁 maji svou pravdu a kdyz v tom byly ony,tak v tom budou i jejich deti. 🙁
    clanek je velmi krasny,jsem zvedava na fb diskuzich, kolik zase maminek bude chtrejsich nez vy 🙁 chytrejsich nez vsichni dokori, protoze vsechny maminky vystudovaly snad vse.

      1. moc děkuji za článek, plně se s ním ztotožnuji a to jsem prvorodička a miminku je 10týdnů, a ohrádka mi připadne jako klec na pejsky , kamarádce lezou děti i za ní na wc a nic si z toho nedělá a za nou na návštěvě šli taky na wc a nevadilo mi to 🙂 moc se mi nelíbí ani postýlky – malí spinká s námi a postýlka je skladiště:-)) a kočárky včera jsem jela poprvé s kočárkem jak já byla uštvaná no fuj zlatá hadra – šátek :o)) stihnu s šátkem nákup poštu a psa povenčit a malí neječí

        1. Pokud rozumne uvazujete a nechat dite v ohradce v nevyhnutnych pripadech, tak mu ublizit nemuzete. Existuji ohradky prostorne, ne metr x metr, kde deti (i nase) krasne lezou, pejskujou, propojujou hemisfery, ve spravnem case si sedaji, stavaji se, atd. A pokud mate 50kg vlastni hmotnosti, bolesti patere a skoliozu, tak satkovani neprichazi v uvahu. S kocarkem se toho da tolik stihnout… Staci rozumne uvazovat a poradit si.

      2. Rád Vas podporim i se svým ztotoznenim se s Vaším clankem. Zatím jsem nerodic. Dělám osobního trenera, skupinové lekce apod. Všechny ty rádoby pomůcky nebo příliš pomahani a usnadnovani si cest k rovnováze jak koordinační, tak třeba somaticke jsou spíše na škodu. I u dospelych. Je dobré se učit pracovat se strachem a lenosti bez mechanických pomůcek. Stačí jen podporovat sebereflexy. Je to hra. Tyhle vývojové preskakovacky se pak skutečně projevují v pozdějším věku.

          1. Dobrý den,

            chci se zeptat na názor ohledně ohrádky – 1,6m x 1,6 m je hodně velká. Dokonce se tam vejdeme i s manželem. Náš malej zatím neleze, jen válí sudy všemi směry. 🙂 koníčkuje a houpe se na kolínkách.

          2. Dobrý den,

            a co přesně by vás zajímalo? Zda pořídit nebo ne? 🙂 Já osobně moc zastáncem ohrádek nejsem, myslím si, že by se dítě mělo vyvíjet v prostoru kam patří a učit se být přirozeně opatrný. Nicméně pokud máte statek, dům a hodně práce, velký nebezpečný byt tak je ohrádka na zvážení 🙂 S pozdravem Vanda S.

          3. Dobrý den, osobně zastáncem ohrádek nejsem. Myslím si, že by se dítě mělo pohybovat a vyvíjet v prostoru. Nejlépe se tak naučí opatrnosti a bdělosti. Ale pokud máte velký členitý (nebezpečný) byt, či statek a hodně práce, tak bych o ohrádce asi uvažovala. S pozdravem Vanda S.

      3. Plne s vami souhlasim,jak jsem odpovedela drive.spatne uvazy v satcich,manduky,dite spi -je v manduce,bdi je v satku,aby nahodou nestradalo a na pohyb neni cas.pak choditka,ohradky,kocarky,na zem nikdo neda,protoze se dite muze nakazit,uspinit,venku v kocarku na ksirech bez pohybu.Jsem fyzioterapeut,stale pribyva deti s poruchou psychomot.vyvoje.rehabilitace jsou plne.A nikdo to dnes nedela jako nase matky nebo babicky.ty nemely cas na noseni,bylo hodne prace venku,deti byly klidne na zemi,na trave,nenosily je, kdyz kopaly nebo praly,jen pritahovaly,vodily bohuzel a to choditko.ty satky jsou zkaza,maminka ma sebou kocarek a presto dite i 9mesicni nesou v satku do obchodu,a pak je z toho cele dopoledne.dovedete si představit mit hlavu nekolik hodin na 1stranu,nehybat ruckama,dusit se pod nekolika vrstvami bund v zimě?je to stejne jako u dospeleho,pod perinou taky dlouho nevydrzite.dite zavesene v choditku ma jinak(spatne) postavenou panev a z toho vychazi pohyb dolnich končetin,samo spatny.drzte se.mam podobne zkusenosti s nazory maminek.je to zbytecne

    1. Na tyhle odpovědi typu „já v tom taky dřív byla“ odpovídám, že dřív se taky svítilo loučemi a dneska máme všichni doma elektřinu. Prostě ne vše, co bylo dřív v pořádku je tak i dnes. Měla jsem to „štěstí“, že moje děti mají svalovou hypotonii a díky tomu jsme u obou od tří měsíců museli chodit na rehabilitace, kde jsem se dozvěděla spoustu užitečných věcí. Už dřív jsem věděla, že se děti nemají posazovat a vodit za ručičky a dávat do chodítka. Ale až tam mi naše rehabilitační sestra vše dopodrobna vysvětlila a upřímně mě úplně šokovalo, co vše bych mohla způsobit. Od té doby jsem měla pocit, že všechny maminky okolo sebe musím poučit, aby jako věděli, co vše mohou způsobit. No po pár letech jsem zjistila, že to nemá smysl, že kdo chce, ten si informace vyhledá a nebo si sám vyžádá radu a kdo nechce, tak bude svým dětem dobrovolně ničit zdraví, protože nechce být matka, co vše moc řeší. Doufám, že postupem času bude přibývat maminek, kterým zdraví jejich dětí nebude ukradené a nebudou se bát si svoje „postupy“ obhájit před starší částí rodiny. I když to není jednoduchý, tak se to dá.

    2. no nerekla bych hlavne mladych maminek – co znam ze sveho okoli, tak co se tyce visitek, kotnikovych tvrdych botek, choditek atd, tak spis zastavaji nazor, ze neublizi starsi maminky, ale spis je to individualni

    3. pravda ,tez souhlasim , je to selskym rozumem pochopitelne ,rada si necham poradit , skoditko u nas melo zakaz ,ale bohuzel ohradka obcas pouzita byla , pro priste se ji budu vyhybat , dekuji za clanek, vic jich

  4. Zdravím! Tvůj článek mě dost zaujal, takže jsem celý přečetla. Něco na tom bude. Když jsem byla malá měla jsem „chodítko“ jenom párkrát (jak říkají rodiče). Každopádně se to na mě dost poznamenalo. Nevím jestli za to může „chodítko“, ale dnes je mi 14 a mám skoliózu páteře. Celé tělo mám dost posunuté (přesně jak na obrázcích výše). Nepříjemná záležitost. Kdo ví jestli za to může tzv. „škodítko“. Určitě článek k zamyšlení! 😉

    1. Skolioza muze byt i dedicna. Ja jsem zadne choditka nemela, fyzioterapeut v rodine, a prece skoliozu mam. Ale samozrejme ze choditko je skodici blbost.

    2. Dobrý den,na skoliózu je velmi dobré cvičení s gumovými lany.Předepisuje je lékař a naučí Vás sestry jak cvičit a páteř se cvičením stabilizuje.Čím dříve,tím lépe a cvič,držím Ti pěsti.
      Marta

  5. Ahoj, jsem v tom všem úplně nová. Vlastní dítě ještě nemám, ale jsem hrdou tetičkou :). Proč by se dítě nemělo vodit za ruce? A jak tedy potom nahradit chození s dítětem. Děkuji moc za odpověď 🙂

    1. Ahoj,
      kopíruji již výše popsané:
      k vodění za ruce:
      Dítě nejprve chodí do strany, posléze až samo získává jistotu, začne dělat krůčky do prostoru. Voděním za ruce přebíráte jeho stabilitu a tak se zase nevyvinou správné svaly, které bude v pozdějším věku potřebovat během pubertálního rychlého růstů. Navíc vytažené ruce nad hlavičku = špatné zapojení břišních svalů, špatné postavení plosek nohou… zase jsme v tom začarovaném kruhu.

      Nenahrazovat nijak 🙂 Nevodit, nechat být. Jen motivovat 🙂 S pozdravem Vanda

      1. Dobrý den,
        chtěla bych se zeptat, zda je tedy špatné i chodítko v kterém dítě nesedí, ale pouze se jej přidržuje vepředu ručičkami. A proč je prosím špatné odrážedlo?
        Předem vám velice děkuji za odpověď Petra

        1. Dobrý den, na takový dotaz jsem již v diskuzi odpovídala. Chodítko, které se tlačí před sebou dítě neučí správně našlapovat. Má jiné rozložení váhy, našlapuje na špičky. A učí chůzi s přidržováním. Poté mají problém se pustit, protože se bojí samostatně vykročit do prostoru. Samostatná chůze se tedy může i paradoxně oddálit. A ponese si špatné našlapování. Odrážedlo je z hlediska postavení kyčlí také horší. Dobré je kolo, protože pohyb je přirozený dopředu, ne do stran. Ale pokud v odrážedle dítě netráví 8h denně, tak se neni třeba bát. Jen je velmi důležité mít dobře nastavenou výšku. Tedy aby se dítě dotýkalo při natažené noze celou ploskou nohy o zem. Ne jen špičkami, nebo naopak, aby noha byla pokrčená v koleni. Naše děti také měli odrážedlo než přešli na kolo. S pozdravem V.

          1. Dobrý den, aktivní chodítko (to které se tlačí před sebou) jsme s dcerou zkusily ale nevyhovovalo nám tak jsme ho dali pryč. Dcera má centrální koordinační a tonusovou poruchu a nedávno začala obcházet nábytek (cca 3 týdny), je jí 12,5 měsíce můžu ji nějak pomoc aby se začala pouštět?

      2. Bohužel jsem vodila sveh vnuka z nevedomosti za obě ruce.Dítě radostně běhalo, ale po špičkách a už mu to zůstalo , má zkrácené achylovky . To je špatná pomoc dítěti, i když to bylo jen občas.Škoda že nám nikdo neporadil. Vážím si vašich rad a souhlasim s vámi, ohradku jen na 10min.Dítě mi v ni nechtělo být, citilo se jak ve vězení, děti mívají vic rozumu a intuice než dospělí. Dáša

  6. Zajimave cteni. Jedna vec je vsak dulezita:kdyz tvrdite utcite veci, napr.displazie kycle, mela byste uvadet jake to riziko je. Vase argumenty musi byt podlozeny vedeckou studii. Ja si osobne myslim, ze kdyz do choditka dam dite dvakrat denne 10 min tak mu nic spatneho nehrozi. Pana chapu, za 10 min se da nekdy i uvarit a dite se chvili pobavi. Samozrejme odsuzuji dlouhe pouzivani. Je vsak dulezite mit vase argumenty podlozeny, at zbytecnene nestrasite lidi.

    1. Dobrý den,

      nejsem sama, kdo to tvrdí. Princip špatného postavení kyčlí – možného následku displazie kyčlí je tak všeobecná a jasná věc, že k nejsou potřeba žádné vědecké studie. Pokud dítě samo nestojí absolutně nemá co dělat v chodítku a hrozí mu problémy. V dnešní době každý pediatr zavádí příkrmy ve 4. měsíci a to i u kojených dětí – viz můj článek kvůli tomu, aby se předešlo alergii na potraviny a PODOTÝKÁM, že na to žádné vědecké studie nejsou. A to je sakra problém. Není to ani logické, ani podložené. Zpátky k chodítku. Nikoho nestraším, jen podávám všeobecně platné informace. S pozdravem Vanda

    2. Achjo.. Evidentně jste si z článku nevzala nic 🙁 pro fyzioterapeuty to je pak opravdu marný boj 🙁 studie je sice důležitá,ale někdy stačí léta praxe a plno „křivých “ pacientů..

    3. Kupovať choditko na tak krátku dobu počas dna sú vyhodené peniaze. Nechápem niektorých rodičov, keď aj po vyjadreniach odbornej verejnosti o nevhodnosti týchto pomôcok pre deti ich stále používajú a ešte hĺadajú výhovorky pre svoje konanie. EÚ zakazuje kadejaké blbosti, vidno silný lobing zo strany výrobcov, dovozcov. Zdravie detí ich nezaujíma.

  7. Dobrý den, mohu se vás zeptat, co je špatného na:
    přitahování dítěte za ruce
    a na vodění dítěte za ruce?
    Děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne, Iveta.

    1. Dobrý den Iveto,
      přitahování za ruce: Jak je popsáno v článku, dítěti se naprogramováním vyvíjí svaly, jak mají – na břišní stěně máme přímé-šikmé a příčné břišní svaly. Pokud se dítě vyvíjí bez naší pomoci, jsou nejdůležitějšími svaly šikmé a příčné – ty se „posilují“ díky přetáčení na bok, na bříško a zpátky, vždy by měly být o 2/3 silněji „vyvinuté“ než přímé břišní svaly. Pokud dítě posazujete a přitahujete do sedu – naopak mu nahráváte špatný motorický vývoj a posilujete přímé břišní svaly, které by měly být ku šikmým o 1/3. Navíc dítě tak ztrácí motivaci k přetáčení, pérování na čtyři, sedání a lezení. Proč by to dělalo, když to rodič udělá za něj?
      vodění za ruce:
      Dítě nejprve chodí do strany, posléze až samo získává jistotu, začne dělat krůčky do prostoru. Voděním za ruce přebíráte jeho stabilitu a tak se zase nevyvinou správné svaly, které bude v pozdějším věku potřebovat během pubertálního rychlého růstů. Navíc vytažené ruce nad hlavičku = špatné zapojení břišních svalů, špatné postavení plosek nohou… zase jsme v tom začarovaném kruhu.
      Vanda

      1. Omlouvám se, ale paušalizovat nelze, řídila jsem se slovy jedné chytré fyzioterapeutky….. Nejvíc svým dětem pomůžeme, pokud jim nebudeme pomáhat vůbec…..myšleno ve smyslu fyzio vývoje…. tj. zůstával na zemi, podporován k rozvoji sebe sama, nicméně syn má diastázu, VDT atd, přetáčel se sám bez pomoci 3,5m, lezl v 6ti m a chodil v 10,5 bez držení vodění za ruce a bez další vymožeností, takže si myslím že i o tom by měl být váš článek

  8. Dobry den,

    chtela jsem se zeptat, take jsme dostali choditko jako darek, ale toto choditko je vybavo takovou textilni podlazkou takze dite se v tom v podstate nedotkne zeme a netapka ale jenom sedi a hraje si s panelem. Chci se zeptat zda-li i tento typ(bez chuze) je pro vyvoj spatny.
    Predem dekuji
    Hajna

    1. Dobrý den,

      nevidím zde žádné pozitivum. Pokud dítě sedí – může si hrát s panelem i bez toho, aniž by mu nožičky visely dolů. Předpokládám, že panel je sundavací. A pokud tam dítě visí, tak mu to pořád zajišťuje špatné postavení kyčlí – vyz obrázek. Vanda

  9. Díky za informace! S většinou souhlasím. Nechápu však, proč jsou špatné ohrádky? My jimi například obestavěli skříně a police a chránili tak syna před úrazem a věci před zničením. Zdravím K.

    1. Dobrý den,

      ohrádky jako takové: Dítě nemotivuje k lezení. Je to omezený prostor. Překulením se dítě dostane velmi rychle k ohradě u které si předčasně stoupá. Dítě potřebuje v prvním roce života projít určitými pohyby v určitém období. Ani zrychlený, ani opožděný, ani omezený ( nemoc, ohrádka), ani chodítky a hopsadly narušený pohybový vývoj není optimální. Kromě uvedených zdravotních problémů dětem nedozrají i pohybové reflexy, takže mohou mít např. psychomotorický neklid, nepropojí se jim hemisféry mozku (např. když nelezou), nevytvoří se důležité nervové spoje v přední části mozku důležité pro učení i chování.

      Ohrádka, jako obestavění skříní a polic – tak jak jste to udělali vy. – v tom problém nevidím. Pokud měl motivaci lézt a lezl, tak je to v pořádku.
      Vanda

      1. Dobrý den máme v plánu pořídit ohrádku pro začátek,kvůly psovi. Bude v ní pouze když budu muset uvařit,nebo si odskočit a pod. A spíše jenom jako lechodící miminko. To by nemělo uškodit,nebo se pletu? Děkuji

  10. vytváří stejný problém jako chodítko i vodění za obě ruce směrem dopředu, když dítě teprve obchází nábytek? dělají to babičky a odmítají respektovat, když chci aby to nedělaly. děkuji za odpověd

    1. Dobrý den,

      již jsem na podobný dotaz odpovídala výše, tak jen kopíruji:
      Dítě nejprve chodí do strany, posléze až samo získává jistotu, začne dělat krůčky do prostoru. Voděním za ruce přebíráte jeho stabilitu a tak se zase nevyvinou správné svaly, které bude v pozdějším věku potřebovat během pubertálního rychlého růstů. Navíc vytažené ruce nad hlavičku = špatné zapojení břišních svalů, špatné postavení plosek nohou… zase jsme v tom začarovaném kruhu. Vanda

  11. Ja jsem mela prvniho syna velice aktivniho. Lezl uz v 6ti mesicich a stoupal si v 7mi,v 8mi uz vylezl na sedacku. Coz jeho motoricke schopnosti jeste tak daleko nedospely, i kdyz jsem s nim casto cvicila. No a tak, v kazde nestrezene chvilce, upadl a to, ze na hlavicku. Poridili jsme mu choditko. Ne, nebyl v nem stale a cely den, ale specielne, kdyz jsme sli k nekomu na navstevu. On totiz vsude vlezl a kousal draty. A hlavne nekde , preci jenom, nebylo vhodne, aby lezl. Bylo to proste ,pro jeho bezpecnost. Vsechno se musi delat s mirou. Rikate, ze se deti nenauci chodit. V tom vam nedavam za pravdu. Delala jsem , jako sestra, v detskem domove. Nastoupila jsem v Lednu a zjistila jsem, ze 1,5rocni deti jeste nechodily. Domluvila jsem se s riditelkou a zakoupili jsme choditka. Vsechny deti, do mesice chodily! A to se nektere ani nechtely postavit!

    1. Dobrý den,

      bohužel ani v jednom bodě, který píšete s vámi nesouhlasím a ani nemá cenu psát proč. Vše je v článku. Upřímně je mi až líto vašeho nápadu dát všechny děti plošně do chodítka. Nicméně chápu, že v dětském domově nemáte možnost se věnovat každému dítěti a motivovat ho k rozvoji. Naučila jste je chodit, což by se naučili tak jako tak – neznám dospělého, který nechodí. Za mě jim to spíše uškodilo. Nezlobte se. Vanda

      1. „Naučila jste je chodit, což by se naučili tak jako tak – neznám dospělého, který nechodí.“
        To snad nemyslíte vážně.

  12. Dobrý den, ve vašem úsilí o zlepšení zdraví dětí Vám moc fandím. Sama jsem chodítka striktně odmítala (a patřičně dala ve známost v širokém okolí, abychom podobný nedar nedostali). Přesto se naše děti začaly samy od sebe stavět na nožičky už od 7. resp. 6. měsíce. Samostatně chodily od 11 měsíců. Nevím, jak bych je ještě víc mohla urychlit… A jak píšete, největší radost měly, když se někam doplazily vlastmími silami. Držím dál pěsti. Petra

  13. Dobrý den Vando,
    moc děkuji za skvělý a přínosný článek! Tímto tématem jsem se zabývala u dětí v předškolním věku…správné držení těla, ale to je mnohdy pozdě na záchranu, pokud někteří rodičové páchají vědomě takové újmy na zdraví svých dětí tím, že je odloží do …“škodítka“ (velmi trefné).
    Jdu sdílet na svých stránkách FB Učitelka MŠ.
    Hezký den 🙂
    Denisa Humená

  14. Dobrý den, zběžně jsem mrkla do Vašeho článku. Je pěkné, že mohou lidé díky Vám na internetu najít komplexní názor podložený fakty. Jen bych Vás poprosila o úpravu v úvodu – kvadrupedální chůze je lezení po čtyřech (z latinského quadru-pedum = čtyř-nohý). Dále by Vašemu článku prospělo, kdyby bylo možné uvést zdroje obrázků, pokud nejsou Vámi vytvořené – mohou sloužit jako další zdroj informací pro lidi, kteří se o problematiku zajímají, a navíc se nebudou cítit uraženi lidé, kteří obrázky vytvářejí (myslím obecně, nejen přímo tyto).
    Děkuji a přeji mnoho spokojených miminek a jiných úspěchů ve Vaší profesi.

    1. Dobrý den,

      pro informaci: kvadrupedální chůze ve vertikále ve frontální rovině (chůze stranou podle nábytku), zkřížený vzor (nejprve se drží okraje nábytku, postýlky, pak stačí opření dlaněmi o stěnu) citace např. z http://www.rl-corpus.cz/old/kineziologie.htm (opravím tedy slovíčko ve vertikále) – nicméně já se na přednáškách fyzioterapeutů setkávám běžně se slovem kvadrupedální ve spojení s chůzi do strany.
      Obrázky jsou tvořené mnou. Na stránkách je uvedeno, že jsem autorem že se na ilustrace vztahují práva.
      Děkuji za přání

      s pozdravem Vanda

  15. Dobry den, muzu se zeptat proc jsou spatne ohradky? A jeste co muze mit miminko z vytahovani za rucicky a vodeni za ruce? Porad jim rikam at to nedelaji. Dekuji

    1. Dobrý den,
      k vodění za ruce:
      Dítě nejprve chodí do strany, posléze až samo získává jistotu, začne dělat krůčky do prostoru. Voděním za ruce přebíráte jeho stabilitu a tak se zase nevyvinou správné svaly, které bude v pozdějším věku potřebovat během pubertálního rychlého růstů. Navíc vytažené ruce nad hlavičku = špatné zapojení břišních svalů, špatné postavení plosek nohou… zase jsme v tom začarovaném kruhu.
      Ohrádka: Dítě nemotivuje k lezení. Je to omezený prostor. Překulením se dítě dostane velmi rychle k ohradě u které si předčasně stoupá. Dítě potřebuje v prvním roce života projít určitými pohyby v určitém období. Ani zrychlený, ani opožděný, ani omezený ( nemoc, ohrádka), ani chodítky a hopsadly narušený pohybový vývoj není optimální. Kromě uvedených zdravotních problémů dětem nedozrají i pohybové reflexy, takže mohou mít např. psychomotorický neklid, nepropojí se jim hemisféry mozku (např. když nelezou), nevytvoří se důležité nervové spoje v přední části mozku důležité pro učení i chování.

  16. Nj, tady se obrací na chodítka, ale pořád všichni opakujou jak se musí dítě posouvat vojtovce jen kvuli tomu, ze malej nechtěl zvedat hlavičku zrovna když doktorka chtěla. A na Vojtovce mě vytočili, když mi řekla, že už by se neměl opírat o nožičky, když to právě začal dělat. Takže neutrácejte za chodítka, peníze si vyberou na Vojtovce. Dneska tak jde každé druhé miminko a vojtovka hrozně uspěchá vývoj dítěte a všichni ji chválí

    1. Dobrý večer, máte pravdu, že se Vojtka předepisuje hodně dětem a to skoro bez problému. Je totiž důležité rozlišit a pozorovat dítě co dělá a umí. V cizím prostředí, svlečené na studené podložce asi moc kojenců nepředvede brilantní pasení, tedy první vzpřímení. Jde tedy o to, kdo vás a proč, za jakých okolností poslal na fyzioterapii. Dobrý pediatr by toto vše měl brát v potaz. Ono jakmile se jednou objevíte na fyzioterapii, tak vás nepustí, dokud dítě nechodí. Znám to z vlastní zkušenosti. Na fyziu by však měli být schopni poznat lenost/vylekanost/ versus zdravotní problém.

  17. Dobrý den,
    plně s vámi souhlasím. Narodila se mi dcera a od narození jsme musely chodit na rehabilitace „Vojtovou metodu“, protože měla křivě hlavičku (nevím jak se odborně nazývá). Vždy když jsem byla na kontrole, tak se mě paní doktorka, zda malá už pase koníčky a ona ne, ale za týden po návštěvě u paní doktorky už se jí to dařilo a tak to bylo se vším(s lezením, sezením apod.) Neustále mě paní doktorka upozorňovala na to, abych malou nedávala do chodítka, že je to to nejhorší co může být. Neudělala jsem to, malou jsem do toho chodítka nedávala, i když ho máme doma. Musím říct, že malá začala chodit až ve 14 měsících, ale vše ostatní se naučila úplně perfektně. Teď už běhá jako fretka a že mě občas upadne? To snad k tomu patří. Přeci jí nebudu pořád stát za zadkem a hlídat ji, aby náhodou někde neupadla. Musí se to naučit sama, jako my všichni ostatní.
    Na závěr bych chtěla říct, že s vámi plně souhlasím. Děkuji a přeji ať se vše daří 😀

    1. Děkuji za pěkná slova a jsem ráda, že vaše paní pediatrička i vy šíříte, že chodítko ne – ne. 🙂 Máte super přístup k výchově. 🙂 P.S. Moje dcera 15. měs. ještě nechodí. Je na sebe dost opatrná, ale je tak šťastná při lezení, vystačí si. Nebojím se, že nezačne chodit. Má prostě své tempo a já nikam nepospíchám. Užívám si spokojené dítě.

  18. Dobrý den, velice mě zaujal váš článek. A chtěla bych poprosit o radu. Mám 5ti měsíční dceru,která v 6tinedělí dostala trminky. Ty ji znemožňují přirozený pohyb a vývoj. Neotačí se při úplném rozbaleni. Za 14 dní by ji je měli sundat.Mám s ní začít nějak cvičit, abych jí podpořila k pohybu nebo to prostě nechat na ní? předem děkuji za radu! 🙂

    1. Dobrý den, děti, které měly pohyb nějakým způsobem znemožněný jsou docela často tzv. natěšené na něco nového a všechno velmi rychle doženou. Doporučuji, aby se na malou podíval fyzioterapeut a poradil vám, co případně cvičit. Určitě to bude chtít posílit šikmé břišní svaly – k otočení. Motivujte přes střední rovinu. Dítě leží na podložce. Např. pravou ručičku přidržíte u podložky a snažíte se zaujmout dítě hračkou na pravé straně. Zhruba ve výšce pupíčku a úrovni strany břicha. Jde o to, aby se snažilo levou ručičkou – přes střed (střední rovinu) natáhnout / šahnout po hračce na pravé straně. To samé pak na druhou strany. Aktivují se tak šikmé břišní svaly a šíjové, které jsou důležité pro správné otočení.

  19. Dobrý den Vando, souhlasím že choditka jsou špatně a nijak nepřispívají dětem ve vývoji, ale je to opravdu o lidech, když něco nechtějí pochopit, tak je to zbytečný boj 🙂
    Každopádně jsem se chtěla zeptat v čem je nevhodná ohradka? Máme doma a používali jsme minimálně, hlavně při vaření atd. Děkuji Lucka

  20. Dobry den, jsem moc rada, za tyto informace, skoda, ze se na kazdou maminku nehrnou ze vsech sran, ale pokud se matka sama nepidi po informacich a nehleda, tak bohuzel nevi…. Z vyctu skodlivych pomucek jsem nastesti zadnou nepouzivala, jedinne, co si syn vynucoval bylo ibcasne vodeni za ruce, ted toho patricne lituji adoufam, ze mu to moc neuskodilo a,z toho vyplyva muj dotaz na Vas….. pokud uz nekdo taky takhle zhresil, je nejaka moznist, jak to napravit, co s ditetem delat navic, aby predesel uvadenym dopadum na jeho zdravi? ted ma 1,5 roku a sam chodi od 11 mesicu, od 9 mes chodil za ruce, od 10 za jednu ruku….. Dekuji za odpoved

    1. Dobrý den, nemohu takto na dálku říct, zda mu to něco udělalo nebo ne. Syna by musel vidět fyzioterapeut. Je možné, že našlapuje zcela správně a žádné problémy nemá. 🙂 Jak jsem psala není to plošné – uděláte něco a hned se to na dítěti projeví. Na některém ano, na některém ne. 🙂 Pokud vás to tíží, tak zajděte na fyzioterapii, nechtě syna prohlédnout a uvidíte 🙂 Vanda S.

  21. Dobrý den Vando,článek bych chtěla plně podpořit.Syn byl takový lenoch,pořad jsem slyšela jak jsou ostatní popředu. Na kolínka mi naklekl až v 9 měsících,jiné děti už chodily.a ty kolínka mu vydržely až do 13 měsíců.Řádil na čtyřek jak divý,kamení,tráva,beton nic mu nevadilo.Ve 13 měsících se postavil,podal mi ruku a udělal svoje první kroky,ta změna ho tak vyburcovala.že během 14 dnů začal běhat sám bez pomoci a bez pádu.Naprosto zpevněný.A to jsme se při jeho oslavě prvního roku dočkala od tchýně názoru,ať s ním něco děláme,že je postižený když ještě nechodí…Maminky nic neuspěchávejte,vážně se rozběhají i ti největší peciválové 🙂

  22. Milé maminky, všem vám moc doporučuji přečíst si knihu „ROZVÍJEJ SE DĚŤÁTKO“ od Evy Kiedroňové. Naprosto skvělá knížka, která se jak koukám, ztotožňuje s názory paní Vandy. Je tam uceleně a přehledně popsané, jak se děťátko měsíc po měsíci rozvíjí (zrak, sluch, citový, rozumový a psychomotorický vývoj atd… ) a jak máme každý měsíc tyto dovednosti stimulovat a rozvíjet, adekvátně k věku dítěte. Paní Kiedroňová tuto knihu sestavovala ve spolupráci s pediatry, psychology, neurology, kineziology, ortopedy, s rehabilitačními pracovníky a s mnohými dalšími… takže její teorie považuju za dostatečně podložené. Ta kniha mi opravdu přijde skvělá a myslím, že vám hodně pomůže pochopit článek a vůbec názory paní Vandy 🙂

    1. Plně souhlasím, kniha je moc pěkně napsaná. Jen bych upozornila na jednu věc. Paní Kiedroňová v ní doporučuje dávat dítě do vajíčka v klasické zavinovačce a argumentuje, že se jedině tak dítě cítí v bezpečí. Věřím, že se v bezpečí cítí, ale bezpečné to rozhodně není!!! Do vajíčka použít buď spešl zavinovačku do autosedačky a nebo mimčo přikrýt jen dekou, peřinkou. Hlavně zkontrolovat pásy, zda je dobře připoutané.

  23. Dobrý den, zcela s vámi souhlasím. Mám dvě děti a ani u jednoho sem nepoužila ani chodítko a dalši tyto jak já tomu říkám nesmyslovyny. Vyděla sem několik dětí které maminky nechaly volně se vyvíjet, ale jakmile se dítě postavilo u nábytku šup ho do chodítka aby mely klid. Ja sem děti zavřela v obýváku když jsem potřebovala uvařit a pokaždé sem je šla zkontrolovat. Holčička mi začala chodit sama od sebe bez chodítka a bez jakékoliv mé pomoci v 9 a půl měsících, a chklapeček o týden utekl roku. a jsou zdravé a nemaji žádné problémy. Takže jsem ráda, že nejsem sama kdo má tento názor na chodítka. Jsou to jeny nesmysly.

  24. Dobry den, muzu poprosit o Vas nazor na interaktivni choditka?( ty ktere dite,az si troufne, tlaci pred sebou)
    dekuji Pavlina

    1. Dobrý den,
      to vyloženě neškodí, ale jde o to, že to trošku nabourává samostatnou chůzi. Dítě to učí něčeho se držet a pohybovat se. Bojí se pak pustit a vykročit samo, kdežto kdyby tuto pomůcku nemělo, asi by to udělalo dříve. Ale rozhodně to není jako chodítko a pod. 🙂 Vanda

  25. Dobrý den, děkuji za článek. Myslím, že je nutné šířit osvětu mezi maminkami o škodlivosti těchto „donucovadel“. Znám maminku, které mladší syn díky chodítku chodil stále po špičkách a starší dcera trpěla migrénami. Já osobně jsem nic takového nepoužívala, ani lehátka, která také nejsou vhodná. O škodlivosti ohrádky ovšem slyším poprvé.

  26. Super objasneni. Clanek jsem sdilela a uplne se mi tam spustila silena dizkuze, az se nadavalo. Kazdopadne ja s vami souhlasim a dekuju za pripomenuti.M.

  27. Zajimavy clanek. Choditko nepouzivam, ani bych do nej nesla, dostane aktivni choditko, to je podle me mnohonasobne lepsi. Ohradku ale poridit chci. Aby dcera mohla byt v me pritomnosti, kdyz nemuzu s ni byt v jejim pokoji a potrebuji byt v mistnosti, ktera proste pro ni bezpecna neni. Jenze taky dodam, dceri je prave 10. mesicu a sama chodi podel nabytku. Samotnou bez dozoru ji v jejim pokoji nechci nechat, ona je proste spokojena v me pritomnosti, vidi me vedle sebe a pak si hraje 🙂

    Ted ale k tomu proc pisu. Diky clanku me napadla jedna otazka. Kdyz ctu, jak skodi sezeni v choditku pateri a kyclim, chci se zeptat, co nositka na bricho, ne kterych deti v podstate take zatezuji kycle – nebo se mylim? Je tam to postaveni jine?
    A jeste me napada otazka kdyz s dcerou „chodim“ tak, ze ji pouze nabidnu oporu, jako ji ma u nabytku, ale chodi dopredu, ne do boku, je to spatne? Dekuji.

    1. Dobrý den, ano, je tam jiné postavení, dítě se o nohy neopírá. Páteř (obratel po obratli) je rozvinuta – tedy na sebe netlačí a páteř se nebortí — záda jsou do tvaru písmene C. Tím je pokud ještě dítě nesedí i rozložena váha hlavy. Nožičky musí být široce otevřené do psacího písmene M a kolínka výše, nebo ve stejné úrovni jako kyčle – pak je to správně. Pokud máte ergonomické nosítko, nebo správně uvázaný šátek, tak je vše v pořádku.
      Pokud vaše „chození“ berete jako hru, tak ano, ale pozor, ať si malou nenaučíte, že jste součástí její pohybové aktivity a nezačala vás brát jako součást pro chození. Takové děti se pak bojí pustit a vývoj chůze je tím pozastaven. Raději bych ji nechala „chodit“ samotnou. 🙂

      pěkný večer
      Vanda

  28. Dobrý den, u své dcery se snažím dodržovat všechny zásady, o kterých píšete v článku (neposazovat, nevodit za ruce, žádné ohrádky, chodítka…). Přesto dcera vůbec nelezla a rovnou obchází nábytek. Ráda bych se zeptala, zda existují nějaké odborné studie na toto téma. Dlouho jsem nějakou hledala a kromě jedné diplomové práce jsem nenašla žádnou relevantní studii. Četla jsem i několik zahraničních článků a knih a tam se běžně doporučuje posazovat od půl roku a podobně. Od maminek žijících v zahraničí vím, že se ničím podobným nezabývají a lékaři to také neřeší. Sice zásady z článku dodržuji, ale mám dojem, že je kolem toho „poprask“ jen v ČR. Ráda bych znala Váš názor. Děkuji

    1. Dobrý den, žádná taková studie se mi do ruky nedostala. Spíše si myslím, že tyto informace se předávají tzv. přes zkušenější fyzioterapeuty.
      Dnes může knihu vydat každý a pak to vypadá tak, že se radí, aby se miminka posazovaly od 6. měsíců. Žádný fizioterapeut ani zahraniční by toto netvrdil a pokud ano, jsem ráda, že žiji v ČR. Např. v takové Indii se matky řídí instinkty a zrovna tak další 4/5 planety by dítě v 6. měsících neposadily. Tím chci říct, že posazují vyspělé civilizace, co to tzv. „moc řeší“ a prodávají knihy a kde co. Dítě má dělat to, co dokáže.
      S pozdravem

      Vanda

  29. Dobrý den,děkuji za velmi zajímavý článek.Já sama jsem v chodítku jako malá nebyla,maminka mě nechala lézt po obýváku,který,jak jste popsala,byl uzpůsoben,abych se zde nezranila.A pokud ano,příště jsem si dala pozor.A to samé jsem praktikovala u svého syna,kterému je teď 10 let.Jediné,co jsem používala,než syn začal lézt bylo tzv. „vajíčko“ kombinace nosítka,lehátka a autosedačky.Ale jen v případech,kdy jsem šla vařit,uklízet atd.Ještě jednou děkuji za článek

  30. Ďakujem za články, úplne súhlasím, dcéru nosím občas v šatke, sedieť a postaviť sa naučila sama. Som zdesená,že fyzioterapeuti aj ortopédi u nás odporúčajú posadzovanie, naopak neodporúčajú šatkovanie-česť výnimkám. Všetko dobré,Martina

  31. Dobrý den Vando,
    s chodítky souhlasím, nejsou vhodné.Jen by mě ještě zajímalo jestli máte sama děti a tudíž čerpáte i z vlastních zkušeností.
    Děkuji Petra K.

  32. Dobry den, Vando,
    Vas clanek me uplne nadchnul, MOC Vam dekuji za velice prinosne informace! Na druhou stranu me vydesilo, zda jsem se svym synem nedelala/nedelam neco spatne (napr manipulace s miminkem, noseni apod.), choditko rozhodne neplanuji, ale velice pravdepodobne jsme chybu udelali pouzivanim tzv. klokanky „BabyBjörn“ s ohledem na vyvoj kycli. Muzete mi, prosim, rici svuj nazor? Synovi je temer 6 mes.
    Horlive jsem precetla i Vase dalsi prispevky, instinktivne jsme ho nosili v poloze „klubicko“ a pozdeji „tygrik“ (toto oznaceni je pro me nove), koniky pase dobre, zacina se pomalu pretacet a tlacit do sedu. Samozrejme jako kazda matka bych pro jeho vyvoj chtela to nejlepsi, take kvuli tomu ze ja skoliosu mam :(((
    Velice rada bych se stala Vasi zakaznici, ale bohuzel trvale zijeme ve Velke Britanii, kde je vseobecne zdravotni pece dost bidna.
    Moc Vam fandim, mate krasne a zajimave cele stranky. Dekuji, Klara

    1. Děkuji za pochvalu, velice mě to těší 🙂
      Klokanky BabyBjorn se zlepšily. Záleží, jaký rok výroby máte. Dříve měly velmi tenký pruh látky pod zadečkem a nožičky dětem vysely dolu a neposkytovalo to správné postavení kyčlí. Poté se zlepšily. Případně mi nosítko, které máte vyfoťte a zašlete na email vschreierova@gmail.com a já se vám rozepíši více.
      Jestli je synovi 6. měsíců a nosítko by bylo nevyhovující, určitě bych ještě doporučovala vybrat nějaké ergonomické 🙂
      Moc vás zdravím až do Británie a přeji pěkný den

      Vanda

  33. Dobrý den, když se dítě staví u nábytku mají se hned dítěti dávat boty (zdrav.)? Některé doktorky to doporučují a maminy se toho samozřejmě hned chytají. My jsme dávali jen kožené capáčky, ale ráda se poučím. děkuji Eva

  34. dekuji za předchozí odpoved. Dcerka 6 let má velmi ploché nohy. Botičky na doma jsme ji koupili az po prvních samostatných krocích v prostoru. neměli jsme je dávat dřív? Tcháni totiž tvrdí, že za její plochonoží můžeme právě my, protože jsme botky nekoupili už ve chvíli, kdy začala stoupat a obcházet nábytek.

  35. Dobry den, mam doma takeho dvojrocneho drobceka, kt. Sa narodil s por.vahou 650 gr. Jeho vyvoj isiel uzasne dopredu a az na chodenie bolo skoro vsetko ,, nacas“. Moja mama stale chcela, aby som pouzivala ohradku, aby som ho ochranila najma pred schodami, kt. Ho stale fascinuju. Nikdy som to, ale neurobila. Kazde buchnutie, pad a skusanie veci bolo pre neho vyzvou a bola by som hlupa, keby mu branim. Myslim, ze prave pre jeho huzevnatost sme nemuseli ani vela ani dlho cvicit. Jarda Dusek povedal, to pred cim ochranime nase deti v detstve, stane sa im v dospelosti.
    Prajem vsetko dobre Hanka

    1. Dobrý den,
      nejsou tak škodlivé jako chodítko samo o sobě, ale dítěti nic nedávají. Berou ho zase jako doplněk k chůzi a samostatná chůze tedy přichází později. Nenaučí dítě chodit, navíc může začít špatně našlapovat. S pozdravem Vanda

  36. Dobry den,
    Rada by som sa spytala na Vas nazor na pouzivanje choditok u deti, ktore uz same bez opory stoja, aj spravia same par krokov, bez drzania. Mam dvojicky, jedna trosku chodi, druha zatial len okolo nabytku s pridrziavanim, ale je velmi narocne v tomto obdobi ich ustrazit, najma ked som na ne sama. Choditko sme dostali, ale zatial tam boli len parkrat a len na par minut, na skusku. ale to uz vedeli stat s oporou a sediet bez problemov.(Mali 11m, ked sme ho dostali). Tu dcerku, ktora este bez opory nestoji tam nedavam, ale co s tou, co uz sama trosku chodi? Myslite, ze pre nu je choditko ok? Samozrejme, nie na cely den, len na par minut…
    A este co sa tyka chodenia za rucicky.. moje deti si to uzivaju, ked tak mozu chodit.. Jedna ma nechce vobec pustit a stale sa dviha a chce tak chodit.. Ja s nimi ale dlho nevydrzim, lebo ma z toho chrbat boli a tiez kvoli varovaniam, ze sa to nema. ale u nas ich skoro kazdy takto ‚uci‘ chodit, aj poza moj chrbat (kedze kazdemu hovorim, aby ich nechali na pokoji-ale to viete, ze kazdy sa stara do vychovy a hlavne ti starsi ‚vedia‘ svoje, lebo ved aj nas tak ucili…).. Je to naozaj take zle, ked to same vyzaduju?

  37. Dobry den,
    Uplne sa stotoznujem s vasim clankom.Ani pri jednom dietati sme choditko nepouzivali aj ked ho prvorodena dcerka dostala darom.Bola v nom raz a potom islo prec.Nejak v podvedomi mi to bolo proti chuti 🙂 detom skm nechala prirodzeny priestor pre vyvoj.ziadna ohradka, ziadne choditko, ziadne podla mna absurdne pomocky, ktore akokolvek robia nieco za nich.dcerka v 6 mes. Stala a v 10.mesiaci uz behala doslova.syn mal presne rok, ked pobehoval.obaja chodili a chodia doma bosi, v zime hrubsie ponozky.neviem ci tomu dopomohol nas rodicovsky pristup, ale dcera je vo vsetkom velmi samostatna a ako 4 rocnej jej nemusim s nicim pomahat.syn ma 19 mesiacov.sam papa s lyzickou tak, ze trafi vsetko do pusy, pije z pohara.ked niekde nedociahne vezme samrlik a vylezie.proste su vedeni k zdolavaniu prekazok za cenu velkej radosti ked dokazu kazdy den nieco nove 🙂 a ja milujem tie chvile, ked ziaria tie oci, ktore zase objavili nieco dalsie.ziadna ohrada, ziadna zabrana.app.ziadny uraz.a ak aj prislo posmyknutie, ci pad, tak ziaden plac, len odvaha vstat :)) pekny den 😉

  38. šlánek super!, co si myslíte o cvičení pro matky s batoletama?má podle vás význam s miminkem cvičit, napřiklad je přitahovat za ruce, aby posílilo břicho nebo jim pomáhat při lezení, tak aby posilovali nožičky, popřípadě, co si myslíte o těchto aktiovitách v rámci nově se rozvíjejících dětských center, kde jsou tato cvičení momentálně oblíbená mamkami s doporuřrním, že je vyvinuli fyzioterapeuti? a co tyto cviky předkládané v časopisech pro matky, taktéž prý neškodné /protože je zase dali dohromady fiziterapeuti/?

    1. Dobrý den, přitahování za ruce v žádném případě. Posilují se přímé břišní svaly na úkor šikmých, které by měli být v dominanci. Doporučuji spíše trénovat otočení přes střední rovinu. Nevím, jaká je náplň cvičení, jaké cviky se tam provádí a kdo je provádí. Pokud je to fyzioterapeut, tak bych se toho nebála. Pokud je to cvičitelka, která ani děcka nemá a drží se nějakých papírů, které sestavil někdo dle 50 let staré knížky, jak cvičit s miminkem, tak bych se toho maximálně vyvarovala. Přiznám se, že časopisy pro maminky s dětmi nečtu, nedostanou se mi vůbec do ruky – což by asi měly, díky tomu nejsem schopná vám odpovědět. Zde mám asi deficit 😀 Nicméně pokud chcete cvičit s miminkem doma, doporučuji zakoupit knihu Rozvíjej se děťátko od Evy Kiedroňové. A pokud chcete chodit na cvičení maminek s dětmi, tak bych si zjistila, kdo předcvičuje a kdo konkrétně cviky sestavoval.
      Pěkný den Vanda

  39. Mne bolo niekoľko krát povedané, že som musela urobiť niečo zle, pretože obe moje dcérky úplne vynechali fázu lezenia po štyroch. Pritom som si neni ničoho vedomá. Choditko sme síce dostali, ale nikdy som ho nevyužívala a hneď som ho posunula ďalej. U oboch to bolo rovnaké, zhruba v deviatich mesiacoch sa prvý raz postavili v postieľke. Zhruba v tej istej dobe sa naučili sedieť, spôsobom najprv na štyri, potom sa preklopili na zadoček a sedeli. Ale nikdy nestvornozkovali. Keď som ich dala na dlážku skôr sa prekotulali a preplazili ku nábytku a po čase sa pri ňom začali stavať a chodiť. Fázu po štyroch úplne vynechali, dokonca som ich do toho nútila, lebo som sa v mnohých článkoch dočítala, aké je to dôležité, ale vždy to odmietali. Po chodeni popri nábytku a stene už nasledovali pokusy o samostatnú chôdzu a potom chodenie. Zaujímavé je, že tento vývoj bol úplne totožný u oboch dcér, medzi ktorými je rozdiel štyri roky a štyri mesiace.

    1. Dobrý den, těžko říct, kde se stala chyba a zda se nějaká stala. Z mého hlediska asi ano. Trávili více času na zemi ve volném prostoru, nebo v postýlkách, kde je to do stoje nutilo?
      Vanda S.

  40. Dobry den, moja dcera ma 4 mesiace. Posledne 2 tyzdne sa otaca z chrbta na brusko. Ale iba doprava. Nevyvijaju sa nespravne a jednostranne svaly? Taktiez v lahu na chrbte dviha nohy a hlavu s ramenami, akoby sa snazila zdvihnut, cim velmi posilnuje predne brusne svaly, ale ako pisete- bocne by mali byt v jej veku silnejsie. Je to v poriadku, alebo by som ju mala nejakym sposobom motivovat k inym pohybom? Dakujem

    1. Dobrý den,

      dítě se zprvu otáčí jedním směrem. Po 2 týdnech by bylo fajn zahájit cvičení (posílení) svalů i na druhé polovině těla, aby se začala otáčet oběma směry. Je důležité, aby to uměla na obě strany. Až to zvládne, může jednu stranu preferovat, ale musí umět na obě strany. Chtělo by to posílit šikmé břišní svaly, aby byly v dominanci. Motivujte přes střední rovinu k otočení.
      Dítě leží na podložce na zádech, hlava, ramena a pánev jsou v ose. Hračkou lákejte na levé straně dítěte v úrovni cca 10cm nad podložkou v oblasti levé ruky (tu však přidržujte, aby se nedotýkala hračky) Cíl je takový, že dcera by se měla snažit chytit hračku pravou rukou. Tedy natáhnout se pro ni přes střední rovinu, přitahnout tak kolínko pravé nohy k bříšku a zapojit šikmé břišní svaly a překulit se na levý bok za hračkou.
      Pěkný den Vanda

  41. Pekny vecer prajem, mam otazku ohladne Pronace, moj syn ma 17 mesiacov, chodi od 13teho mesiaca, ziadne choditko, ziadne rucky nad hlavou, obuvame sa barefootovo, plazenie, lezenie po 4 robil, len mame takto vpadnute oba kotnicky(pronace). Doteraz som sa docitala iba tolko ze je to normalne a casom sa to upravi, chcela by som vediet vas nazor. Treba to riesit alebo naozaj cakat? A chcem Vam podakovat za velmi uzitocne rady, keby sa chcela kazda maminka takto vzdelavat… Dakujem krasne

    1. Dobrý den,
      doporučuji návštěvu ortopeda. Čím dříve, tím lépe. Je nutná vhodná obuv a zahájit správné našlapování. Dá se to docela rychle napravit, ale chce to důslednost. Nečekala bych, že se to samo upraví. Naopak, dítě se velmi rychle vyvíjí a když je někde problém někde na začátku, následný vývoj může být tímto také postižen. Přečtete si informace zde http://www.stripky.cz/620-prevence-pretezovani-detske-nohy.html a objednala bych se na Ortopedii.
      Pěkný den Vanda

  42. Dobry den prajem, uprimna vdaka za clanok. Mam tri deti, dve mladsie maju ploche nohy, su uz skolkari. Dost ma trapi vina, kde som spravila chybu a kedy vznikol tento problem. Choditka ani nic podobne sme nepouzivali, deti chodili bose zo zaciatku, neskor v papuckach. Doma nemame koberce, v papuckach mali istejsi krok a nesmykali sa. Neverim moc tomu, ze je to geneticky dane, v rodine nemame ploche nohy. Poradite mi prosim, ako mohli ploche nohy vzniknut? Suvisi to s nebalenim nasiroko v prvych mesiacoch? /odmietla som im zdrave a bezchybne klby balit do dalsich latkovych plienok a ortopedickych nohaviciek/Dakujem a vsetko dobre zelam.

    1. Dobrý den, ploché nohy nesouvisí s balením na široko. Vlivem vadného vývoje a postavení nohy vzniká vrozená plochá noha. (Dítko se naučilo našlapovat jinak, než na celou plosku nohy). Nedokonalou péčí o nohy v době růstu (na dětech jde sledovat, že našlapují špatně) a volba nevhodné obuvi se mohou malé odchylky od správného postavení nohy zafixovat, vazy a svaly nohy jsou přetěžovány vadným postavením, ale i rychlým růstem či sportem. V dospělém věku má vliv na vznik ploché nohy přetěžování v záměstnání či sportem. Významný je i vliv nezdravé módní obuvi. Těžko říct, kde se stala chyba. Někdy k tomu opravdu mohou být dědičné dispozice. Doporučila bych vám návštěvu fyzioterapeuta či ortopeda, aby se na nožičky podíval a navrhl vhodný postup ke zlepšení. Dětem se noha ještě vyvíjí, takže nebojte, není to nevratné. Naopak je dobře, že jste si toho všimla a něco s tím uděláte. 🙂 Přeji pěkný den Vanda

  43. len by ma zaujímalo, ako ste to riešili vy, keď ste si v domácnosti potrebovali niečo porobiť a nemali ste čas stále mať na očiach dieťa, aby si neublížilo, a odstrániť všetko z dosahu, na čom by si mohlo ublížiť, prepáčte ale to je nonsens

    1. Mám děti 2,5 roku a 15 měsíců, pracuji, studuji a starám se o domácnost. Pokud pracuji na Pc v obýváku, který mám udělaný tak, aby na sebe nic nestrhli a pod, tak se volně pohybují. A v podstatě už po celém bytě. A je jen o tom, uzpůsobit tomu byt. Dá se to zvládnout a nemusíte být ani chobotnice, ač bych si to docela přála. Pěkný den

      Vanda

  44. některý doktor či doktorka nám při studiích vštěpoval/a jednu zásadu při výchově,vývoji dítěte.. tzv. 4N – Nikdy Nedělat Nic za Ně!!!!!
    Jednoduché, snadno zapamatovatelné a pravdivé.. 😀

      1. Dobrý večer..
        samozřejmě použijte.. z mé hlavy to není, patent na to nemám a „vyučující“ by byl určitě rád, že jsme si vůbec něco zapamatovala..

  45. Dobrý den,
    Váš článek mě také zaujal. Píšete, že nedoporučujete ani přitahování dítě za ruky. Patří k tomu i to, když pomáhám dítěti (4 měsíce) aby se překulilo na bok? Ve 3 měsících mu to i pomáhalo, aby si u toto poprdělo. Teď už moc za ručičku nepotahuju, ať se zkouší překulit samo (te´d má necelých 5 měsíců). Děkuji za případnou odpověď. V.

  46. Dobrý den. Na fcb jsem narazila na Váš článek, který jste sdílela ve skupině Brněnské maminky s dětmi o chodítku (škodítku). Jsem prvorodička a pro miminko chci tak, jako každá maminka, to nejlepší. Spoustu věcí ale nevím a neznám a čerpám z informací, které mám od maminek, babiček, kamarádek, známých a internetu a né všechny rady připadají dobré. Měla bych na Vás dotaz – konkrétně: škodím svému chlapečkovi (za týden 4 měsíce) když mu pomáhám z polohy ze zádiček na bok? Z polohy na bok se syn sám přetočí na bříško a očividně z toho má velikou radost. Nevím, ale jestli mu spíš neškodím, když mu pomáhám. Děkuji za Váš názor pokud najdete chvilku času na odpověď 🙂 Zdraví Alena Tomanová

    1. Dobrý den, jde o to, jak mu tam pomáháte. 🙂 Pokud tahem za ručičku, tak je to špatně. Lepší by to bylo rotováním pánve. A uplně nejlepší motivací přes střední rovinu – bez doteku. Vanda

  47. Dobrý večer,mám syna čerstvých 7.měsíců,aktuálně se ppuze „překuluje“ na všechny strany a všude,ale zatím neleze,prarodiče ho rádi posazují např.dvakrát denně na pár sekund,malý už sedí sám bez opory,nemůžu jim to vysvětlit,že to pro něho není dobré oponují mi,ze v náručí nebo v lehátku se taky zapřením sám zvedá…i v takovém případě,pokud dítě z nějaké polohy přejde do sedu,i když si samo ještě neposadí,si ubližuje?Děkuji za odpověď

    1. Pokud se do sedu dostane samo, tak to neškodí. Ale bylo by dobré, aby lez. Doporučuji trénovat lezení – na válci, nebo na vaší noze. (Sedíte na zemi a nohy máte natažené, dítě si dáte bříškem na stehno. Je tedy v poloze na čtyřech a bříškem se opírá o vaše stehno). Nechte mi přitahovat pokrčené nožky a zároveň trénovat natažené ruce. Trénovala bych také na válci. S pozdravem Vanda

  48. Dobry den, super clanok. My sme choditko tiez nikdy nemali, nic sme neurychlovali, ziadne chodenie za prsty a pod., kupovala som detom len certifikovanu pevnu obuv od prvych pokusov o statie a napriek tomu maju obaja valgozne paticky a zatial sa to do veku 8 a 10 rokov nezmenilo. ploche nohy nemaju, len valgozne. neviete, co s tym? ortoped to velmi neriesi okrem predpisania spec. obuvi.

  49. Dobrý den, děkuji za odpověď 🙂 Ne, za ručičku ne, pomáhám mu tak, že mu mírně zatlačim na zadeček ve fázi, kdy má skrčené nohy k bříšku a už je sám skoro na boku. Pak už se sám krásně z boku přetočí na bříško. Motivací hračkou bez doteku zkouším taky, ale to mu zatím nejde. Na bříšku je synovi dobře, protože se vybrká a vyprdí 😀 Proto mu do té polohy trochu pomáhám než abych ho tam rovnou dala sama a pro něho tudíž pasivně.

  50. Ano, mě maminka taky dávala do chodítka, pasivně me posazovala do kočáru a já jsem prý sledovala jak míchá beton na stavbu. Teď ve 30 letech jí děkuji za skoliozu a hodně bolavá záda 🙁

  51. Mám 2 děti a chodítko, hopsadlo ani ohrádku jsem používat nemusela. Nijak jsem tyhle šmejdy nepotřebovala. První dítě „šlo podle tabulek“ – sezení, lezení, stání, chůze. Druhé dítě se plazilo a v jeden lezlo a stálo.

  52. Dobrý den,
    moc děkuji za krásný článek. Plně se sním ztotožňuji a žádné „škodítko“ nepoužívám.
    Jen mě trápí tvar synových nohou. Podle obrázku jsem to odhadla na pronaci. Měla bych s ním jít k ortopedovi? Je mu 2,5 roku. Když začal sám chodit, tak nosil sandálky s pevnou patou, myslíte, že jsem udělala chybu, že neměl plné zavřené botky? Podotýkám, že začal chodit v létě.
    Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, myslím, že jste chybu neudělala, ale je možné se naučil našlapovat špatně a bylo by dobré ho to přeučit, popřípadě objevit problém, proč má takové postavení. Doporučuji navštívit ortopeda. S pozdravem Vanda

  53. Dobry den choditko jsme nepouzivali nikdy ale syn i nyni dcera tlaci pred sebou takzvabe aktivni choditko. To je v poradku? Kdyz dcera vozi kocarek jako aktivni choditko jde uplne sama jinak by se prevratil je lehounky ale sama se boji hrozne teprve ted zacina je ji 15 mes a obchazi nabytek uz od 10 mes ake stale se sama boji. Za rucicku jde bebo s pojizdnou stolickou nebo frci s kocarkem. Vadi kdyz ji venku posazuji na odrazedlo motorku? Dekuji

    1. Dobrý den, tzv. aktivní chodítko, není tak škodné jako chodítko samotné, ale nedoporučuji jen z důvodu, že si dítě zafixuje oporu a samo se pak bojí pustit a vyrazit jen po vlastních nohách. Doporučuji nepoužívat. Tlačit kočárek může až bude chodit sama. Odráželo by tam být také nemělo, ale na druhou stranu, dítě by pak nic moc nemohlo. Pokud na něm nesedí víc jak 30 min, tak nevadí. Ale preferovala bych co nejvíce pohybu bez pomůcek. Ať se naučí prvně pořádně sama chodit. Pěkný den Vanda

  54. Velmi zaujimavy clanok. My mame take choditko a zabera len priestor. Zajtra sa ho po tomto idem zbavit:) dostali sme ho ako a starsi syn v nom niekedy sedel ( po kobercoch to nechodi- nastastie). Mladsi ma 11 mesiacov v tom ani nechce byt. Mladsi syn sa len pred par tyzdnami zacal otacat z chrbat na brucho, sedi ale nelezie…. Ked ho drzim v stoji tak je stastny a chce chodit! Drzim ho popod pazuchy a je stastny;) aj to je zle a zdravotne nevhodne prosim?

    1. Dobrý den, vývoj vašeho chlapečka neprobíhá zcela podle správných posloupností. Nerozumím tomu, že sedí, ale otáčet se začal teprve před pár týdny. Jak se tedy do sedu dostal? Tím, že dříve seděl, než se otáčel a lezl se jen zapříčinilo to, že neměl motivaci něčeho dosáhnout sám. Sed mu vyhovoval. A teď je štastný když stojí a vy ho držíte. Zase se sám dál nikam neposune. Nedržte jen, nechte ho vyvíjet se samostatně. Doporučila bych vám i návštěvu fyzioterapeuta.
      S pozdravem Vanda S.

  55. Dobrý deň, chcem sa spýtať, môj syn má 5 mesiacov, veselo sa pretáča na bruško a už aj sa mu darí aj naspäť na chrbátik. Teraz však si začal sám sadať. Keď sa prevracia na bruško, tak sa úplne neobráti, ale sa zaprie rúčkami na boku a tak si sadne a je z toho celý vytešený. Je to v poriadku?

    1. Dobrý den, ano, je to v pořádku. Je to takzvaný šikmý sed, který dítě udělá zcela samo právě při přetáčení se ze zad na bříško a naopak, pokud je na to zralé. Malý je velmi šikovný v 5 měsících. 🙂 Nechte ho to tak dělat a zároveň můžete pomalu motivovat na podsouvání kolínek pod bříško – pak pérování a následně lezení. Pěkný den Vanda

      1. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. A kolienka sa už tiež snaží sám podsúvať, takže ani motivovať veľmi netreba. 🙂
        On veľmi rád objavuje, všetko pozoruje a snaží sa ku všetkému dostať, chytiť a samozrejme okoštovať, takže to je jeho veľký hnací motor.

        1. Pani Vanda, môžem Vás ešte poprosiť o radu? Teraz má náš syn 6a pol mesiaca. Ako som vám predtým písala, začal si sám sadať v 5 mesiacoch. V tom je už
          expert. Už sa dáva na 4a peruje, aj sa pohybuje tak trochu dopredu, ale nožičku jednu stále vykrúca ako by si išiel sadnúť. Myslím si, že to postupne sa naučí. Čoho sa obávam je, že tento týždeň si začal stavať. Čokoľvek mu príde do cesty, chytí sa, vytiahne sa a stojí sám, i keď sem tam sa mu kolienka podlomia. Bojím sa, že bude mať neskôr problémy, keď všetko tak skoro robí.

          1. Dobrý večer, pokud to dělá sám, je na to evidentně posílený. Nechte ho dělat vše samotného. Někdy si děti stoupnou a pak až žačnou lézt. Má dcera to měla stejně tak 🙂 S pozdravem Vanda

  56. Kdysi se to nevědělo, nebyl internet jako dnes. Já jsem měla jako dítě špatné kyčle, velmi, musela jsem nosit řemeny a nějaký čas také na noc kovový „roztahovák“ kýčlí. Poté mě velmi brzo posazovali a chodítko bylo u nás prý mou největší oblibou, maminka dodnes vypráví jak jsem v něm byla celičký den a uměla jsem v něm doslova přeběhnout celý byt, ale chodit sama jsem se naučila až v roce a půl. Vysloužila jsem si pěknou skoliózu a do toho jsem si na ZŠ oblíbila místo klasického batohu nosit těžké učebnice v kabele přes jedno rameno a k tomu byla móda velmi krátkých bundiček a velmi bokových kalhot, takže bedra venku i přes zimu. Navíc mě nikdo nevedl k nějakém pravidelnému cvičení. Dnes je mi 28, mám dvě vyhřezlé ploténky v bederní oblasti a prošla jsem již nespočet rehabilitacemi a navštívila mnohé odborníky a shodují se, že byla chyba již na začátku a právě také to chodítko byla jedna z nich.

    1. Děkuji za komentář. Přeji vám, ať se problémy dále neprohlubují a udržíte je pomocí cvičení v dobré formě. Snad i váš komentář pomůže a přispěje tak k přesvědčení maminek, které v chodítku chybu nevidí. Přeji pěkný den Vanda S.

  57. Dobrý den,
    mohu mít dotaz trochu mimo chodítko? Dcera má téměř 10 měsíců (otáčí se na bříško i záda, plazí se, péruje na kolínkách, často bývá na čtyřech, ale neleze, kleká si na kolínka, pokud má něco před sebou a občas, když se snaží přes něco přelézt, tak se jakoby vytáhne za ručičky a trochu si stoupne). Sama ještě nesedí, neposazujeme ji, ale když jsme to zkusili, tak se v sedu ani sama neudrží (přepadává dopředu nebo do boku). Lze ji nějakými cviky posílit svaly, aby pro ní sed nebyl takový problém? Často bývá na boku zvednutá jen na jedné ruce, ale do toho sedu se stále „nevyšvihne“.

    1. Dobrý den,

      až přijde její čas, tak se posadí. V tomto věku, je to celkem běžné, že přepadává. Nebojte, teď to bude velmi rychlé a za chvíli se již sama udrží. Nicméně bych spíše podpořila lezení. Sed je vyvrcholením vývoje. Lezení by mělo být před ním. Dávejte si malou když sedíte na zemi s nataženými nohami přes vaše stehno. Malá bude mít vaše stehno pod bříškem a ručičkama se budu opírat vepředu a kolínkama vzadu. Také můžete pořídit nafukovací válec na trénink lezení. Nebo overbal.
      Pěkný den

      Vanda

  58. Dobrý den, dceři je čerstvě rok, bez opory nechodí, nepostaví se ani nedovede delší dobu stát. S oporou se postaví, chodí kolem nábytku, pár sekund stojí i bez opory. Žádné chodítko sice doma nemáme, dcera je ale vynalézavá a nějaké „chodítko“ vždycky najde sama, tlačí před sebou např. židličku, opírá se o ní a takto za ní chodí.. Je to v pořádku?

    1. Dobrý den,
      nechte ji dělat co chce, pokud to dělá sama. Nevoďte ji za ruce ale. Časem posílí nohy a trup, aby se pustila a vykročila sama. Chce to jen chvíli času. Některým dětem to trvá déle. Limit na samostatnou chůzi je 18 měsíců. Má tedy ještě hodně času. Pokud by sama nechodila ani v 18 měsících, pak přijde na řadu vyšetření u fyzioterapeuta a zařazení vhodného cvičení. Pěkný den Vanda

    1. Dobry den, vystudovanou mam skolu se zamerenim na ekonomiku. Co se tyce me prace, tak k tomu mam kurzy zakoncene certifikaci a zkouskami. Take se vzdelavam sama, ctenim odborne literatury a hodne mi pomohla vlastni praxe a zkusenost. Ma prace je i mym velkym konickem, proto me vse zajima a dalsi vzdelavani je samozrejmosti. Pekny vecer, Vanda

  59. Dobrý den,píšete že za vše může to či ono,špatná obuv atd…Když byly našemu synovi asi 2 měsíce tak nás dětská dr. poslala na neurologii,protože malý preferoval více jednu stranu a měl lehce sleželou hlavičku,začaly sme chodit na rehabilitace,cvičily sme Vijtovku. Vše se hodně rychle srovnalo a bylo to v pořádku,pak už jsem ho měla jen různě motivovat a hopsal na balonu. Nyní je malému 23 měsíců a fizioterapeta navštěvujeme stále i když byl v pořádku. Teď k témaru. Syna jsem nikdy neposazovala,sám se posadil v cca 9 měsících,chodit začaal sám do 14ti měsíců. Nikdy jsme ho za ruce nevodily,chodítko neměl. Co začal chodit nosí jen botičky z lékárny schválené i naším fyzioterapeutem. A přesto všecho… vtáčí paty dovnitř a má nohy do X a když sedí tak se hrbí,ne vždy tedy,prý má kyfozu. Můžete mi tedy říct čím to je? Já udělala vše proto aby vše bylo jak má být!

  60. Dobry den. Mam doma ohradku pro ma 9 mesicni dvojcata. Bohuzel je nemohu nechat lezt po ob.pokoji protoze bydlime v dome a podlaha je dost studena. Pokud bych na zem dala napr.deku tak jim stejne omezim pohyb v prosturu. Vyvoj deti je naprosto v poradku.Jaky je na to Vas nazor. Jinak dekuji za otevreni oci co se tyka choditek.

  61. nevim,ale ja deti do choditka davala od 4 mesice kdy mi zacali uz se plazit a muzu jen rici,ze muj 9 lety kluk je naprosto v poradku,ja byla v choditku take anemam zadne zdravotni problemy,to same moje mamka,takze ja jsem pro choditko,existovali drive a nic se nedelo a dost populace nema problemy a s tou ohradkou???budete se divit,ale maly se mi v ni naucil chodit,takze toto jsou pro me jen vymysly jak zhatit tyto dve bezvadne veci pro deti!!!

    1. Přesně tak … i já jsem pro chodítka, ohrádky a jiná „ulehčovadla“ nám „špatným“ matkám 😉 Bez chodítka a ohrádky bych kolikrát neuvařila, neuklidila a vlastně si ani neprdla 😀

  62. Dobry clanok 🙂 aspon budem moct preposielat ako argument, kedze je strasne vela ludi, kt. vobec netusia, ze to pre deticky nie je vhodne.
    Co sa chodidiel tyka, musim povedat, ze to nie je tak jednoduche, ako popisujete. Moja dcerka, nebola ani umelo posadzovana, ani vodena za ruky, ani v choditkach, mala vzdy velmi kvalitnu obuv a napriek tomu ma deformaciu chodidiel, kt. ste oznacila ako „Supinace“. Velmi si vycitam, ze to tak, co som urobila zle, no po konzultaciach s ortopedom som prisla nato, ze nic, co by mohlo takto vyznamne prispiet k tejto deformacii, nebolo z mojej strany „spachane“. Takze doposial neviem, co prispelo k tejto zakrivenej nozicke, no rozhodne to nebolo zlym vyberom obuvi 🙂

    1. Dobrý den, na ohrádky jsem se zde již vyjadřovala. Nutí dítě se předčasně vertikalizovat kvůli omezenému prostoru. Staví se tak u ohrádky a stojí, což by ve volném prostoru spíše neudělalo.
      S pozdravem
      Vanda S.

  63. Dobrý den,asi budu za špatnou matku, klidně mě ukamenujte … syn (7let) měl chodítko (od cca 6-7měs.), ohrádku na hraní, jídelní židličku … a je zcela zdráv!! Chodit začal sám kolem 10.měsíce zcela klasickým způsobem, stoupáním si u nábytku, krůčky do stran a postupným pouštěním se nábytku … nikdy nepotřeboval žádnou Vojtovu metodu, žádné rehabilitace… Petra

    1. Dobrý den, osobní zkušenost s ním nemám. Podle fotky vypadá jako klasické sedátko. Možná se mi zdá, že podle fotek je v něm dítě hodně do sedu. Líbilo by se mi, kdyby šlo polohovat. Ale samozřejmě v lehátku dítě netráví x hodin denně.
      S pozdravem V.

  64. Dobrý den.Váš článek je poučný a je škoda,že se o tom nevědělo dřív,hodně lidem by to zachránilo zdraví kdyby o tom věděli..moje dcerka má asi od 7.měsíce menší spoždění ve vývoji tak jsme začali chodit na cvičení,střídali jsme Vojtovku a Bobatha u kterého jsme dlouho zůstali a moc nám to pomohlo.O malou jsme se báli a prošli jsme spousty vyšetření které nám doporučili doktoři..byli jsme u předního neuro odborníka který malé udělal svalový test s jehličkami,byly to strašné muka a já si v tu chvíli uvědomila,že už takhle dál nemůžeme.Potom nám oznámil,že je to hodně špatné a prorokoval malé,že nebude chodit.O pár měsíců později jsme se dozvěděli z testů,že malá je naprosto zdravá a jenom trošku línější a byli jsme štastní..mrzí mě jen jedno,že se nikdo nezajímal co si myslíme,doktoři nás jen strašili a byli nepříjemní a někdy i zlí.Jediný kdo nám věřil a dokázal pomoct byla naše rehabilitační a té jsme dneska vděční za to jak malá krásně chodí 🙂

  65. Skvely clanek, dekuji. Na druhou stranu kvuli nemu jsem byla zbavena iluzi, ze dnesni rodice jsou rozumni a lepe informovani (nebo aspon ochotni si informace vyhledat, coz vetsinou nebyva problem). Stale doufam, ze vetsina jich takovych je, ale jsou i taci, a neni jich malo, kteri, stejne jako zmineny tatinek, ktery chtel koupit choditko i tvari v tvar informacim o jeho skodlivosti. Proc to pisu: narazila jsem na tento clanek v jedne fb skupine pro rodice, ale zahy byl smazan s tim, ze diskuze pod nim zacala byt sprosta a nezvladatelna. Je mi fakt smutno z toho, ze ani na strance pro rodice neni mozne slusne diskutovat 🙁 A to se nejedna o nijak kontroverzni tema (tedy alespon jsem si to doposud nemyslela). Kazdopadne si myslim, ze vas clanek by melo mit moznost si precist co mozna nejvice rodicu a hlavne prarodicu (ano, take me se rodice ptali, proc si neporidim aspon ohradku, choditko jsem jako mala mela, ale do toho me netlacili).

    1. Dobrý den, a moc děkuji za kladnou reakci. Já se do žádných diskuzí nepouštím. Odpovídám na dotazy maminek, které o rady stojí. Fb skupinkám se vyhýbám. Z profesionálního hlediska je to i ztráta času. 🙂 Snažím se věnovat se těm, kteří o to stojí a zároveň se dále dovzdělávat a zjišťovat si informace a být nápomocná na kurzech manipulace.
      Děkuji vám a přeji krásný den!
      Vanda S.

  66. Dobrý den,
    moc se mi Vaše články a názory líbí, proto bych Vás chtěla požádat o radu. Mám ročního chlapečka, který od tří měsíců trpí na bronchitidy, takže byl v podstatě celou zimu a jaro nemocný. Pohyb měl od narození pomalejší (dal si na čas s držením hlavičky a přitahováním kolínek). Také je „oplácanější“ a hodně klidný. V 10 měsících se začal plazit a chvíli před 1. narozeninami pérovat na kolínkách. Teď už je to skoro měsíc a často vypadá, že by chtěl lézt, ale pak to vždy vzdá a zase se „rozplácne“. To samé se sedem – zvedá se z boku nebo chce do kleku, ale také to pak vzdá. Žádné „urychlovače“nepoužívám. Myslíte, že bych to již měla řešit na fyzioterapii? Moc děkuji a mnoho pěkných článků!

    1. Dobrý den,
      syn samozřejmě nejede podle „limitů a tabulek“. Nicméně takový mezník pro chůzi je 18 měsíců. Zde to vypadá, že asi chůze v 18 měsících nedosáhne. Když děti začnou lézt, trvá, nebo alespoň mělo by, to trvat 6 měsíců. Z hlediska posílení svalů nutných k vertikalizaci. Do sedu ho nenuťte v žádném případě. Nechtějte ani aby ještě seděl, pokud to neudělá sám. Bylo by dobré, aby uměl lézt a pak až sedět. Děti které si z nějakého (ať už tréninkem pasivního sedu od rodičů) nebo jinou příčinou, sednou dříve než lezou, nemají pak takovou motivaci lézt. Protože sedí, je jim to pohodlné, mají rozhled a pokud se to skloubí s jejich povahou (kliďas a pozorovatel), tak se nechají obsluhovat a proč by se měli pro hračku pohnout o metr jinam. Dále to vede k tomu, že se začnou stavět. Stojí, aniž by měli z lezení posílený tzv.svalový korzet. Někdo může oponovat, ale pokud to udělá sám, tak je to dobře přeci. Ano, dítěti nepomáháme a necháme ho dělat to, co zvládne, ale na druhou stranu není to správně z hlediska motorického vývoje. Neříkám, že takové děti mohou trpět v pozdějším věku nějakou vadou (skolioza, špatná chůze, vtáčení špiček, šmajdání a pod.), ale vyloučit se to také nedá. Asi bych vám doporučila návštěvu fyzioterapeuta, který se na malého podívá a zhodnotí, zda je potřeba zahájit vhodné cvičení. Ať už Vojtovu metodu,nebo Bobath koncept. Ukáže vám také, jak se synem trénovat lezení. Myslím si, že za to nic nedáte. Budete znát odborný názor a nikdo vás např. do cvičení Vojtovky nutit nemůže. Bude to jen na vás. Ale myslím si, že se dozvíte cenné rady. Hlavně se ptejte a ptejte. Co se synem dělat, jak podpořit jeho vývoj (hry, úchopy a pod.) protože to celé není jen o cvičení Vojty. Pokud by jste měla ještě dotaz, tak pište, ráda odpovím.
      S pozdravem

      Vanda S.

  67. Moc děkuji za vyjádření! Já ho právě nechávám, ať se snaží sám 🙂 Ale rodiče z obou stran už na mě tlačí, ať ho posadím, postavím.. Občas je i přistihnu se synem sedícím na gauči.. Samozřejmě jsem proti 🙂 Už to ale právě také ve mě „hlodá“, protože první syn měl vývoj standardní.. Zkusím někam zajít! Ještě jednou moc děkuji!!

  68. Dobrý den, Váš článek nás velmi oslovil. Zrovna o víkendu jsem se snažila tchyni vysvětlit proč nechceme chodítko. Řekla mi „Já tam děti také dávala…“ 🙁 Určitě s Vámi souhlasíme a zároveň se chci zeptat na nosítko které máme doma, zda byste nám ho schválila 🙂 předem děkuji.
    https://www.mall.cz/nositka-satky-krosnicky/babymoov-ergonomicka-klokanka-new-design?kpid=612417001&gclid=CPr2-uW35ccCFZCdGwod4tgKPw

    1. Dobrý den,

      nosítko je ergonomické, takže splňuje vše potřebné. Akorát se mi nelíbí zvýšení okolo hlavičky. Výrobce to myslí dobře, aby byla hlava správně fixovaná, ale troufám si říct, že je to moc vysoké a dítě z toho nic moc neuvidí. Záleží, pro jak staré dítko toto nosítko chcete pořídit. Podívejte se ještě například na Manducu, která to nemá tak vysoké a přesto hlavičku fixuje dobře. http://www.manduca.cz/manduca-purecotton-desertsand/
      Jinak vámi vložené nosítko schvaluji 🙂 Ale nedoporučuji v tom nosit miminko již od narození. Vhodnější je šátek a cca od 3-4 měs (pokud chcete), tak nosítko. Jinak bych vám doporučila vyzkoušet i šátek na nošení staršího dítka.

      S pozdravem

      Vanda S.

  69. Dobrý den Vandi , chtěla jsem se zeptat napsala jste nějaký článek o prvních botickach? Začínáme chodit (dcera 10 měsíců ) a každý mi radi dej ji botky na zpevnění , dokonce i většina ortopedu. Pořad víc lezeme ,představa že mě někde něco tlačí ,se mi moc nelíbí 🙁 Nechci malé dávat botičky ,ale zajímá mě Váš názor 🙂 moc děkuji za odpověď Pavlína

    1. Dobrý den,

      🙂 článek o botičkách a prvních krůčcích a vývoji nožky mám v plánu psát. Mám připravené podklady a vše v hlavě, jen bohužel nemám čas si k tomu sednout a sepsat. V poslední době jsem hodně zaneprázdněná. Ale článek napíši. Nicméně do do té doby vám alespoň sem do odpovědi napíši svůj názor. Není z mé hlavy, je to pečlivě prostudovaná problematika, podložená řadou výzkumů. Nicméně i v této oblasti se názory mezi odborníky a lékaři liší. Asi jako u všeho. Avšak když se na celou věc podíváte střízlivě a selským rozumem, budete se mnou nejspíše souhlasit.
      Jde tedy o to, že dětská nožička a její klenba, nejdokonalejší oblouk, který příroda vymyslela, aby unesl váhu celého těla a inspiroval stavitele chrámů, se vyvíjí tím, jak dítě chodí a došlapuje bez OPORY. Tedy pokud nožičku podpoříte, tzv. vytvarujete, noha bude ochablá. Jakmile pak pořídíte nevhodnou obuv, noha se doformuje, klenba se bortí, protože nebyla posílena chůzí „na boso“. Dříve se doporučovala pevná obuv pro první krůčky, aby se noha zpevnila a vytvarovala, ale je to omyl. Opak je pravdou. Nic než bosá noha není lepšího. Když se podíváte kolem sebe.. kolik lidí má problémy s nohou? Propinace, supinace, zkřivené prsty, propadlá klenba a další? Ovlivňuje to i celý aparát – držení těla, bolesti zad a pod. Všichni jsme měli pevné botičky. Hrozně důležité je tedy, aby mělo dítě kontakt bosé (s ponožkou) nohy se zemí co nejvíce. Tam, kde to nejde – venku, je hrozně důležité vybrat správné boty- dostatečně vepředu široké, aby neutlačovaly prsty. S dostatečným nadměřkem – tedy min 1cm. Podrážka co nejtenčí a rovná!!!. Lehké a měkké. A na doma v zimě doporučuji teplé ponožky a pokud by to nestačilo, pořiďte kožené „capáčky“. Např. http://www.capacky.com/?utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=Sklik&gclid=Cj0KEQiAsZayBRCrioKRkYetvc0BEiQAI70-A1rLUDjh_-Gld_CX2jo_y9-k8K9EjIdmwRDU7nTqwbQaAsjP8P8HAQ
      Je to nejlepší, co můžete pro dítě udělat. 🙂

      Tak přeji šťastné první krůčky 🙂

      Vanda S.

  70. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám syna,který má čerstvě osm měsíců. Nedávám ho do žádných hopsadel, chodítek atd. Nechávám vše na jeho vývoji. Bohužel je nějak dopředu. Všichni říkají, že je to tím, že má dva starší sourozence.Já z toho ale moc radost nemám. Začal se otáček už ve 3 měsících, palce u nohy si cucal od 4 měsíců a první kleknutí na čtyři provedl v 6 měsících. Teď už lozí po čtyřech a stojí. Bojím se, aby mu tento zrychlený vývoj nějak neublížil. Pediatr mi na to nic neříká a žádný problém nevidí. Je to tak v pořádku, nebo ho radši mám nechat prohlédnout odborníkem? Podotýkám, že se narodil v termínu.Děkuji Andrea

    1. Dobrý den, pokud vše dělá sám a správně, což je na posouzení pediatra. Tak je vše v pořádku. Tabulky jsou tabulky, ale vývoj si dítě určuje samo. A někdo je rychlejší a někdo pomalejší. Může to být vlivem jak píšete starších bratrů, ale také povahou dítěte. Já takovým rychlíkům říkám objevitelé 🙂 Opak jsou pozorovatelé :). Důležité pro vývoj je, aby dítě lezlo a pak až začalo chodit. Pokud váš syn leze a staví se, ale nepoužívá zatím chůzi, tak je vše v pořádku 🙂 Přeji pěkný večer
      Vanda S.

  71. Dobrý večer! Váš článek Mě velmi zaujal 🙂 Mám 14ti měsíčního syna, žádné chodítka nepoužíváme. Ale docela se začíná bát,jestli je v pořádku. V 10ti měsících začal sám sedět, v 8měsících začal lézt po čtyřech.Od 9tého měsíce stojí a obchází nábytek.V tom problém nevidím, jen Mě zaráží že ještě ve 14ti měsících nestojí sám v prostoru bez opory 🙁 bojím se aby neměl nějakou vývojkou vadu.Předem děkuji za Vaši odpověď, Přeji pěkný večer a krásný nový rok!

    1. Dobrý den,
      pokud vše udělal sám, tak je to správně a až posílí svalový korzet a nohy, tak sám vykročí 🙂 Některé děti se postaví, lezou a sedí relativně brzy a pak člověk čeká, že chůze přijde co nevidět a ono to může být půl rok. A je to v pořádku. Nevoďte syna za ruce, nechejte jej samotného. Nepoužívejte chodítka, ani ty aktivní, co dítě tlačí před sebou. Děti u nich špatně našlapují. Nedávejte mu na doma botičky. Teď v zimě doporučuji kožené capáčky. Limit pro samostatnou chůzi je 18. měsíců. Pokud dítě tedy nezačne chodit v 18 měsících, mělo by být překontrolované fyzioterapeutem. Do této doby má čas na posilování celého těla a získání odvahy se pustit a stát, poté vykročit. Nebojte se ničeho, váš syn má opravdu ještě hodně času.
      S pozdravem
      Vanda S.

      1. Moc děkuji za Vaši odpověď 🙂 doma mu dávám protiskluzové ponožky,botičky jen do kočárku..Teď 7.1 bude mít 15.měsíců 🙂 třeba překvapí 🙂 jinak,za ruce rozhodně nevodím,ani chodítka nepoužíváme…Příjemný večer.

          1. Dobrý večer, dnes jsme měli s kamarádkou menší výměnu názoru.Má stejně starýho syna 15měsíců, ale chodí jí od 11měsíců.Nějakým způsobem přeskočil lezení po čtyřech.. Divila se že Můj syn ještě nechodí a ani nestojí sám bez opory.. Pak Mi začala vykládat něco o SPINÁLNÍ ATROFII a DYSTROFII..Docela se Mě to dotklo 🙁 řekla Mi ať si o tom něco přečtu,ale nemám odvahu. Furt věřím že začne chodit 🙂 i když Mě trošku znepokojuje to že po čtyřech leze už 7.měsíců.. Vím že každý dítě je jiný 🙂 a že nemá cenu se znepokojovat..Jen nechápu proč Mi začala vykládat o té SPINÁLNÍ ATROFII a DYSTROFII.. Omlouvám se za tohle téma, Přeji pěkný večer 🙂

          2. Dobrý den,

            opravdu nevím, jaké má vaše kamarádka vzdělání, ale pokud vám nastínila něco o spinální atrofii a dystrofii ve spojitosti s tím, že vaše dítě ještě v 15. měsících nechodí je velmi hloupé. Je tak pro info spinální atrofiie „skupina dědičných degenerativních chorob postihujících přední rohy míšní a často i motorická jádra hlavových nervů“. Mě by spíše znepokojilo, že mé dítě přeskočilo lezení, které je velmi důležité pro zpevnění celkového svalového aparátu a hlavně je důležité pro propojování hemisfér v mozku, které mají za úkol např. koordinaci pohybů (psaní, chůze, běh a jiné). Dítě by správně mělo prolézet cca 6 měsíců a pak se věnovat chůzi. Limit pro samostatnou chůzi je 18. měsíců. Každé dítě je jiné a postupuje ve vývoji svou rychlostí. Např. můj syn stál v 9. měsíci a ve 12. měsíci započal samostatnou chůzi. Dcera se postavila v roce a započala samostatně chodit v 17. měsíci.
            Nemohu takto na dálku nic posoudit, ale mohu pouze poradit, aby jste si třeba na vlastní náklady, pokud se vám nechce volat pediatričce aby vám vypsala žádanku na fyzioterapii, zavolala na do nějakého fyzioterapeutického centra a objednala syna na běžné vyšetření. Věřím, že je váš syn v pořádku. Myslím to jen pro klid na duši. Navíc vám tam mohou ukázat pár fíglů, co se synem dělat a jak ho posílit. 🙂 Ale z mého hlediska je horší nelézt a rovnou chodit, než lézt 7 měsíců a ještě v 15 něchodit. V podstatě máte ještě 3 měsíce čas, aby vám teprve pediatr doporučil návštěvu fyzioterapeuta. Byla bych naprosto klidná.

            S pozdravem
            Vanda S.

  72. Dobrý den 🙂 omlouvám se že zase píšu,syn zatím žádný pokrokv chození neudělal-stále se staví jen u nábytku,nebo u stolu a chodí do strany, včera se postavil u židle a chtěl s ní jít dopředu, všimla jsme si že s ní spíš otáčí..A že jde spíš bokem..Nenechala jsem ho,aby tu židli tlačil.. Pak se postavil u Mě, tak jsem ho chytla za ručičky,aby se nedržel mých kolenou.Ale začal plakát a hned si sednul na zadeček..Je to normální? Že se takhle bojí? Přitom u stolu dokáže stát třeba půl hoďky a bez problému.. Dokonce se drží jednou rukou 🙂 Ale jakmile mu vezmu ručičky aby se Mě držel, brečí.. Příjemný den přej.

    1. Dobrý den,

      ano, je to normální. Syn se otrkal rychle a byl se vším, a vlastně dodnes, hotový. Dcera dlouho dlouho rozmýšlela, zda se vůbec pustí a když už se pustila, byla zase fáze stání bez držení a konec. Odhodlala se k prvnímu kroku asi po 2 měsících. Opravdu dlouho. Dejte mu čas, on na to přijde. Hlavně nenutit, aby se nebál. To se pak jen prodlouží čas, než to udělá sám.
      Pěkný večer
      Vanda S.

  73. Dobrý den,velice hezký článek…:-) a chtěla jsem se zeptat na Váš názor na nosítko Love Carry. Dcera má 5,5 měsíce necháváme ji co nejvíce na zemi,preferuje pravou stranu,ale levou ruku (přes pravou stranu se otočí na bříško,ale oporu má v levé ruce i hračky chytá spíš do levé ruky) snažíme se motivovat k přetočení na levou stranu,ale většinou po krátkém čase ztratí zájem a jde se zajímat o druhou (pravou) stranu .Děkuji Monika S

    1. Dobrý den,

      Love Carry je v pořádku. Ergonomické je a věk vaší malé je adekvátní pro nošení v něm 🙂
      Ze začátku má dítě oblíbenější (posílenější) jednu stranu. Po čase se to srovná. Pokud by to však přetrvávalo více jak 2 měsíce, nechala bych překontrolovat pediatrem / fyzioterapeutem. Motivujte více krát na kratší časový úsek.
      S pozdravem
      Vanda S.

  74. Vando zdravim Vas! Ma otazka mimo choditka, ohradky.. Syn se od 7.mesice sam zveda u cehokoliv. Zidle, stul, sedacka, moje teplaky.. Nyni 8,5 mesice obchazi vse, co jde:-) chuze je stabilni, nozky ma trosku do 0. Preferuje chuzi doprava. Preskocil uplne lezeni, neperoval na kolinkach, otaci se pres pravou ruku od 4.mesice. Sedi sam pres sikmy sed uz od 6.mesice. Plazi se po brisku velmi rychle, take asi 2 mesice.Vse sam!! Poradte co se tyka lezeni, mam to nejak resit. Dekuji Bara

    1. Dobry den,
      syn to mel velmi podobne jak pisete. Tu chuzi predpokladam do stran, tedy krok sum krok, ze? A pridrzuje se? To se nepocita jako samostatna chuze. To je az tehdy kdy se dite pusti a vykroci do prostoru. Od teto doby to muze trvat i dlouho. Syn zacal stat v 7-8mesici. Obchazel nabytek a samostatne vykrocil v roce. Okolo toho 8mesice presel z plazeni do lezeni a prolezl se az do roka. Sednete si k synovi na zem, rozkrocte natazene nohy a dejte si ho pres sve stehno. Jeho nozicky mezi vase nohy, bricho se opira o vase stehno a ruce ma natazene dolu. Pridrzujte jej a mirne stehnem pohybujte na levou i pravou stranu. Kdyz se pohnete ve smeru rucicek, musi s natazenyma rucickama delat jakoby trakare. A smer zpatky totez, jen se pak dotkne koleny zeme. To hodne posuluje k lezeni 🙂

      S pozdravem

      Vanda S.

  75. Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s nošením v šátku. Kamarádka takto nosí svoji dceru a mě přijde, že chodí jako “ kačer“ . Neničí to kyčle a záda? Vím, že všude píšou, jak je to skvělé, ale moc bych tomu nevěřila….

    1. Dobrý den, neničí, protože je to zcela fyziologická poloha pro novorozence. Lidé jsou nošenci – viz rozdělení (behavci, nošenci, hnízdoši). Nošenci se na matce nosí do té doby, dokud to nedovedou chodit sami. V šátku či ergonosítku, je pánev podsazená, záda do tvaru písmene C – tedy obratle jsou rozevřené a netlačí na sebe a hlava je fixované do té doby, dokud ji neudrží samo. Soudit díte, že chodí jako „kačer“ je poměrně úsměvné, protože dítě neumí chodit jako dospělí. To se teprve musí naučit. Některé děti chodí jako medvěd z cirkusu, převracejí se na pravou a levou stranu, jiné se kolíbají jako vámi zmíněný kačer a jiné mají trhavé pohyby dopředu levá pravá. Je to indivuduální a po pár měsících se naučí chodit. Ještě pořádně neumějí přenášet váhu a vyrovnávat. Často také chodí s ručičkami vzhůru do stran. Jako šimpanz. Naopak šátek je pro správný vývoj kyčlí dobrý.
      Pěkný den
      Vanda S.

  76. Ano, ano. Krok sum krok 🙂 jinak tedy dekuji za odpoved, uplne si ten cvik nedokazu predstavit, ale sz se rano vzbudi, hned natrenujeme! Pekny vecer

    1. Dobrý den, ono se to těžko popisuje. Je dobré s dítěte třeba chodit na cvičení, kde cviky na podpoření psychomotorického vývoje učí lektoři. Prodávají se i válce na lezení, nebo se používá overball. Pekný den. V.

  77. Dobry den,
    Moc hezky a stručně napsany článek 🙂 myslím, ze by se timto zpusobem melo o choditkach a podobnym vymoženostem dnesni doby, mluvit více. My jsme pro naseho chlapečka dostali hopsadlo, je tam psano od 4.mesicu coz me prijde az nezákonné. Náš ma 7.mesicu a jeste se ani neplazi, no nicmene v nem parkrat byl a ty skoky ma tak zafixovane ze ted chce porad skakat, navic je to podle me stejne zlo jako samotne choditko, co myslite vy?Jinak choditko jsme dostali také, ale davat ho do něj nebudu, protoze mam na tyto věci stejny nazor jako vy. Jen me napadlo, ze az by se malicky pokoušel chodit, muze se o nej opírat a tahat ho pred sebou? Jinak ho nanic asi mit nebudem 🙂 Dekuji vam mockrat. 🙂

    1. Dobrý den, hopsadlo je snad nejhorší věc, co může být. Rychle z domu pryč. Stejné zlo jako chodítko, ještě větší. Ani tlačit ho před sebou není dobré. Dítě se o něj opírá, nechodí po nohách, ale po špičkách, má jinou rovnováhu. Pak se i bojí pustit. Za mě nic z toho a nechat vyvíjet volně 🙂 s pozdravem Vanda S.

  78. Dobry den,chtela jsem se zeptat,proc je pro deti nevhodna ohradka ? Mame 11 mesicu a deti si v ni vyhraji a nejsou omezovani.. Vcem je tedy problém?

  79. Dobrý den,
    měla bych na Vás dotaz. Syn chodí od 16ti měsíců, ale poslední dobou si všímám, že jednu nožku dost vtáčí špičkou dovnitř. Je mu teď 22 měsíců. Botičky kupujeme nové certifikované Fare, DPK. Mám to nějak řešit s pediatričkou nebo fyzioterapeutkou??? Jsou nějaké cviky na nápravu. Předem děkuji. S pozdravem Veronika

  80. Osobně si myslím, že je dobré ditě pozorovat a sama si určitě, jak se dítě vyvíjí, já jsem s ním přeci 24 hodin denně, ne nějaký doktor na prohlídce. Malá se mi do 6. měsíce sama ani neotáčela a nikdy v tom problém nebyl. A já ji nikdy nenutila. Problém s kyčlemi, který měla po narození, jsme opravdu z velké části vyřešily šátkováním a ne nepřetržitým ležením s dečkou a třmínky, jak nám bylo doporučeno paní doktorkou (prosím pěkně: hlavně dávat bez úlevy, tj. být v dečce 24 hodin denně, ještě dnes když si to představím, jak to dítě z toho šílelo, tak to prostě ne, šátek nebo ergonomické nosítko jsou daleko vhodnější nápravná opatření). Samozřejmě je věcí každé maminky, jak k dítěti přistupuje a jaké má způsoby zacházení a výchovy. Bohužel mi ale přijde, že s odstupem času nejsme schopni vidět souvislosti, že jsme třeba některým zásahem mohli uškodit, a pak tvrdíme, že jsme to „taky přežili“.

  81. Dobrý den, moje dcerka je ve všem hrozně napřed, otáčet se začala již po 1. měsíci, ve 4 měsících šla poprvé na kolínka, na konci pátého se začala plazit – tak, že se posunovala pouze ručičkama a bříško a nožičky táhla za sebou. V šesti měsících si začala stoupat (u gauče, židle, stolu) a až potom (cca o 14 dní později) teprve lézt se střídáním ručiček a kolínek.
    Teď má čerstvých 7 měsíců a začíná se posouvat do strany (krok-sun-krok) a obcházet překážky. Souběžně s tím se teprve učí si sedat – jde do šikmého sedu, ale často z něj padá a lépe se udrží v kleku.
    Mám strach, aby potom v budoucnu neměla nějaké problémy…nechci, aby už teď začínala chodit. 🙁
    Myslela jsem, že ještě nějakou dobu poleze – četla jsem kdesi, že lezení je zásadní nejen pro vývoj páteře, ale i pro vývoj mozku, a že „aby umělo dítě dobře číst, musí alespoň 3 měsíce lízt“.
    Neteř začala také chodit velice brzy, ještě před devátým měsícem, a nyní má zkřivené nožičky – vybočená kolínka a nohy do O, má za sebou dokonce operaci. Nutno ale podotknout, že ve srovnání s dcerkou byla a je velmi oplácaná (mírně řečeno).
    Nijak jí při pohybu nepomáhám, maximálně když vidím, že třeba padá hlavou na roh nohy od stolu, tak ji zkoriguju, aby sebou buchla na zem. Spíš přemýšlím, jestli bych ji neměla trochu omezit… Chtěla jsem ji nosit v šátku, ale nesnášela to a hrozně se v něm kroutila. 🙁 Tak ji nosím jen tak, v rukou – dříve přes rameno a teď když je větší na svém boku. Nevím ale, jestli jí to taky nějak nemůže škodit.
    Prosím o nějaké rady pro takto aktivní dítko.
    Předem moc děkuji.

  82. Dobrý den,
    jsem dětský fyzioterapeut a mám z Vašeho článku opravdu radost. Moc pěkně řečeno a shrnuto 🙂 Plně s Vámi souhlasím a děkuji, za vaši vytrvalou osvětu. Snad i tento komentář trochu maminkám pomůže v utvrzení..

  83. Dobry den,
    nepoužívám pro dite žádna chodítka, sedátka, houpatko apod i když by mi to velice pomohlo. Jelikoz moje holčička je extrémní aktivní. Od necelého druhého měsíce drží hlavičku, kterou zvedala již v porodnici. Kupují rozvojové hračky od k’s kids, ruzne tvary sušení zrcátka apod. Ovšem mam zásadní problém v její neposednosti. Už v náručí se zhruba od 3 týdne nechtěla chovat, v poloze v leze byt nehodlá. Neustále se zvedá jakoby do sedu lehu. Od konce třetího měsíce se pretači na bříško. Budiž dejme tomu ze je sikovna. Mam ale zásadní problém. Dnes ji bylo šest měsíců a už přes měsíc se snaží nezdrave posazovat a nasledne na to stavět. Jakmile před sebou me něco ceho se muže chytnou přitahuje se do sedu, viz hráči děcka, kolotoč nad postýlkou, plyšáci závěsný na hrazdach a nasledne se snaží vytáhnout do stoje. Podjizdi ji nohy. Když ji člověk drží. Přitahuje se i za triko. Mohu ji odprostit všech nezdravých věci ale jak zabránit tomuto. V kočárku se přitahuje i za kryt.

    1. Dobrý den, vývoji nezabráníte, můžete ji mírnit, ale stejně si bude dělat co potřebuje. Myslím, že je vše v pořádku tak jak to dělá. Uvidíte později, zda se neobjeví nějaký problém, to by pak bylo vhodné řešit, ale násilím ji držet na zemi nemůžete. S pozdravem Vanda S.

  84. Dobry den.
    Nezlobte se na me, ale jsem zdravotni sestra, naprosto rozumim vsem spatnym vecem, co choditko zpusobuje, ale taky naprosto chapu tatinka. Muj syn v 7 mesicich zacal vstavat kolem nabytku a ve chvilince me nepozornosti taky krasne spadl na hlavicku. Proto jsem vdecna kamaradce, ktera mi zapujcila choditko a ja ted alespon když jdu do sprchy, muzu si tam maleho dat a vim, ze se neporani. Myslim, ze tech ani ne 5min za den po dobu treba tydne se nic tak hrozneho nestane. A za choditko jsem vdecna! Protoze v postylce jen breci a v zachvatu zurivosti se pusti a opet leti na sprusle. V choditku jen stoji , stejne opreny jako u nabytku a ja jsem klidna.

  85. Chodítka, hopsadla a jiné věci jsem nikdy nepoužila, u obou dětí byl vývoj přesně podle tabulek a stejně máme s nohama problémy.
    Obě děti chodí po špičkách :-/ dcera má už dokonce ortopedické vložky.

  86. Hezký článek a jsem moc ráda, že se o tom píše. Bohužel, jak píšete hodně rodičů si myslí, že chvilka nevadí. Já moc necháápu, že v dnešní době internetu a vůbec máme plno informací kolem, že jsou ještě neinformovaní rodiče, přijde mi logické se zajímat o to, co je o mé dítě vhodné a co ne. Jinak s tou ohrádkou máte pravdu, také nevidím důvod proč by se dítě nemohlo pohybovat v prostoru k tomu n, já ohrádku neměla a moje děti to přežily a pokud někdo chce mít chvilku, aby něco stihl udělat, tak se dá dítě nosit doma v šátku nebo v ergonomickém nosítku, já takhle sem tam šátek využila i doma, a dá se s dítětem dělat všechno.A nebo to může počkat až třeba bude doma tatínek a dítě pohlídá, nebo počkám až dítě usne, vytření chodby, nebo vyluxování například počká.Taky jsem ráda, že jste zmínila visítka, nevhodných nosítek je na trhu tolik a rodiče se o to kolikrát nezajmají. Často také vidím, jak rodiče nosí děti čelem od sebe, prý aby viděly a mě jich je vždy tak líto, jak tam visí za stydkou kost a ne za kyčle,není tak vhodné nosit dítě ani v ergonomickém nosítku jsem četla a nechápu, že třeba rodiče, co se rozhodnou své děti nosit si o tom něco nepřečtou. Také jsem dostala takové sedátko do vany, nikdy jsem to nepoužila, bylo mi řečeno, že je fajn, že dítě v tom sedí a vy zatím třeba uklidíte koupelnu, já se teda radši věnovala dětem a koupelnu uklidila, až když byl muž doma třeba. Je smutné, že spoustu lidí nevidí, že spoustu nevhodných výrobků pro děti se vyrábí a prodává jen kvůli penězům a zdravý vývoj dětí je ji fuk. Díky za článek a snad aspoň některým rodičům otevřete oči. Moje dcera například chodila až v roce půl za ruce/ruku jsem jí nevodila dokud nechodila sama, prostě měla svůj čas a v čem to vadilo? V ničem. 🙂

    1. To máte fajn, že můžete s prací počkat na tatínka 🙂 Já mám 4 děti, velkou zahradu a hospodářství. Praní, vaření a práce venku mi zaberou 90% dne (zbylých 10% je péče o děti a věnování se jim 🙂 ). Manžel podniká a v práci je od rána do noci. Nemůžu čekat, až přijde v noci domů, abych mohla poklidit ovce a další zvířata, abych mohla odejít do kotelny přiložit, abych mohla uvařit dětem jídlo když mají hlad. Starší děti si hrají např. s legem, nejstarší syn píše úkoly do školy (učebnice a další důležité věci jsou pro malé dítě jak magnet) atd., už prostě není možné přizpůsobit celý dům nejmladšímu 7mi měsíčnímu. Ten už váží 10 kilo, zatímco já mám 50 kilo i s postelí a bolesti zad, s dítětem navázaným v šátku zvládnu maximálně udělat nějakou lehčí práci a pak už jsem ráda, že ho můžu položit. Těžší práce s takovou šílenou váhou na zádech nezvládnu ani omylem. Co tím chci říct? Ohrádka je mým skvělým pomocníkem a nedokážu si bez ní představit život! Mám jednu i na venek, kam malého odložím při práci na zahradě nebo kolem zvířat, protože např. když jdu kydat ovcím, bohatě stačí, když tu ťafku od berana schytám já, a ne syn navázaný v šátku (nehledě na to, že bych takhle těžkou práci s dítětem v šátku absolutně nezvládla.) Doma ohrádku také hodně ocením. Syn v ní není celý den. Když je to jen trochu možné, pokládám ho na zem. Ale úplně bez ohrádky? Noční můra! Jinak samozřejmě chodítko nevlastním a nikdy jsem nevlastnila, to je opravdu zbytečnost, která ještě k tomu škodí. Co se týče chodítka, s článkem ve všem souhlasím. Ale co se týče ohrádky, rozhodně nesouhlasím s tím, že by při občasném použití (když je prostě potřeba dítě někam odložit) až tak škodila. Toť můj názor a moje zkušenost 🙂

  87. Dobrý deň,

    chcem sa opýtať od akeho veku je vhodné aby deti chodili v papučkach / topankach? Syn má 11 a pol mesiaca, obchádza nýbytok a začína sa už na krátku dobu púšťať do priestoru. V topánkach vsak krčí nôžky a teda krivo našlapuje. Dakujem pekne.

    1. Rozhodně bez bot, nedávejte žádné bačkorky. Pokud máte chlad od země, pořiďte kožené capáčky. Jsou úžasné. Dítě potřebuje mít kontakt plosky nohy se zemí, jedině tak se mu vytvoří správně klenba. S pozdravem V.

  88. Skvělý článek! Jen je smutné, jak někteří rodiče obhajováním ohrádek a podobných „vymožeností“ stále bojují za odkládání dětí. Mám poměrně akční dceru a vše jsme zvládaly bez chodítka, sedítka i ohrádky. Při vaření, uklízení, sprchování a dalších činnostech v domácnosti byla nejdříve v šátku a pak se batolila kolem mě, pro poštu jsme také chodily spolu (popř. jsem poprosila doručovatele, aby mi balík přinesl nahoru, že mám doma malé dítě, a vždy mi vyšli vstříc), a co nešlo dělat s ní, se dalo udělat, když spala nebo až přišel domů tatínek, neviděla jsem a nevidím jediný důvod, proč ji při běžných denních činnostech někam odkládat. Naopak se ji snažím zapojovat, co to jde. Dnes už má 3,5 roku, tak je to pohoda a pomáhá, vykládá myčku, utírá prach, leští dveře, kam dosáhne atd., obě nás baví, že něco děláme spolu… A že to zabere víc času? No a co, děti rostou tak rychle, za pár let nás nebudou potřebovat a bude nám líto času, který jsme mohli strávit s nimi a místo toho je zavřeli do ohrádky…

    1. Jo, to vám věřím, že s jedním dítětem, pravděpodobně v paneláku, je to pohoda 🙂 Taky jsem tenkrát, v paneláku a s jedním prckem, nechápala, k čemu je ohrádka. Nejtěžší práce je vytřít podlahy, a jediná „práce venku“ je otevřít pošťákovi 😀 Když chcete teplo, otočíte si kolečkem na radiátoru, takže žádné lítání do kotelny atp. 🙂 Dnes, se čtyřma dětma, v baráku s obrovskou zahradou a hospodářskými zvířaty, a s manželem pracujícím od rána do noci i o víkendech, si život bez ohrádky nedokážu představit 😉 Tady se opravdu spousta prací nedá dělat s dětma za zadkem (ani s dítětem uvázaným v šátku), čekat na manžela nemůžu, čekat až bude malý spát abych mohla jít přiložit, vyhasne mi v kotli, čekat abych mohla nakrmit zvířata, umřou hladem, atd. atd. 🙂 Přizpůsobit celý barák jen tomu nejmladšímu, aby tu pro něj bylo bezpečno a nemuselo být v ohrádce, je jaksi v domácnosti se čtyřma dětma s věkovým rozpětím 7 let nereálné, holt není jiná možnost a je rozhodně lepší, když je dítě 5 minut v ohrádce než se vrátím z kotelny, než abych přišla domů a našla ho zadušeného dílkem z lega, který se staršímu dítku omylem zatoulal. Takže asi tak 😉

  89. Tak už vím proč mám křivou páteř a ploché nohy a trpím jako zvíře…
    ještě že jsem své děti od tohodle uchránila a i když se na mě mnozí dívali jak na exota že nechám dítě plazit se po celém baráku, že nemá chodítko, ohrádku nebo že už dávno nesedí, já jsem ráda že to tak bylo…

  90. Krásný večer přeji, syn 16.měsíců začal před pár dny samostatně chodit. Všimla jsme si že při chůzi našlapuje na vnitřní stranu patiček a že nožičky chvílemi vytáčí ven (hlavně špičky) prý se nožní klenba vyvýjí do 3.let věku dítěte, ale i tak mám obavy,jestli jsme něco nezanedbali,žádný botičky (na doma) jsem mu nedávala, měl pouze protiskluzové ponožky. Botičky dostává až teď, myslíte že se to spraví? Nebo bude potřebovat lékařskou pomoc? Koupili jsme mj kožený botičky (pro první krůčky) s pevným opatkem,kotníčkový..Předem děkuji, za jakoukoliv odpověď. Pěkný večer 🙂

  91. Pěkný článek, já mám line děti a nechtějí se nechat motivovat teda první syn docela dobrý ten ve 14m začal sám chodit ale ten druhy je mu pomalu 11měsíců a v 10se jen plazil pak jsme byli tyden v nemocnici a naučil se sednout a kleknout a to za pomoci mrizi v postýlce teď si kleka a seda u nábytku sám ti neudělá musi se něčeho pridrzet a ted se zacal stavět na nohy ale to jen jako o mě nepomaham mu a klidně mu nechám nabit kokos a už pada pěkně na zadek.ovšem stále po 4neleze co s nim?

    1. Je to hraniční. Vyčkejte ještě do roka a pak bych zašla na fyzioterapii 🙂 Nic za to nedáte, syna překontrolují a popřípadě dají vhodné cvičení, které posílí bříško a celkový svalový korzet. Lezení je důležité, tak aby jej nepřeskočil a nezačal pak rovnou chodit. S pozdravem Vanda S.

  92. Myslím že pokud by v tom chodítku mělo být dítko od rána do večera každý den, tak pochopím že je to špatně, ale pokud je v tom dítě chvilku tak si myslím že je to zase moc přehnané.. stejně v chodítku dítko taky dlouho nevydrží, tak proč by v tom nemohlo být..

  93. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud náš 8měsíční syn vstává jíž delší dobu ke stolku v obýváku (a jiným oporám) a kolem něj pořád ťapká, jestli je špatně i takové to aktivní chodítko, kde jsou jen rukojeti a jestli si tam vleze nebo chce přestat si už rozhodne sám.
    Moc děkuji
    S přátelským pozdravem
    Karel

    1. Dobrý den, na takový dotaz jsem již v diskuzi odpovídala. Chodítko, které se tlačí před sebou dítě neučí správně našlapovat. Má jiné rozložení váhy, našlapuje na špičky. A učí chůzi s přidržováním. Poté mají problém se pustit, protože se bojí samostatně vykročit do prostoru. Samostatná chůze se tedy může i paradoxně oddálit. A ponese si špatné našlapování.

  94. Dobrý večer, škoda, že tu není to, že když někdo přidá komentář, ostatní to upozorní, aby si ho přečetli. Mám dvě děti (necelé tři a jeden a čtvrt) a byli jsme bez ohrádky. Její použití je, jak tu někdo napsal, na rozumném posouzení rodičů, co se týká krátkých odchodů na dobu nezbytnou. Ale chození na záchod, vaření, luxování, to vše se s dětmi dá dělat. Dítě s vámi může jít na wc, vyndat pár hrnců z linky během vašeho vaření taky může, uklizeno během minuty a luxovat se mnou děti baví. Nádobí z myčky se mnou Bertík vyndavá skoro nejradši, rychle vždy vyberu nože a vidličky a sklo mu nenecham, ale dá se to udělat a samozřejmě bezpečně pro dítko ( nejsem lehkovážná) a jak je šťastný, když mi podá talíř.. (Bertik rok a čtvrt). Jinak se mi Váš článek moc líbil. Kéž by si ho přečetlo co nejvíc rodičů a chtěli se i sami dozvídat stále více o vývoji svých dětí, a nejen o tom psychomotorickém. Držím Vám palce a děkuji. Míša 🙂

  95. Dobrý den, zaujala mě jedna „maličkost“, když píšete o nevhodné obuvi, zajímal by mě váš názor, jestli můžete. Z jedné strany ortopedi, kteří doporučují na ploché nohy a pronaci pevnou patu, pořád v botách, venku, doma… a na druhé straně „modní“ barefoot, který velí přesný opak. Váš názor? Děkuji!

    1. Dobrý den, tak nějak léty a zkušenostmi zjišťuji, že je dobré být někde ve středu a nedržet se žádné skupiny. Zjistit co dělá dobře vám, pochopit sebe, své dítě, vaše problémy, potřeby a podle nich se zařídit. Pevná bota či naopak bosá noha není pro všechny. Nemohu tedy říct, toto je skvělé, dělejte to. Mohu nabídnout možnosti, podle kterých se rozhodnete. Samozřejmě pak jsou určitá pravidla, jakože dítě, které se učí chodit, by se mělo učit rozhodně bosky. Pěkný den, Vanda S.

  96. Dobrý den, moc hezký článek, jen jedinou věc si myslím, že byste měla uvést na pravou míru, a to tvrzení ohledně ohrádek. Vaše argumenty chápu a více méně se s nimi ztotožňuji, ale ve Vašem článku je ohrádka prezentována jako něco, co je nekompromisně špatné. Sama ale odpovídáte v některých svých komentářích, že v určitých případech na krátkou dobu ohrádku maminkám schvalujete. Já např. mám 2 děti 20 měsíců od sebe a mladšího 9 měsíců starého lezoucího, sedícího a nábytek obcházejícího syna dávám do ohrádky opravdu pouze na nezbytně nutnou dobu (rozuměj pár minut). Např. pokud potřebuji vyndat nebo nandat jídlo z/do horké trouby (ta ho přitahuje jako magnet) nebo když např. starší syn něco rozlije a já to musím rychle uklidit a mladší mi do toho leze apod. Když jdu na wc p, věším prádlo nebo vařím, nechávám ho volně. Takže já beru ohrádku jako pomocníka v právě takových situacích a nemusí to být speciální ohrádka, bohatě stačí na těch pár okamžiků postýlka:-).

  97. Dobrý den,
    děkuji za tento článek,předtím by mě nenapadlo,jaký dopad by to mohlo mít a od koupě mě to uplně odradilo a souhlasim s tím,že si to něktěré matky kupují jenom z lenosti ,ohrádku teda mám,ale je využívána jen jako bezpečná zóna,kdyz jdu s kosem,uvarit atd. a jinak vetsinu casu travime venku nebo hranim ve volnem prostoru.
    je fajn vidět,matky,které přemýšlí o svých dětech a jejich zdraví a nejdou podle zastaralých kolejí.
    Díky K.

  98. Dobrý den,
    měla bych dotaz na jiný druch chodítek, než ty jak se do nich miminko posadí, nepročítala jsem celou záplavu komentářů, takže nevím jestli už to tu náhodou nebylo řečeno.
    Včera náš mladý, 7 a půl měsíce se chytl dětské hrazdičky opíral se o ni, ona mu ujela na koberci o kousek dal a on se k ni zase přetahl jedním dvouma kroky, je i takovyto typ chodit nevhodný? Kdy dítě se drží má opěrný bod a sama se pohybuje jak potřebuje, a ještě jsem chtěla napsat k tomu jak jsem četla v jednom příspěvku, že když se bude za dítětem chodit a chytat ho ono si na to zvykne a budu součástí „ho“ tak nák podobně to dělám, protože ej mi nesmírně líto, když je na kolínkách a převáží se do zadu na hlavičku, když se snaží postavit, akorát mu vždy řeknu teď tě jistím, a taky když to nedělám řeknu odcházím pryč nebo nehlídám tě nestřežím, dávej na sebe pozor sám, myslím, že to chápe, ale i tak často padá a je mi s toho smutno, protože vždy cítím zoufalství ze sklamání, že ho neochráním dostatečně. Jinak moc děkuji za článek a zdraví názor k výchově dětí =)

    1. Dobrý den, Vendulo, ano i takový tip je nevhodný. Rozhodně to vašeho malého nijak nepoškodí, to se nebojte. Jen je u takového tipu „chodítka“ problém, že dítě by se při chůzi dopředu nemělo o nic opírat, mělo by stát rovně a mít chůzi a udržení se plně ve své režiji. Pokud se tak neděje a dítě se dopředu opírá a jen posouvá nohy, učí se jinému těžišti a navíc se nástup chůze spíše oddálí, protože se naučí se něčeho přidržovat. Takové dítě se pak bojí pustit a vykročit úplně samo. A trvá to tedy déle. Takové chodítko tedy neučí dítě chodit a dle mého názoru je naprosto zbytečné.
      Co se týče vašeho druhého dotazu, tak vás naprosto chápu. Samotnou mne mrzí, když vidím synka spadnout. Pokud jsem u něj a vidím, že by byl pád nebezpečný, samozřejmě jej zbrzdím, ale třeba nechám mírně padnout. Pokud u něj nejsem a on upadne, tak jej vždy jdu pochovat, pomazlit a vysvětlit co se stalo. Nebojte se, za chvíli se vše naučí a právě o hodně rychleji, než když všechny pády vychytáte. 🙂 S pozdravem Vanda S.

  99. Cháapu škodlivost chodítek a visítek, o tom žádná,ale proboha proč by měla škodit ohrádka? Vzdyť tam je dítě volně a pořád lepši,když bude chvíli v ohrádce,než by se třeba opařilo,když matka vaří. Prostě při běžném provozu nejde nechat dítě pořád volně po bytě, to ať mi nikdo,kdo má děti,netvrdí

    1. Dobrý den, Arino, neškodí, neničí dítě. Jen si tam dítě dříve stoupne a pak méně leze. Ale zastávám názor, že se nemá nic přehánět a je důležitá rozmanitost. S klidem ji používejte 🙂 Vanda S.

  100. To je asi pravda, ale ono dite nejde navolno moc uhlidat,kdyz je jeste male a narazi do vseho:)) jinak na hrani ma mala ty penove puzzle kostky,tak po nich leze…jeste musim vyresit,kam pak dam kocici zachod,aby mi do nej nelezla

  101. Musím říci, že jsem proti jakémukoli omezování aktivit dítěte a nevzpomínám si, že bych u svých dětí praktikovala něco z výše zmíněných věcí. Kvůli dětem jsem klidně tisíckrát přestavěla pokoje. Ohrádková postýlka byla pouze na spaní a ve dne se otevírala. Dcera začala chodit sice později, v roce a půl, ale vady páteře nemá, jen dříve trochu šmajdala. Rady ostatních maminek a příbuzných jsem ignorovala, dětská doktorka mi v tomto ohledu nic nediktovala. Horší je to s mým synem. Má supinaci kotníků. Fyzioterapeutku navštěvujeme, cvičíme podle ní takřka denně a víme dávno, že není zdravý. Jenže ortoped nám pouze doporučil druh ortopedické obuvi – bez předpisu. Hrozil nám, že syn bude muset na operaci kvůli spasticitě, přitom má hypotonii a problém je opačný a trvá déle. Dokonce jsem se rozhodla, že po doporučení od neuroložky, půjdeme k jinému ortopedovi, jenže to jde řešit až od září. Syn bez pomoci chodit nemůže, pouze leze, ale podpírám ho za hrudníček, to je jeho vertikalizace. Takhle „dupe“ rád. Neomezuji ho, ale povzbuzuji. Spoustu věcí musí umět i bez mé pomoci a raduje se, když se mu to povede samotnému. Jakmile vidím naštvané maminky, pokud se děti jen hnou z kočárku, nebo je stále vozí v autě, jsem znechucená. Nic neříkám, jejich rozhodnutí, ale myslím, že tím zeslabují jejich hluboké svalstvo, které je zodpovědné kromě bolestí zad i za špatné soustředění a nepozornost později ve škole.

  102. Dobry den, rada by som sa dozvedela viac o nosicoch / satkach. Neskodia satky detom?? (pride mi ze v nich maju prehnuty chrbatik a cela vaha tela je na zadocku). v clanku ste spominala ze ergonomicke nosice su dobre, ktore konkretne to su?? ak by ste niekedy napisala clanok o nositkach / satkach, tak by som bola velmi vdacna 🙂 dakujem, Paula

  103. Dobry vecer, dekuji za krasny clanek, srozumitelne info a Vasi praci. Nejak intuitivne jsem od porodu dcerky postylku s ohradkou pasovala na odkladiste kramu, o ohradce zadna uvaha. Sama jsem byla „ohradkove dite“ a bazlivost a stydlivost budiz mi poucenim ☺ Rada bych se prosim zeptala k tomu posazovani: dcerka (nyni 8m, sama od sebe se jeste neposadi) mela od porodu usporne vymesovani. Chodila na velkou co 5, rekord byl myslim 11 dnu. Bylo nam porazeno, ze by na ni mohl fungovat nocnik a tak jsme to asi od 6. mes. zacali zkouset (posazovat ji ob den rano po „snidani“). Fungovalo to a ustalilo se to na kazdy treti den. Treba rici, ze kdyz tam sedi je do 10 min hotova. Muze to byt pro ni skodlive? Moc rada bych znala Vas nazor. Moc diky ☺

    1. Dobrý den, Pavlo, myslím si, že jakýkoliv pasivní sed není pro dítě dobrý. Slovo uškodit bych vynechala. Nemyslím si, že by ji to mohlo poškodit, to ne, ale může to třeba sed uspíšit. Je dobré, aby dcerka především lezla a pak až seděla. Dbejte tedy na správný pohyb a lezení a myslím si, že ji pak těch 10 minut nemůže nějakým způsobem ovlivnit ve vývoji. S pozdravem Vanda S.

  104. Dobrý deň. Ja mám tri deti medzi nimi dvojročný rozdiel a sú ako dvojičky. Bolo to s nimi ťažké keď boli malé. Ale chodítko sme použili len pri prvej a nikdy viac. Bola tam len chvíľkami a i tak mala nožičky do O. Musela nosiť na nozkach také návleky na noc, aby sa jej začali vyrovnávať. Bolo to strašné. Neviem či to s tým chodítko súviselo, ale odvtedy mám averziu voči tomu. Do ohrady som deti nikdy nedávala prišlo mi to čudné veď dieťa sa má voľné pohybovať. Dokonca som za to dostávala poznámky nepekné od známich, že deti by mali mať ohradku a že sa nenaučia stavať a chodiť a podobne. Ze ich tým o niečo ukracujem alebo nedoprajem.ja nechávam voľnosť a hlavne dávam pozor na detičky čo robia po byte.

  105. Dobrý deň,
    Natrafila som na Vaš článok, pretože by som potrebovala poradiť. Mám synovca ktorý má 7 mesiacov a začal sa stavať na nohy, vôbec nechce loziť ani sedieť, hneď ako má možnosť tak Sabo niečo oprie a postaví. V tom že chodítko škodí mám jasno a nikdy by som ho pre dieťa nekúpila, ale sestra sa bojí že si chlapec ublíži. Ešte nemá toľko sily v rukách a zbrklo na všetko vylezie, postaví sa a potom padá. Ešte dodám že oni ho nikdy neťahali za ruky aby sa postavil, je to jeho rozhodnutie ale boja ja že si ľahko môže ublížiť. Vedeli by ste im prosím Vás poradiť čo s tým? Ďakujem veľmi pekne

  106. Dobrý den Vando,
    chtěla bych se zeptat na názor na „pasivní chodítka“, takové ty o které se dítě v podstatě jen opírá když chodí. Chodíme kolem nábytku, ale jakmile se chce dostat od gauče musí lézt, jelikož vše je daleko. Děkuji

  107. Dobrý den,

    Děkuji opět za super článek. Žijí se synem 11 m v USA (sice dočasně) a žasnu, co tu dětem kupují. Chodítka , visitka na každém kroku. Pasivně prosazují děti do takových podsedaků s hracíma čudlikama. Jako zlatý náš trh a to co už je zakázáno. S normálním nositkem jsem tu za exota, lidé mě zastavují a ptají se, jak to funguje a kde jsem vzala nosící bundu. Potkala jsem 3 lidí s nositkem a všechno evropani. Celkem mě to překvapilo.

    Zpět, ale k článku a k diskuzi. Myslím , že každá se snažíme to nějak zvládat a užít si mateřství. My doma nic takového nemame a myslím, že se
    to zvládnout dá bez těch všech ohrádek atd. Podle mě trpí často jen naše pohodlnost. Jít v klidu na WC nebo si uvařit oběd bez dítěte, které nás tahá za nohavici v okamžiku, kdy držíme hrnec s vařící vodou. Tyyyy jo to by bylo fakt prima. Ale co už 🤣

    Náš syn je velice živé miminko, leze na schody, obchází nabytek, chvilku neposedí …neustále v pohybu. O hračky moc zájem nejeví , jen objevuje a leze vsude. Ohrádku nemáme a to bydlíme nyní v loftu. Jak to řeším? 1. Na schody dole dáme polštář ze sedačky …vyřešeno nepřeleze ho. 2.zásuvky zaslepim 3. Kytky dám pryč 4. Ostrý nábytek přesunu nebo, když to nejde obskládám polštáři 5.domácí práce nechávám na večer nebo když má manžel čas po práci. 6. když přijde balík nebo někdo zvoní vemu maleho do nosítka nebo chvíličku počká v postýlce( mluvíme o 2min). Nebo malého zaměstnám a pracujeme spolu …ikdyz někdy už vysloveně padám na ústa, nikdy jsem o ohrádce nebo pasivním chodítku neuvažovala. Prostě jsem si to miminko pořídila a jsem tu plně pro něj ne abych jen uklízela atd. Vše se dá vymyslet.

    Na druhou stranu chápu maminky od dvojčat nebo maminky,co jsou furt samy, že jim to aspoň trochu ulehčí život. Každá se snažíme být nej máma, jak jen můžeme ne?

    Vando můžu se zeptat, co si myslíte o aktivních chodítkach. Ani nevím zdali, je to chodítko. Např. Takový dřevěný vozíček s kostkami. Nehraje to nic. Jen to má kolečka a držátko. A to pro dítě téměř roční, co už 4 měsíce leze a 2 měsíce obchází nabytek. Spíš jen jako zpestření aktivit. Děkuji

    1. Dobrý den, děkuji za komentář 🙂
      O takovém jezdítku myslím v komentářích už je psáno, nevybavím si přesně. Nicméně fyzio nabádá k opatrnosti v tom smyslu, že dítě nestojí, ale tlačí, má tedy jinak těžiště a v podstatě mu to může k samostatné chůzi spíše uškodit.
      Pokud byste to pořizovala, aby se naučilo chodit, je to špatný sluha. Pokud jen tak jako hračička, na pár minutek, OK. Nicméně sama píšete, že hračky vašeho malého nebaví, domnívám se, že toto bude to samé 🙂 Po chvíli zjistí co to je a nezavadí o to… Pokud používá k přepravě lezení, tam kam potřebuje se dostane… Nebude to pro něj mít větší smysl, než dřevěná krychle s čudlíky. To můj názor 🙂 S pozdravem Vanda S.

  108. Moc děkuji. Taky si myslím. Člověk jen už hledá nápady, jak malého neposedí zabavit. Je to občas opravdu oříšek … Moc děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top